2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af hårde hvidevarer til Arbejdernes Andels Boligforening, Aarhus
Beschreibung: Ordregiver ønsker at etablere en rammeaftale, der omfatter levering, montering, installering af hårde hvidevarer samt bortskaffelse af eksisterende hårde hvidevarer og emballage. Ordregiver foretager løbende udskiftninger, når behovet identificeres ved enten besigtigelse og faglig vurdering, fejlmelding eller henvendelse af beboere eller tilstandsvurdering i forbindelse med flytning. Rammeaftalen omfatter følgende produktkategorier • Komfurer • Indbygningsovne • Køleskabe • Køleskab med frostboks • Kølefryseskabe • Vaskemaskiner • Tørretumbler • Emhætter Ordregiver ønsker at indgå aftaler med to (2) leverandører, som hver vil blive tildelt en rangering på baggrund af tildelingskriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet”, hvor den leverandør med højest point rangeres som nr. 1 og den med næsthøjeste point rangeres som nr. 2. Rammeaftalen har en løbetid på 48 måneder dog med mulighed for at opsige Rammeaftalen efter 24 måneder. Såfremt rammeaftalen forlænges, vil Ordregiver igangsætte et miniudbud to år efter datoen for Rammeaftaleunderskrift, hvor leverandørerne rangeres på ny, jf. Udbudslovens § 100. Genåbning af konkurrencen blandt de leverandører på rammeaftalen vil ske på baggrund af de samme vilkår, som var gældende i forbindelse med tildelingen af rammeaftalen. Udbuddet er ikke opdelt i delkontrakter. Rammeaftalen udbydes som én samlet aftale for hele den beskrevne ydelse. Begrundelsen herfor er, at opgaven udgør en samlet og ensartet service, som bedst varetages i en samlet aftale. En opdeling af rammeaftalen vurderes at ville medføre tab af stordriftsfordele, øget kontraktadministration samt højere omkostninger for Ordregiver. Samtidig skønnes det, at markedet kan levere den fulde ydelse under ét, og at en opdeling ikke vil øge konkurrence eller kvalitet. Denne manglende opdeling er i overensstemmelse med udbudslovens § 49, stk. 2, idet Ordregiver hermed har begrundet hvorfor rammeaftalen ikke opdeles.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med udbudslovens procedure for offentligt udbud, dvs. alle tilbudsgivere vil have mulighed for at afgive tilbud, som opfylder mindstekravene til egnethed.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39700000 Haushaltsgeräte, 39710000 Elektrische Haushaltsgeräte, 39711000 Elektrische Küchengeräte für den Hausgebrauch, 39711100 Kühlschränke und Tiefkühltruhen, 39711400 Bratöfen, Kochfelder, Kochplatten und Kochringe
5. Los
Los: LOT-0000