581828-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen in der Abwasserbeseitigung – Viemäri- ja erotinkaivojen tyhjennys- ja huoltopalvelut 2026–2028 - Lahti
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Viemäri- ja erotinkaivojen tyhjennys- ja huoltopalvelut 2026–2028 - Lahti
Beschreibung: Lahden Tilakeskus hoitaa rakennuttamista, kunnossapitoa ja ylläpitoa Lahden kaupungin omistamissa ja vuokraamissa kiinteistöissä. Tällä tarjouspyynnöllä Tilakeskus hakee palveluntuottajaa rasvan-, hiekan- ja öljynerotinkaivojen, sadevesikaivojen, lokakaivojen sekä viemärikaivojen tyhjennys- ja huoltopalveluun sekä viemärien kuvauksiin oheisten tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Palvelu sisältää myös erotinkaivojen vuosihuoltojen aikatauluttamisen ja tarjouspyynnön sisältöä vastaavien järjestelmien tietojen keräämisen ja dokumentoinnin tarjouspyynnön liitteiden mukaisesti. Palveluun sisältyy imupaineauton päivystyslähtö normaalin palveluajan (ma - pe klo 7–16) ulkopuolella. Tarjouskilpailun lähtötietona toimii huoltokirjajärjestelmästä koostettu vuosittaisen huoltokierron tämänhetkinen kohdeluettelo.
Interne Kennung: D/3950/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90400000 Dienstleistungen in der Abwasserbeseitigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90410000 Abwassersammlung, 90440000 Reinigung von Klärgruben, 90460000 Leerung von Klärgruben oder Faulbecken, 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen, 90491000 Überprüfung von Abwasserkanälen, 50532000 Reparatur und Wartung von elektrischen Maschinen, Geräten und zugehörigen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-048398-LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimus on voimassa ensimmäiset kaksi vuotta (24 kk) määräaikaisena, minkä jälkeen se päättyy ilman erillisiä irtisanomistoimenpiteitä, ellei Tilaaja hyödynnä optiomahdollisuutta. Hankintaan sisältyy kaksi yhden vuoden pituista optiokautta (1 + 1). Optiolla tarkoitetaan sopimuksen jatkamista alkuperäisin ehdoin. Tilaaja tekee optioiden käyttöönotosta erilliset päätökset. Päätös optiokauden käyttöönotosta tehdään viimeistään kolme (3) kuukautta ennen määräaikaisen sopimuskauden tai optiokauden päättymistä. Tilaaja ei ole velvollinen käyttämään optiomahdollisuutta. Tilaaja voi ottaa option käyttöön myös vain osittain. Allekirjoittaessaan hankintasopimuksen sopimustoimittaja sitoutuu omalta osaltaan mahdollisen option käyttöönottoon.