2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 3 454 838,17 zł dla Gminy Siewierz
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 3 454 838,17 zł dla Gminy Siewierz. 2. Kredyt udzielony zostanie w wysokości 3 454 838,17 zł na finansowanie wcześniej zaciągniętych zobowiązań. 3. Uruchomienie kredytu – od dnia podpisania umowy do dnia 31.12.2025 r. w transzach uzależnionych od potrzeb Zamawiającego, uruchamianych na podstawie pisemnego wniosku Zamawiającego składanego do banku mailem nie później niż na 2 dni robocze przed planowaną datą wypłaty na wskazany przez niego rachunek bankowy. 4. Zamawiający zastrzega sobie prawo do niewykorzystania kredytu w pełnej wysokości bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 5. Oprocentowanie kredytu zmienne przez cały okres kredytowania, oparte na stawce WIBOR 3M, liczonej jako średnia z 10 ostatnich notowań poprzedzających dany okres odsetkowy i powiększonej o stałą marżę banku. 6. Spłata kredytu następować będzie w 37 ratach wg harmonogramu spłat (Zał. nr 2 do SWZ) od 31.05.2026 r. do 30.11.2032 r., przy czym przyjmuje się, że jeżeli termin spłaty rat kredytu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. 7. Spłata odsetek następować będzie od momentu uruchomienia kredytu w okresach miesięcznych, w ostatnim dniu roboczym miesiąca kalendarzowego, przy czym przyjmuje się, że jeżeli ostatni dzień miesiąca kalendarzowego przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, a miesiąc liczy rzeczywistą ilość dni, zaś rok odsetkowy 365 dni (366 dni w przypadku lat przestępnych). 8. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, bez poboru przez bank pozostałych do zapłaty odsetek i dodatkowych opłat związanych z obsługą kredytu. Wcześniejsza spłata środków kredytowych powoduje ich automatyczne i natychmiastowe zaliczenie na poczet kolejnych wymagalnych rat, następujących po dokonanej spłacie, bez dodatkowych wniosków ze strony Zamawiającego. 9. Zamawiający zastrzega sobie prawo do prolongaty spłaty kapitału na wniosek bez pobierania przez bank jakichkolwiek dodatkowych opłat i prowizji. Prolongata nie wpłynie na wydłużenie okresu kredytowania i będzie polegała na wydłużeniu spłaty raty o maksymalnie 4 miesiące. Ostatnia rata spłaty kredytu nie podlega prolongacie. 10. Zabezpieczenie kredytu – weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Skarbnik kontrasygnuje tylko deklarację wekslową. 11. Zamawiający zastrzega, że w umowie nie może być zapisów upoważniających bank do obciążania rachunku gminy w dniu wymagalności w celu spłaty zobowiązań względem banku zgodnie z wymogami zapisu art. 264 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r., poz. 1530 z późn. zm.). 12. Zamawiający nie podda się egzekucji bankowej i nie złoży oświadczenia o poddaniu się egzekucji – obowiązek regulowania zobowiązań wynika z przepisów powszechnie obowiązujących jednostkę samorządu terytorialnego, jaką jest Gmina Siewierz. 13. Zamawiający nie ponosi żadnych innych kosztów oprócz wyszczególnionych w SWZ w zał. nr 2. 14. Wykonawca przedstawiać będzie na wskazany adres mailowy pisemną informację Zamawiającemu o łącznej wysokości oprocentowania na dany okres obrachunkowy oraz o nominalnej wysokości odsetek należnych za ten okres, w ciągu 7 dni od rozpoczęcia okresu obrachunkowego. 15. W razie braku dyspozycyjności kredytu, w czasie określonym w punkcie 3 Zamawiający zastrzega sobie prawo do odszkodowania za poniesione straty na zasadach ogólnych. 16. Wykonawca posiada zezwolenie Prezesa NBP na wykonywanie czynności bankowych albo inne dokumenty równoważne na dzień podpisania umowy. 17. W przypadku likwidacji stawki WIBOR 3M zostanie ona zastąpiona stawką najbardziej zbliżoną swą wielkością i charakterem do stawki WIBOR 3M bez kosztów obciążających Zamawiającego, marża banku pozostanie bez zmian. 18. Wykonawca przyjmuje do wiadomości, że zmienność stopy procentowej gwarantuje, że wykonawca z tytułu tej umowy nie poniesie strat i jest ona faktycznym mechanizmem zapewniającym odpowiednią waloryzację jego wynagrodzenia.
Interne Kennung: RIZP.271.12.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001