582024-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Versicherungen – Indkøb af forsikringer til Brand & Redning Sønderjylland I/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb af forsikringer til Brand & Redning Sønderjylland I/S
BeschreibungUdbuddet omfatter skadeforsikringer for Brand & Redning Sønderjylland I/S (BRSJ), det kommunale redningsberedskab i Haderslev, Tønder og Aabenraa Kommune, organiseret som et § 60-fællesskab. Beredskabet varetager alle opgaver under brandvæsen og redningskorps, herunder brandslukning, redningsopgaver, uheld med farlige stoffer, myndighedsopgaver, vagtcentral samt drift af brandskole, og har 106 årsværk (heraf 950 frivillige omregnet til 51 årsværk).Udbuddet er opdelt i 11 delaftaler, som tilbudsgiver kan byde på enkeltvis, flere ad gangen eller samlet:Bygnings- og løsøreforsikringArbejdsskadeforsikring (katastrofedækning), med option på lovpligtig arbejdsskadeKollektiv ulykkesforsikringErhvervs- og produktansvarsforsikring, inkl. drone- samt rådgiver- og professionelt ansvarDirektions- og bestyrelsesansvarsforsikringSøfartøjerRejseforsikringMotorkøretøjsforsikringForhandler- og værkstedsforsikringMiljøansvarsforsikring (option)Sundhedsforsikring for frivillige (option)Ordregivers bygningsmasse omfatter 30 forsikringssteder, primært brandstationer, med en samlet løsøresum på DKK 48.241.833.Kontrakterne indgås for en fast periode på 3 år fra 1. januar 2027 til og med 31. december 2029, med mulighed for forlængelse i op til yderligere 2 år. Tildeling sker pr. delaftale efter tildelingskriteriet "bedste forhold mellem pris og kvalitet", hvor pris vægter 60 % og dækningsomfang (kvalitet) vægter 40 %.
Interne Kennung289455549
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66510000 Versicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66512200 Krankenversicherung (Pflichtversicherung), 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66514120 See-, Luftfahrt- und sonstige Transportversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 01 - Bygning og løsøre
BeschreibungBygnings- og løsøreforsikring for BRSJ's cirka 30 forsikringssteder, primært brandstationer. Én samlet police, inkl. meromkostningsdækning og all risk på droner.
Interne Kennung289456976-0
Haupteinstufung (cpv): 66515200 Vermögensversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66510000 Versicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen
Optionen
Beschreibung der OptionenAftalen kan forlænges i op til yderligere 2 år efter udløbet af den faste 3-årige periode (1. januar 2027 til 31. december 2029), med forlængelse i 1 eller 2 år ad gangen, hvorved den samlede aftaleperiode kan udgøre op til 5 år. Forlængelse sker på uændrede priser og vilkår, jf. udbudsbetingelserne. Herudover indeholder udbuddet følgende optioner: Delaftale 2 (Arbejdsskadeforsikring): Option på lovpligtig arbejdsskadeforsikring som alternativ til den udbudte katastrofedækning. Delaftale 10 (Miljøansvarsforsikring): Hele delaftalen udgør en option. Delaftale 11 (Sundhedsforsikring for frivillige): Hele delaftalen udgør en option. Optioner prissættes særskilt i tilbudslisten og indgår ikke i den evaluerede pris, jf. udbudsbetingelsernes afsnit om tildelingskriterium og evaluering.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 02 - Arbejdsskade
BeschreibungDelaftalen omfatter arbejdsskadeforsikring med katastrofedækning for Brand & Redning Sønderjylland I/S. Ordregiver har 106 årsværk, heraf 950 frivillige brandmænd omregnet til 51 årsværk, som er omfattet af beredskabets aktiviteter, herunder brandslukning, redningsopgaver, uheld med farlige stoffer og øvrige opgaver under beredskabsloven.Der ønskes option på lovpligtig arbejdsskadeforsikring som alternativ til den udbudte katastrofedækning, jf. kravspecifikationen for delaftalen.
