See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare, verificare tehnică, asistența tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor și execuția lucrărilor de construcții pentru realizarea proiectului de interes județean: ,,Creșterea eficienței energetice a clădiri publice din Județul Ialomița" pentru Colegiul Național Mihai Viteazul, Municipiul Slobozia, Județul Ialomița - Corp C6 și Sala de sport
Beschreibung: Servicii de proiectare, verificare tehnică, asistența tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor și execuția lucrărilor de construcții pentru realizarea proiectului de interes județean: ,,Creșterea eficienței energetice a clădiri publice din Județul Ialomița", pentru urmatoarele obiective de investiții: Lotul nr.1: „Creșterea eficienței energetice – Colegiul Național Mihai Viteazul Corp C6, Municipiul Slobozia, Județul Ialomița”, Lotul nr.2:,,Creşterea eficienţei energetice – Colegiul Național Mihai Viteazul, Sala de sport, Municipiul Slobozia Clauza suspensivă: Încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, autoritatea contractantă, după primirea notificării cu privire la neacordarea finanțării, își rezervă dreptul de a anula procedura de atribuire. Având în vedere dispozițiile Legii nr. 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. Semnarea contractului de achizitie publica se face cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, autoritatea contractantă, după primirea notificării cu privire la neacordarea finanțării, își rezervă dreptul de a anula procedura de atribuire, în conformitate cu prevederile art. 212 alin (1) lit. c) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că autoritatea contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă autoritatea contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maxima pentru care opereaza clauza suspensiva este de 6 luni de la data aprobării raportului procedurii. Numărul de zile înainte de termenul-limită pentru primirea ofertelor până când ofertanții pot solicita clarificări: 18 zile. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Interne Kennung: 4365352_2025_PAAPD1565428
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lotul nr.1: „Creșterea eficienței energetice – Colegiul Național Mihai Viteazul Corp C6, Municipiul Slobozia, Județul Ialomița”
Beschreibung: 1) Elaborarea Documentației Tehnice pentru Autorizarea executării lucrărilor de Construire (D.T.A.C) și Elaborarea Documentației Tehnice pentru Organizarea Execuției (DTOE), întocmite conform H.G. nr. 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul-cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice și cu cerințele stipulate în Legea 50/1991 Anexa 1 privind autorizarea lucrărilor de construcții, în scopul obținerii Autorizației de Construire, inclusiv documentațiile în vederea obținerii avizelor și autorizațiilor la faza PT cu respectarea legislației în vigoare. 2) Verificarea Documentației Tehnice pentru Autorizarea executării lucrărilor de Construire (D.T.A.C) de către experți verificatori atestați; 3) Elaborarea Proiectul Tehnic de Execuție (P.T.E.) întocmit conform conținutului cadru prevăzut în Anexa 10 din HG 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul-cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice, în baza documentației tehnice faza DALI, a studiilor și avizelor anexate prezentului caiet de sarcini, cu respectarea legislației în vigoare, inclusiv • Formularele F4 lista cu cantitățile de utilaje și echipamente tehnologice, inclusiv dotări și active necorporale; • Formularul F5 fișe tehnice echipamente, dotări. 4) Verificarea Proiectul Tehnic de Execuție (P.T.E.) de către experți verificatori atestați; Mențiune* Conform art. 13 alin. (1) din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, Verificarea proiectelor privind respectarea reglementărilor tehnice referitoare la cerinţele fundamentale aplicabile se efectuează de către specialişti verificatori de proiecte atestaţi pe domenii/subdomenii şi specialităţi, alţii decât specialiştii elaboratori ai proiectelor. Verificatorul de proiect atestat nu poate verifica şi ştampila proiectele întocmite de el, proiectele la a căror elaborare a participat sau proiectele pentru care, în calitate de expert tehnic atestat, a elaborat raportul de expertiză tehnică. La faza DTAC/PT, devizul general și formularele F1, F2, F3, F4 se vor prezenta defalcat pe cheltuieli eligibile și neeligibile, precum și total eligibil + neeligibil. Potrivit prevederilor P91/1 – 02 aprobat cu Ordinul MLPTL nr. 1568/15.10.2002, PTE va conține antemăsurători. Pe baza antemăsurătorilor se vor întocmi listele de cantități de lucrări (formularele F3). În conformitate cu prevederile HG nr. 925/199 cu modificările și completările ulterioare, contractantul va susține documentațiile întocmite în vederea verificării astfel: 1. documentațiile tehnice în toate fazele de elaborare ale acestora vor fi verificate, semnate și ștampilate de către expertul tehnic care a întocmit expertiza tehnică, pentru confirmarea conformității acestora cu raportul de expertiză tehnică, 2. documentațiile tehnice în toate fazele de elaborare ale acestora vor fi verificate, semnate și ștampilate la exigențele stabilite de către proiectant, de către verificatori de proiect atestați pe specialități. Proiectantul are obligația să răspundă la eventualele solicitări de clarificări și să refacă pe cheltuală proprie eventualele neconcordanțe, omisiuni sau orice alte probleme care pot să apară pe perioada evaluării și avizării proiectului de către beneficiar, precum și solicitările AM POR. 5) Asistență tehnică din partea proiectantului: - pe întreaga durata de implementare proiectului; - participare proiectant pe șantier ori de câte ori este necesar în scopul furnizării asistenței tehnice pe perioada de execuție a lucrărilor, la solicitarea beneficiarului; - pe toată perioada de garanție acordată lucrărilor, până la semnarea procesului verbal de recepția finală, fără obiecțiuni. 