580286-2026 - Ergebnis
Finnland – Systemwartung – www-sivujen ylläpito ja kehittäminen
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: www-sivujen ylläpito ja kehittäminen
Beschreibung: Wordpress-alustalla toimivan Sipoo.fi verkkosivuston tekninen ylläpito palveluna (kokonaisvastuu sivuston toimivuudesta) sekä asiantuntijatyötä erillisveloitettavana sivuston kehittämiseen. Hankinta sisältää olemassa olevan verkkosivuston siirtämisen tarjoajan ylläpitoon. Kilpailutuksessa on kolme (3) osakokonaisuutta. Osakokonaisuus 1. Verkkosivuston siirtoprojekti Tarjoajan palvelinympäristöön Tilaajan arvio siirrosta ja käyttöönotosta on, että projekti pitää sisällään esimerkiksi seuraavia tehtäviä: - Olemassa olevan verkkosivuston varmuuskopiointi - Uuden palvelinympäristön valmistelu (web, PHP, tietokanta) - Tiedostojen siirto uuteen palvelinympäristöön - Tietokannan siirto uuteen palvelinympäristöön - Sivuston osoitteiden ja polkujen päivittäminen - Sivuston testaaminen (linkit, lomakkeet, fontit, laajennukset, custom-blokit, muut esille tulevat asiat) - Tarjoajan edellytetään käyttävän nykyaikaisia testaustyökaluja - Verkkosivuston toimivuuden varmistuttua, käyttöönotto - Tuotannon jälkeinen vakautusjakso 1–2 viikkoa - Virhelokien tarkistus - Käyttäjäkirjautumisen varmistus - Integraatioiden toimivuuden testaaminen ja tarvittaessa korjaus Siirtoprojektin yhteydessä Wordpress-versio päivitetään uusimpaan versioon (nykyinen versio 6.8.3). Tilaaja edellyttää palvelinympäristön sijaitsevan EU-alueella. Palvelinympäristön tulee kattaa tuotantoympäristö ja QA-ympäristö. Nykyisen tuotantoympäristön mitoitus on 16 GB RAM ja 75 GB levytila, mutta sen on arvioitu olevan suorituskyvyltään riittämätön. Tilaaja toivoo, että sivustolla hyödynnetään välimuistiominaisuutta tai vastaavaa teknologiaa. Palvelinympäristö voi olla pilvipohjainen tai virtualisoitu, kunhan kuormanhallinta on joustavaa. Kapasiteettia tulee kuitenkin olla riittävästi, eikä muiden asiakkaiden kuormituspiikit saa vaikuttaa Sipoo.fi verkkosivuston käyttökokemukseen. Verkkosivuston tulee olla teknisesti saavutettava WCAG 2.1 AA-tason mukaisesti. Verkkosivustolla on neljä integraatiota, ja nämä tulee siirtää uuteen palveluun: - PTV OUT (Suomi.fi) - Microsoft EntraID (kirjautuminen) ja käyttäjähallinta. Käyttäjiä on noin 90 - Häiriötilannekartta - Asiointijärjestelmä (asiointi.sipoo.fi) Tilaaja on tunnistanut tarpeita pienimuotoiselle kehitystyölle käytettävyyden parantamiseksi ja linkkien päivittämiseksi navigaation. Kehitystyö toteutetaan siirtoprojektin yhteydessä. Tilaaja on arvioinut parannustoimien vaativan 10 tuntia kehitystyötä, joka on osa siirtoprojektin kokonaishintaa. Tarjoaja antaa siirtoprojektille kokonaishinnan (€/projekti). Tarjoaja täyttää Liite 2 – Hintalomakkeen ja liittää se tarjoukseensa. Palvelun laskutus alkaa, kun Tilaaja on hyväksynyt siirtoprojektin toimitetuksi vakautusjakson jälkeen. Osakokonaisuus 2. Verkkosivuston ylläpito kokonaispalveluna Tilaaja hankkii sivuston ylläpidon palveluna eli toimittajalla on vastuu sivuston teknisestä toimivuudesta. Tilaaja ei hanki yksittäisiä tehtäviä tai toimenpiteitä toimittajalta. Ylläpito palveluna sisältää tilaajan mielestä esimerkiksi seuraavia tehtäviä: - Tietoturvapäivitysten pitäminen ajan tasalla ja haavoittuvuuksien korjaaminen - Wordpress- alustan ja sen lisäosien versioiden päivitykset uusimpiin saatavilla oleviin versioihin - Palvelunestohyökkäysten torjuminen ja niiden vaikutusten minimointi - Palvelun turvaamisen toimenpiteet: palvelusta otettava päivittäiset varmuuskopiot, joista neljä viimeisintä versiota on aina palautettavissa. Vaatinee varmuuskopioiden säilyttämisen