Interne Kennung289457633-1
LosLOT-0003
TitelDelaftale 03 - Kollektiv ulykke
BeschreibungDelaftalen omfatter kollektiv ulykkesforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' medarbejdere og frivillige. Ordregiver har 106 årsværk, heraf 950 frivillige brandmænd omregnet til 51 årsværk, som udfører opgaver under beredskabsloven, herunder brandslukning, redningsopgaver og øvrige aktiviteter forbundet med risiko for personskade.
Interne Kennung289457870-2
Haupteinstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
LosLOT-0004
TitelDelaftale 04 - Erhvervs- og produktansvar inkl. droneansvar
BeschreibungDelaftalen omfatter erhvervs- og produktansvarsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S, herunder drone- samt rådgiver- og professionelt ansvar. Forsikringen skal dække det erstatningsansvar, ordregiver måtte pådrage sig for skade på tredjemandsperson og/eller ting i forbindelse med beredskabets sædvanlige aktiviteter, herunder brandslukning, redningsopgaver, myndighedsopgaver, rådgivning og servicering af sikringsudstyr for ejerkommunerne samt droneflyvning og legepladsinspektion.
Interne Kennung289457944-3
Haupteinstufung (cpv): 66516000 Haftpflichtversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66513100 Rechtsschutzversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
LosLOT-0005
TitelDelaftale 05 - Direktions- og bestyrelsesansvar
BeschreibungDelaftalen omfatter direktions- og bestyrelsesansvarsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' ledelse. Forsikringen skal dække det erstatningsansvar, som ordregivers ledelsesorganer måtte pådrage sig i forbindelse med udøvelsen af deres hverv.
LosLOT-0006
Interne Kennung289460098-5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
LosLOT-0007
TitelDelaftale 06 - Søfartøjer
BeschreibungDelaftalen omfatter forsikring af Brand & Redning Sønderjylland I/S' søfartøjer, herunder 3 stk. Bric Falcon 570, i forbindelse med beredskabets brand- og slukningsopgaver til søs samt assistance til nabolande.
Interne Kennung289460457-6
Haupteinstufung (cpv): 66514120 See-, Luftfahrt- und sonstige Transportversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen
LosLOT-0008
TitelDelaftale 07 - Rejse
BeschreibungDelaftalen omfatter rejseforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' medarbejdere og frivillige i forbindelse med tjenesterejser, herunder deltagelse i udstillinger i Flensborg og fremvisning af materiel ved arrangementer i Danmark.
Interne Kennung289460716-7
Haupteinstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
LosLOT-0009
TitelDelaftale 08 - Motorkøretøjer
BeschreibungDelaftalen omfatter motorkøretøjsforsikring som fællespolice for Brand & Redning Sønderjylland I/S' samlede køretøjsflåde, herunder udrykningskøretøjer, arbejdsmaskiner, anhængere og ATV'er.
Interne Kennung289461199-8
Haupteinstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
LosLOT-0010
TitelDelaftale 09 - Forhandler/værksted
BeschreibungDelaftalen omfatter forhandler- og værkstedsforsikring i forbindelse med Brand & Redning Sønderjylland I/S' egen servicering, vedligeholdelse og reparation af beredskabets køretøjer og materiel.
Interne Kennung289461440-9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
LosLOT-0011
TitelDelaftale 10 - Miljøansvar (Option)
BeschreibungDelaftalen er en option og omfatter miljøansvarsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S i forbindelse med beredskabets aktiviteter, herunder håndtering af uheld med farlige stoffer og øvrige opgaver, der kan indebære risiko for miljøskade.
Interne Kennung289461929-10
Haupteinstufung (cpv): 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
LosLOT-0012
TitelDelaftale 11 - Sundhedsordning (Option)
BeschreibungDelaftalen er en option og omfatter sundhedsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' frivillige brandmænd.
Interne Kennung289462189-11
Haupteinstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66512200 Krankenversicherung (Pflichtversicherung)