See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ”Servicii de dezvoltare extindere si mentenanta a sistemului informatic al APIA de gestionare a cererilor de plată”
Beschreibung: II.1.4) Descrierea succintă a acordului cadru sau a achiziţiei/achiziţiilor Se solicită prestarea de Servicii de dezvoltare, extindere și mentenanță a sistemului informatic al APIA de gestionare a cererilor de plată, în vederea îndepliniriii activităţilor specifice pe care le desfăşoară în direcţia gestionării fondurilor europene şi naţionale destinate sprijinirii agriculturii, prin încheierea unui acord cadru. Serviciile de dezvoltare se vor realiza la solicitarea autorității contractante în funcție de modificările legislative, precum și de nevoile de dezvoltare aplicații identificate în acord cu cerințele de business identificate în procesarea cererilor de plată, stabilite în baza solicitărilor direcțiilor de specialitate din cadrul APIA, și în conformitate cu cerințele din caietul de sarcini.Obiectul prezentei achiziții și al Acordului cadru care urmează a fi atribuit, cuprinde, astfel cum reiese din Caietul de sarcini două mari categorii de servicii, după cum urmează: A. Servicii pentru dezvoltarea de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent APIA, B. Servicii de Call Center, administrare baze de date, administrare servere de aplicatii si mentenanță Specificitatea și cerințele tehnice ale fiecărei categorii de servicii sunt redate detaliat în Caietul de sarcini. În baza acordului-cadru se vor atribui contracte subsecvente care vor constitui temei legal pentru plată, în funcție de necesitățile autorității contractante. Contractele subsecvente se vor încheia cu respectarea tarifelor unitare pentru fiecare categorie de servicii în parte prevăzute în acordul-cadru şi cu încadrarea în fondurile bugetare alocate. Tarifele unitare prevăzute în acordul cadru, actualizate, după caz, vor guverna toate contractele subsecvente care urmează a fi atribuite pe parcursul derulării acordului cadru. În aceste condiţii, Acordul-cadru va fi guvernat de tarife unitare specifice pentru fiecare categorie de servicii (tarife unitare/zi om pentru serviciile de dezvoltare, respectiv tarife unitare lunare pentru serviciile de suport și mentenanţă), tarife unitare care vor sta la baza atribuirii tuturor contractelor subsecvente care vor fi încheiate pe parcursul derulării acordului-cadru. Acordul cadru se va încheia cu un singur operator economic .Calendarul estimativ de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru: Se estimeaza ca Acordul-cadru se va aplica în perioada: august 2026 -august 2030. Se estimează ca pe parcursul unui an se vor atribui între 7 și 9 contracte subsecvente în funcție de necesitățile APIA, ori de câte ori apare această necesitate. Se estimeaza ca pe parcursul celor 4 ani ai acordului cadru, să existe mai multe contracte subsecvente de valoare maximă ce se pot desfășura în paralel cât și o serie de contracte subsecvente de valoare mai mică. Descrierea detaliata a serviciilor care se solicita a fi realizate, precum și cerințele tehnice ale serviciilor, sunt prezentate în Caietul de sarcini. Operatorii economici pot solicita clarificări cu un număr de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va elabora şi posta în SICAP răspunsul la toate solicitările de clarificări depuse în termenul de mai sus, în a 11- a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 16517187-2026-26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72590000 Computer-Fachdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Cantitățile maxime și minime estimate care se preconizează că vor fi realizate pe durata acordului cadru si pe durata celui mai mare contract subsecvent se regăsesc în Anexa 1 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate. Astfel: 1. Cantitățile maxime și minime de servicii care se estimează că vor fi realizate pe durata acordului-cadru: A1.Cantitatea maxima și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe toata durata acordului-cadru pentru categoria de Servicii pentru dezvoltarea de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent APIA se regaseste în Anexa 1 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 1.2. B1. Cantitatea maximă și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe toata durata acordului-cadru pentru categoria de Servicii de Call Center, administrare baze de date, administrare servere de aplicatii si mentenanță, se regaseste în Anexa 1 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 1.1. 2. Cantitățile maxime și minime de servicii care se estimează că vor fi realizate pe durata celui mai mare contract subsecvent: A2. Cantitatea maxima și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe durata unui contract subsecvent pentru categoria de Servicii pentru dezvoltarea de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent APIA, se regaseste în Anexa 1 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 2.2. B2. Cantitatea maximă și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe durata unui contract subsecvent pentru categoria de Servicii de Call Center, administrare baze de date, administrare servere de aplicatii si mentenanță, se regaseste în Anexa 1 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 2.1. i.Valoarea maximă estimată a acordului-cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor maxime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 1 la Caietul de sarcini este de 125.870.554,00 lei fără TVA, Ii.Valoarea minimă estimată a acordului-cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor minime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 1 la Caietul de sarcini este de 643.807,00 lei fără TVA, iii.Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent, care a fost calculată pe baza cantităţilor maxime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata celui mai mare contract subsecvent, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 1 la Caietul de sarcini este de 32.196.234,50 lei, fără TVA, și este formată din: • Suma de 24.831.866,50 lei, fără TVA pentru categoria de - Servicii de dezvoltare de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent APIA , • Suma de 7.364.368,00 lei, fără TVA pentru categoria de - Servicii de Call Center, administrare baze de date, administrare servere de aplicatie și mentenanță iv.Valoarea minimă estimată a unui contract subsecvent, care a fost calculată pe baza cantităţilor minime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata unui contract subsecvent, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 1 la Caietul de sarcini este de 643.807,00 lei fără TVA, și este formată din: • Suma de 155.561,00 lei, fără TVA pentru categoria de - Servicii de dezvoltare de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent APIA , • Suma de 488.246,00 lei, fără TVA pentru categoria de - Servicii de Call Center, administrare baze de date, administrare servere de aplicatie și mentenanță: Valoarea după care se vor evalua ofertele financiare este valoarea totala ofertata, în lei fara TVA, pentru cantitatile maxime de servicii care vor fi realizate pe durata acordului cadru.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72210000 Programmierung von Softwarepaketen, 72600000 Computerunterstützung und -beratung