See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: IDM-ratkaisu ja sen käyttöönotto- sekä ylläpito- ja tukipalvelu
Beschreibung: Lapin korkeakoulukonserni (LUC = Lapin yliopisto ja Lapin ammattikorkeakoulu) ja Rovaniemen koulutuskuntayhtymä pyytää tarjousta identiteetinhallinnan (IDM) järjestelmästä, järjestelmän käyttöönottoprojektista (järjestelmän sovittamisesta tilaajan tarpeisiin) sekä järjestelmän tuki- ja ylläpitopalveluista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena on IDM-järjestelmä ja sen käyttöönotto sekä järjestelmän tuki- ja ylläpitopalvelut. Hankinnan kohteeseen kuuluvat myös tarvittavat lisenssit. Hankittavan järjestelmän tulee sisältää hankinta-asiakirjojen mukaiset ominaisuudet. Järjestelmä sisältää mm.: - Identiteettien elinkaaren hallinta (uusi käyttäjä, muutos käyttäjä tiedoissa, poistuva käyttäjä) sisäisille (työntekijät ja opiskelijat) sekä ulkoisille (esim. konsultit ja palvelutarjoajien työntekijät) käyttäjille. - Tuki useiden (peräkkäiset ja rinnakkaiset) palvelujaksojen käyttövaltuuksien erilliseen hallintaan. - Portaali ja työnkulut käyttöoikeuksien lisäysten, muutosten ja poistojen hakemiseen, puoltoihin, hyväksymiseen ja toteuttamiseen. Toteutustehtävien työjonot hallitaan IDM-ratkaisussa. - Keskitetty identiteettien ja käyttövaltuuksien tietovarasto. - Käyttöoikeuksien automaattinen ja manuaalinen provisiointi valittuihin kohdejärjestelmiin. - Tuki roolipohjaiselle käyttövaltuushallinnalle sekä nykytilaa vastaavat roolit toteutettuna soveltuvin muutoksin. - Toimiva ja tehokas käyttövaltuuksien ja identiteettien valvonta. - Toimivat itsepalvelutyökalut käyttäjätietojen hallintaan.
Interne Kennung: 376/02.08/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimus on määräaikaisena voimassa sopimuksen allekirjoituksesta lukien (kiinteä sopimuskausi). Sopimus on määräaikaisena voimassa neljä (4) vuotta siitä, kun järjestelmä on kokonaisuudessaan toimitettu Tilaajalle. Sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana kiinteän sopimuskauden päättymisen jälkeen. Ks. tarkemmat ehdot liitteeltä 5 Sopimus. Osana palvelun ylläpitoa Tilaaja voi tilata Toimittajalta jatkokehittämistyötä pienimuotoisina kehittämistöinä tai projektimuotoisena kehittämistyönä.