2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ringsted Spildevand A/S' udbud af Benløse Kloakering
Beschreibung: Ringsted Spildevand skal separere spildevand fra regnvand i en del af Benløse, nærmere benævnt i området omkring Smålodsvej og Tofteåsvej. I den forbindelse skal der etableres et nyt ledningsanlæg med tilhørende regnvandsbassiner (rørbassiner) samtidig med driften af det eksisterende anlæg kan opretholdes. Nærværende udbud indeholder ca. 3 km regn og spildevandsledninger, samt jord og reetableringsarbejder i forbindelse med projektet. Entreprisen indeholder således gravearbejder i jord, herunder forurenet jord, anlægsarbejder herunder koordinering med øvrige ledningsejere samt rørleverance. Der er tale om en hovedentreprise. Det samlede projekt forventes at kunne udføres over 6 mulige etaper med en tidshorisont på 8 måneder for at sikre en optimal afvikling af trafik fra lokalområdet og minimering af gener for borgere i Benløse. Bygherre kan uden yderligere varsel afslutte opgaven efter hver etape. Entreprenøren skal have god intern kapacitet og materiel således evt. forskydninger i tidsplanen kan absorberes og tidsplanen for de udbudte områder kan overholdes, da en anden aktør Benløse Fjernvarme skal have lagt fjernvarme efterfølgende i samme område med sin entreprenør. Ledningerne ligges hovedsageligt på offentlige arealer men entreprenørens skal gøres sig bekendt med lokale forhold og sikre sig registrering af arbejder på private arealer.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231110 Rohrverlegearbeiten, 45231112 Installation von Rohrleitungsnetzen, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen, 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen, 45232440 Bauarbeiten für Abwasserrohre
5. Los
Los: LOT-0000