See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af tøjvask
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører vask af beboertøj på plejehjemmene og tøj og linned for visiterede borgere i Lyng-by-Taarbæk Kommune. Ydelsen omfatter afhentning, vask, tørring og levering af tøj og - fsva. visiterede borgere - linned, der kan tåle vask og tørretumbling. - For visiterede borgere omfatter ordningen afhentning af vasketøj på bopælsadressen samt efterføl-gende levering af det rene tøj. - For borgere på plejehjem omfatter ordningen afhentning og levering af vasketøj i henhold til de pro-cedurer, der er fastsat i kravspecifikationen. Der er tillige en option på vask af linned til borgere på plejehjem. Kort sagt er rammeaftalens genstand levering af tøjvask til visiterede borgere samt til beboere på plejehjem i Lyngby-Taarbæk Kommune. Ordregiver vil gerne henlede opmærksomheden på, at målgruppen for ordningen ofte består af borgere i en sårbar situation. Leverandøren skal derfor ved udførelsen af opgaven udvise respekt, omhu og hensyn til den enkelte Borgers situation og ejendele. Den nærmere beskrivelse af ydelsens indhold og krav til leveringen fremgår af Bilag 1 – Kravspecifikation.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Proceduren følger i udgangspunktet et offentligt udbud. Der er dog få, men væsentlige fravigelser til denne procedure: Der skal i forbindelse med aflevering af tilbuddet afgives en erklæring og ikke et ESPD. Erklæringen vil blive anset for at være det endelige bevis og der forventes derfor som udgangspunkt ikke indhentet yderligere dokumentation. Ordregiver kan dog, såfremt der opstår tvivl om, hvorvidt tilbudsgiver er omfattet af udelukkelsesgrundene, vælge at indhente en serviceattest og evt. regnskaber. Såfremt Ordregiver ønsker forhold afklaret eller på anden måde er usikker på indholdet af de modtagne tilbud, kan ordregiver åbne for forhandling. I så fald vil alle tilbudsgivere, der har afgivet konditionsmæssige tilbud få mulighed for at deltage i forhandlingen. Ordregiver har dog ikke pligt til at overgå til forhandling.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98311000 Abholdienst für Wäsche, 98312000 Textilreinigung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er en option på vask af linned til borgere på plejehjem, denne er yderligere beskrevet i Kravspecifikationen.