2. Verfahren
Verfahren
Titel: Datacenter-Virtuell miljö
Beschreibung: Vaggeryds kommun behöver en ny modern virtuell miljö som möjliggör en säker och effektiv migrering av befintliga servrar.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Behovet av att genomföra upphandlingen skyndsamt är direkt kopplat till den tidskritiska evakueringen av de lokaler där nuvarande serverhall är placerad. Tidsförhållandena har uppkommit till följd av fastighetsrelaterade omständigheter och den nödvändiga ombyggnationen av kommunhuset, vilket kommunen inte fullt ut har kunnat påverka eller styra. För att säkerställa att verksamhetskritisk IT-drift kan upprätthållas utan avbrott behöver anskaffning, leverans och införande därför genomföras inom en starkt begränsad tidsram.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131707:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51600000 Installation von Computern und Büromaschinen, 51610000 Installation von Computern und Datenverarbeitungsanlagen, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72300000 Datendienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Option som ska beskrivas och prissättas i anbudet är hur mycket extra kapacitet och licenser det behövs för att kunna få plats för att migrera in även de fysiska servrarna som specificeras i bifogad serverlista. 2. Option på övriga funktioner som tex kan hjälpa oss inom vårt arbete med cybersäkerhet och tillgänglighet men som inte ingår i förfrågan ska anges och prissättas. 3. Option för extra switchmiljö/switchar till en eventuell andra eller tredje hall ska prissättas