582940-2026 - Wettbewerb
Finnland – Softwarepaket und Informationssysteme – Identiteetin- ja käyttövaltuushallinnan järjestelmän hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Identiteetin- ja käyttövaltuushallinnan järjestelmän hankinta
Beschreibung: Länsi‑Uudenmaan hyvinvointialue ja Vantaan ja Keravan hyvinvointialueet (myöhemmin myös Tilaaja) pyytävät tarjouksia identiteetin‑ ja käyttövaltuushallinnan järjestelmästä (IAM‑järjestelmä). Hankintayksikkönä toimivat Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialue. Yhteistyö hankinnassa mahdollistaa paremmat resurssit kilpailutuksen toteuttamiseen. Lisäksi yhteistyön toivotaan tuovan lisää mielenkiintoa järjestelmätoimittajille kilpailutukseen. Myös hyvinvointialueita ohjaavien ministeriöiden tahtotila on YTA-alueen sisäinen yhteistyö järjestelmähankinnoissa. Muun ohella edellä mainituista syistä hyvinvointialueet ovat päättäneet hankintalain 21 §:n mukaisen hankintayhteistyön muodostamisesta. Hyvinvointialueet toteuttavat kilpailutuksen yhteistyössä ja alueet ovat muodostaneet hankintaa varten hankintarenkaan. Hankinnan tavoitteena on hankkia identiteetin‑ ja käyttövaltuushallinnan järjestelmä (IAM), joka vastaa kyvykkyyksiltään, toiminnallisuuksiltaan, laajuudeltaan ja palvelutasoltaan tilaajien nykytilan ja tulevaisuuden tarpeisiin. Hankittavan IAM‑ratkaisun käyttöönoton myötä tarkoituksena on korvata ja keskittää identiteettien ja käyttöoikeuksien hallintaan liittyviä nykyisiä, osin hajautettuja toimintamalleja ja järjestelmäratkaisuja yhteen hallittuun kokonaisuuteen. Hankinnassa tavoitellaan nimenomaisesti identiteetin‑ ja käyttövaltuushallinnan tarpeisiin tarkoitettua, vakiintunutta valmisohjelmistoon perustuvaa, ohjelmistopalveluna (SaaS) toteutettua IAM‑ratkaisua, joka tukee käyttöoikeusprosessien automaatiota, toimintavarmuutta, jatkuvaa kehittymistä ja kustannustehokasta toimintaa. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteillä 2A "Hankinnan kohteen kuvaus - LUVN" ja 2B. "Hankinnan kohteen kuvaus - VAKE". Hankinnassa haetaan yhtä (1) päävastuullista toimittajaa, joka vastaa kokonaisratkaisusta ja siihen liittyvistä palveluista.
Interne Kennung: 2160/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinta toteutetaan hankintalain 32 §:n tarkoittamaa avointa menettelyä käyttäen. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää EU-kynnysarvon. Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue ja Vantaan ja Keravan hyvinvointialue tekevät tarjoajien valinnasta erilliset viranhaltijapäätökset. Hyvinvointialueet tekevät hankinnassa valittavan toimittajan kanssa omat erilliset sopimuksensa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000