erillään tuotantoversiosta - Integraatioiden ylläpito ja toimivuuden varmistaminen - 24/365 teknisen suorituskyvyn automaattinen monitorointi - Automaattinen ja reaktiivinen puuttuminen vikatilanteisiin (esimerkiksi integraation kaatuminen, palvelunestohyökkäys) - Saavutettavuus AA-tason ylläpito ja varmistaminen - Kirjautuminen Wordpressiin EntraID:n SSO:ta hyödyntäen - Käyttäjien käyttöoikeuksien automatisoitu hallinta EntraID:n avulla - Verkkopalvelun SSL-varmenteiden ylläpito - Säännöllinen raportointi Selvyyden vuoksi todetaan, että häiriönhallinta on kokonaisuudessaan osa Tarjoajan tarjoamaa kokonaispalvelua. Tilaajan vaatimukset häiriönhallinnan ja palveluhallinnan palvelutasolle on määritetty Liitteessä 4 – Palvelutasoliite. Lisäksi todetaan, että Tilaaja ei hyväksy erillistä veloitusta laajennuksista ja komponenteista, jotka edesauttavat Tarjoajan kykyä tuottaa palvelua, mutta joita Tilaaja ei ole etukäteen hyväksynyt, vaan näiden tulee sisältyä tarjottavan palvelun kokonaishintaan. Ylläpidon kokonaisuus ja palvelutaso arvioidaan kerran vuodessa. Arvioinnissa käsitellään ylläpitoa lisääviä verkkosivustolle tehtyjä ja tehtäviä laajennuksia, esimerkiksi uusia lisäosia. Tarjoaja antaa tarjottavan palvelun yksikköhinnan (€/kk). Tarjoaja täyttää Liite 2 – Hintalomakkeen ja liittää se tarjoukseensa. Osakokonaisuus 3. Erikseen tilattava kehitystyö Verkkosivuston jatkuvia kehitystarpeita, joita toteutetaan Tilaajan palvelupyyntöjen mukaisesti. Kehitystarpeet ovat esimerkiksi seuraavanlaista kehitystyötä: - Wordpress-moduulin käyttöönotto - Integraation toteutus - Upotusten, laajennusten ja liitännäisten toteutus, esimerkiksi 3D-karttasovellus tai havainnekuva, jossa 3D-malli sijaitsee palvelinympäristössä - Käytettävyyden parantaminen (navigaatio, tyylikirjastot, teemat ym.) Mainittakoon, että PTV-integraatioon on tulossa päivitys seuraavan vuoden aikana, joka vaatii kehitystyötä. Kehitystyö toteutetaan Tilaajan käytössä olevan palvelujen kehitysmallin mukaisesti, jossa Tilaaja edellyttää palvelupyynnöille palvelutason. Palvelutaso on määritetty Liitteessä 4 – Palvelutasoliite. Kehitystyö noudattaa ylläpidon kokonaispalvelun sopimuskautta. Tilaaja arvioi asiantuntijatyönä ostettavan kehitystyön olevan vuositasolla 15 henkilötyöpäivää (7,5 h/htp). Tarjoaja antaa henkilötyöpäivän hinnan (€/htp) ja tuntihinnan (€/h) kehitystyölle. Tarjoaja täyttää Liite 2 – Hintalomakkeen ja liittää se tarjoukseensa.
Interne Kennung: 333/02.08.00/2021
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) sekä Euroopan parlamentin ja neuvoston julkisia hankintoja ja käyttöoikeussopimuksia koskevaa direktiiviä 2014/23-25/EU. Hankinta voidaan keskeyttää osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousmenettelyn kieli on suomi. Tarjous tulee laatia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti määräaikaan mennessä. Määräajan jälkeen saapunut tarjous jätetään huomiotta. Tarjoaja vastaa siitä, että tarjous on saapunut täydellisenä ja ajoissa. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen. Tarjousten jättämisen jälkeen menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1) Tarjoajan soveltuvuuden täyttymisen tarkastaminen 2) Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 3) Tarjousten vertailu ilmoitettua perustetta soveltaen 4) Parhaan tarjouksen valinta ilmoitetun valintaperusteen mukaisesti 5) Soveltuvuuteen liittyen selvitysten pyytäminen voittajalta ja soveltuvuusvaatimusten täyttämisen tarkastaminen 6) Hankintapäätöksen ja sopimuksen tekeminen
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50324100 Systemwartung
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-043245-LOT-0001