583046-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Versicherungen – Udbud af Forsikringer DAB-Lejerbo
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Forsikringer DAB-Lejerbo
BeschreibungI forbindelse med Ordregivers udløb af nuværende forsikringsaftaler den 31. januar 2026, udbyder Ordregiver sin forsikringsportefølje for Bygning, Entreprise, BAR, Løsøre, Erhvervs- og produktansvar, Professionelt ansvar, Retshjælp til administrationen, Arbejdsskade, Auto og Ulykke. DAB og Lejerbo og er i dag én administrationsorganisation med navnet DAB-Lejerbo. De to organisationer fusionerede den 1. juni 2025 og har i dag omkring 95.000 lejemål og mere end 100 boligorganisationer i administration, dermed er DAB-Lejerbo den største aktør i den almene sektor med placeringer i hele landet. I forbindelse med fusionen af de to administrationsorganisationer blev deres administrationsorganisationers forsikringer ligeledes samlet. Den samlede administrationsorganisation af DAB-Lejerbos forsikringer er omfattet af nærværende EU-udbud. Udbuddet opdeles i fire selvstændige kontrakter: Delkontrakt 1: -Bygning -Entreprise -Professionelt ansvar -Erhvervs- og produktansvar -Løsøre i afdelinger -Løsøre arbejdsmaskiner -Løsøre hoved og -regionskontorer -Løsøre varmemesterkontorer -BAR -Retshjælp til administrationen Delkontrakt 2: -Arbejdsskade Delkontrakt 3: -Auto Delkontrakt 4: -Ulykke
Interne Kennung783707
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66510000 Versicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66513200 Bauwesenversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66513000 Rechtsschutz- und Allgefahrenversicherungen, 66513100 Rechtsschutzversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66515400 Mit dem Wetter verbundene Versicherungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 1
Beschreibung-Bygning -Entreprise -Professionelt ansvar -Erhvervs- og produktansvar -Løsøre i afdelinger -Løsøre arbejdsmaskiner -Løsøre hoved og -regionskontorer -Løsøre varmemesterkontorer -BAR -Retshjælp til administrationen
Interne Kennung784122
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66513200 Bauwesenversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66513000 Rechtsschutz- und Allgefahrenversicherungen, 66513100 Rechtsschutzversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515300 Wetter- und Geldverlustversicherungen, 66515400 Mit dem Wetter verbundene Versicherungen
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2
Beschreibung-Arbejdsskade
Interne Kennung784225
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen
LosLOT-0003
TitelDelkontrakt 3
Beschreibung-Auto
Interne Kennung784283
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen
LosLOT-0004
TitelDelkontrakt 4
Beschreibung-Ulykke
Interne Kennung784353
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen