582871-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen) – Indkøb af maling og overfladebehandlingsmaterialer - Technical Education Copenhagen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb af maling og overfladebehandlingsmaterialer - Technical Education Copenhagen
BeschreibungUdbud af rammeaftale vedrørende indkøb af maling og overfladebehandlingsmaterialer, til TECs elever/kursister i forbindelse med deres gennemførelse af kurser/uddannelse. Udbudsbetingelserne beskriver processen for udbuddet og fastsætter retningslinjerne for afgivelse af tilbud, kommunikation mellem tilbudsgiver og ordregiver samt oplysninger om udbudsprocessen i øvrigt. Rammeaftalebilag 2: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af krav til produkter/sortiment. Rammeaftalens forventede årlige værdi udgør 900.000 DKK. Rammeaftalens maksimale værdi er 5.400.000 DKK. TEC (Technical Education Copenhagen) er en af Danmarks største udbydere af erhvervsuddannelser og efteruddannelse inden for tekniske fagområder. Inden for bygningsmaleruddannelsen samt tilhørende AMU- og efteruddannelsesforløb er materialer en central del af undervisningen. Som leverandør af maling til TEC bliver man en del af uddannelsen af fremtidens bygningsmalere. Produkterne indgår i den daglige praktik, hvor elever og kursister opbygger deres faglige kompetencer, teknik og materialeforståelse. Undervisningen er praksisnær og afspejler branchens virkelighed. Det betyder, at de anvendte produkter skal være relevante, tidssvarende og repræsentative for det, eleverne møder i deres fremtidige arbejdsliv. Som leverandør til TEC får man dermed mulighed for at introducere produkter tidligt i faglærtes karriere og bidrage til deres kendskab og præferencer. TEC uddanner årligt et stort antal elever og kursister, som efterfølgende indgår i byggebranchen. Som leverandør til TEC opnår man således en bred kontaktflade til fremtidens faglærte gennem direkte anvendelse i undervisningen. Se og læs mere om den ordregivende myndighed på: https://www.tec.dk/
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal tilmelde sig udbuddet og afgive tilbud via det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiver skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud. I forbindelse med tilbudsgivning skal tilbudsgiver fremsende udfyldt ESPD. Tilbudsgivers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at tilbudsgiver opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i udbudssystemets ESPD-funktion. Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet tilbuddet på anden måde end i ESPD-funktionen. Tilbudsgiver skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen, udbudsbetingelserne og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Tilbudsgiver kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning herom. Ansvaret for indlevering af korrekt udfyldt ESPD påhviler alene tilbudsgiver. En tilbudsgiver der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt tilbudsgiver udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium) skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af kontrakten. For tilbudsgivere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af dokumentationen skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Tilbudsgiver kan basere sig på andre virksomheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen. I sådanne tilfælde skal tilbudsgiver i ESPD del II afsnit C (”Oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet”) svare ”Ja”. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, herunder i forhold til opfyldelse af minimumskrav, skal tilbudsgiver vedlægge et særskilt ESPD udfyldt af disse andre enheder med de oplysninger, der anmodes om i ESPD del II, afsnit A og B, del III og IV. Desuden skal tilbudsgiver udfylde ESPD del V. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være tilbudsgivers og de støttende enheders samlede egnethed, der vurderes. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på sit moderselskabs økonomiske formåen, indgår tilbudsgivers egen økonomiske formåen ikke særskilt i beregningen, idet tilbudsgivers økonomiske formåen allerede er indregnet i moderselskabets regnskabstal. Hvis en tilbudsgiver beror sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, skal denne enhed påtage sig solidarisk at hæfte for tilbudsgivers forpligtelser overfor ordregiver under den udbudte kontrakt.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39224210 Malerpinsel, 44800000 Anstrichfarben, Lacke und Mastixharze
5. Los
LosLOT-0000