580427-2026 - Ergebnis
Schweden – Elektrizität – Ramavtal för leverans av fysisk el mm
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal för leverans av fysisk el mm
Beschreibung: Upphandlingen omfattar ramavtal för leverans av fysisk el, rådgivning, finansiell handel, försäljning av överskottsel från solceller samt överföring av mätdata till beställarens dataplattform. Upphandlingen omfattar även deltagande i ÖBO:s innovationsarbete inom energiområdet, med ambitionen att ÖBO som fastighetsägare går från en passiv energikonsument till en aktiv och hållbar prosument. ÖBO jobbar för en ny marknadsstruktur som möjliggör aggregerings- och delningsekonomilösningar och under avtalsperioden kan det testas och implementeras innovationsprojekt i linje med dessa ambitioner.
Interne Kennung: 26/1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
5. Los
Los: LOT-0000