6.2 Cerinţele Autorităţii Contractante cu privire la execuția lucrărilor solicitate: Execuția lucrărilor va fi realizată în baza Proiectul Tehnic de Execuție aprobat de Beneficiar, a autorizațiilor, avizelor, studiilor și cu respectarea prevederilor legale în vigoare. Se vor asigura serviciile/lucrarile de remediere a defectelor în perioada de garanție, fara costuri suplimentare daca acestea sunt din vina executantului. Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările si completările ulterioare. Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39300000 Diverse Ausrüstungen, 45320000 Abdichtungs- und Dämmarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71328000 Dienstleistungen für die Prüfung der Tragwerksplanung, 71356200 Technische Hilfe
Los: LOT-0002
Titel: Lotul nr.2:,,Creşterea eficienței energetice – Colegiul Național Mihai Viteazul, Sala de sport, Municipiul Slobozia
Beschreibung: 1) Elaborarea Documentației Tehnice pentru Autorizarea executării lucrărilor de Construire (D.T.A.C) și Elaborarea Documentației Tehnice pentru Organizarea Execuției (DTOE), întocmite conform H.G. nr. 907/2016 – Anexa 9, H.G. nr. 1.116/16.11.2023 pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul-cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice și cu cerințele stipulate în Legea 50/1991 Anexa 1 privind autorizarea lucrărilor de construcții, în scopul obținerii Autorizației de Construire, inclusiv documentațiile în vederea obținerii avizelor și autorizațiilor la faza PT cu respectarea legislației în vigoare. 2) Verificarea Documentației Tehnice pentru Autorizarea executării lucrărilor de Construire (D.T.A.C) de către experți verificatori atestați; 3) Elaborarea Proiectul Tehnic de Execuție (P.T.E.) întocmit conform conținutului cadru prevăzut în Anexa 10 din HG 907/2016 și cu cerințele din H.G. nr. 1.116/16.11.2023 pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul-cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice, în baza documentației tehnice faza DALI, a studiilor și avizelor anexate prezentului caiet de sarcini, cu respectarea legislației în vigoare, inclusiv • Formularele F4 lista cu cantitățile de utilaje și echipamente tehnologice, inclusiv dotări și active necorporale; • Formularul F5 fișe tehnice echipamente, dotări. 4) Verificarea Proiectul Tehnic de Execuție (P.T.E.) de către experți verificatori atestați; Mențiune* Conform art. 13 alin. (1) din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, Verificarea proiectelor privind respectarea reglementărilor tehnice referitoare la cerinţele fundamentale aplicabile se efectuează de către specialişti verificatori de proiecte atestaţi pe domenii/subdomenii şi specialităţi, alţii decât specialiştii elaboratori ai proiectelor. Verificatorul de proiect atestat nu poate verifica şi ştampila proiectele întocmite de el, proiectele la a căror elaborare a participat sau proiectele pentru care, în calitate de expert tehnic atestat, a elaborat raportul de expertiză tehnică. La faza DTAC/PT, devizul general și formularele F1, F2, F3, F4 se vor prezenta defalcat pe cheltuieli eligibile și neeligibile, precum și total eligibil + neeligibil. Potrivit prevederilor P91/1 – 02 aprobat cu Ordinul MLPTL nr. 1568/15.10.2002, PTE va conține antemăsurători. Pe baza antemăsurătorilor se vor întocmi listele de cantități de lucrări (formularele F3). În conformitate cu prevederile HG nr. 925/199 cu modificările și completările ulterioare, contractantul va susține documentațiile întocmite în vederea verificării astfel: 1. documentațiile tehnice în toate fazele de elaborare ale acestora vor fi verificate, semnate și ștampilate de către expertul tehnic care a întocmit expertiza tehnică, pentru confirmarea conformității acestora cu raportul de expertiză tehnică, 2. documentațiile tehnice în toate fazele de elaborare ale acestora vor fi verificate, semnate și ștampilate la exigențele stabilite de către proiectant, de către verificatori de proiect atestați pe specialități. Proiectantul are obligația să răspundă la eventualele solicitări de clarificări și să refacă pe cheltuială proprie eventualele neconcordanțe, omisiuni sau orice alte probleme care pot să apară pe perioada evaluării și avizării proiectului de către beneficiar, precum și solicitările AM POR. 5)Asistență tehnică din partea proiectantului - pe întreaga durata de implementare proiectului; - participare proiectant pe șantier ori de câte ori este necesar în scopul furnizării asistenței tehnice pe perioada de execuție a lucrărilor, la solicitarea beneficiarului; - pe toată perioada de garanție acordată lucrărilor, până la semanarea procesului verbal de recepția finală, fără obiecțiuni. 6.2 Cerinţele Autorităţii Contractante cu privire la execuția lucrărilor solicitate: Execuția lucrărilor va fi realizată în baza Proiectul Tehnic de Execuție aprobat de Beneficiar, a autorizațiilor, avizelor, studiilor și cu respectarea prevederilor legale în vigoare. Se vor asigura lucrarile de remediere a defectelor în perioada de garanție. Valoarea estimată a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute precizată în bugetul proiectului (devizul general), acestea putând fi accesata, după caz, în funcție de necesități, prin modificarea contractului în condițiile prevăzute la art.221 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările si completările ulterioare. Valoarea estimată a lucrărilor ce urmează a fi executate NU CONTINE SUME PROVIZIONATE/REZERVE DE IMPLEMENTARE.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39300000 Diverse Ausrüstungen, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71328000 Dienstleistungen für die Prüfung der Tragwerksplanung, 71356200 Technische Hilfe