583056-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Event-Organisation – Servicii de de organizare a Conferinței naționale „ConsEDU - Conferința națională privind promovarea carierelor viitorului și consolidarea serviciilor de consiliere și orientare în carieră” - ConsEDU
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de de organizare a Conferinței naționale „ConsEDU - Conferința națională privind promovarea carierelor viitorului și consolidarea serviciilor de consiliere și orientare în carieră” - ConsEDU
Beschreibung: Potrivit cerințelor proiectului, în cadrul acestei achiziții se dorește achiziționarea unui pachet “Servicii de organizare evenimente”, în vederea organizării conferinței naționale a proiectului, pe o perioadă de 2 zile, în Iași conform codițiilor prevăzute în Caietul de sarcini. Evenimentul se va desfășura în perioada 25-26 Noiembrie 2026, în Municipiul Iași. Conform graficului de implementare și prevederilor cererii de finanțare, organizarea conferinței naționale anuale reprezintă o componentă esențială a activității de informare și promovare a oportunităților profesionale și a carierelor viitorului, inclusiv a carierelor verzi. Evenimentul are ca scop: • prezentarea tendințelor actuale și viitoare de pe piața muncii, pe baza studiilor, cercetărilor, ghidurilor și materialelor relevante în domeniu; • informarea elevilor, părinților, cadrelor didactice și a reprezentanților instituțiilor cu atribuții în consilierea și orientarea în carieră cu privire la oportunitățile educaționale și profesionale emergente; • facilitarea dialogului și a schimbului de experiență între elevi, părinți, cadre didactice, experți în consiliere și orientare în carieră, angajatori, parteneri instituționali și organizații neguvernamentale; • creșterea gradului de conștientizare privind importanța alegerilor educaționale și profesionale fundamentate și adaptate evoluțiilor economice, sociale și tehnologice; • promovarea egalității de șanse, a nediscriminării de gen și a accesului echitabil la toate domeniile de educație, formare și ocupare; • consolidarea vizibilității proiectului și diseminarea rezultatelor acestuia la nivel național, cu respectarea cerințelor de informare și comunicare aplicabile Programului Educație și Ocupare. În temeiul art. 74 alin. (4) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă aplică reducerea cu 5 zile a termenului de depunere a ofertelor, întrucât procedura permite depunerea ofertelor prin mijloace electronice, respectiv prin intermediul platformei SEAP. Depunerea electronică asigură: • acces complet, simultan și nediscriminatoriu la documentația de atribuire; • transmiterea integrală a documentelor în format electronic; • integritatea, confidențialitatea și trasabilitatea comunicării; • eliminarea constrângerilor aferente transmiterii fizice a ofertelor. Întrucât procedura se desfășoară integral prin mijloace electronice, autoritatea contractantă consideră că sunt îndeplinite condițiile legale pentru aplicarea reducerii termenului de depunere a ofertelor cu 5 zile. Termenul limita pana la care operatorii economici pot solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 15 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari : in a 10 a zi inainte de termenul limita stabilit in Anuntul de participare pentru depunerea ofertelor, în masura în care sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 13729380/2026/2/LD
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79952000 Event-Organisation
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului - Achiziția de servicii organizare a Conferinței naționale „ConsEDU - Conferința națională privind promovarea carierelor viitorului și consolidarea serviciilor de consiliere și orientare în carieră” - 25-26 Noiembrie 2026, desfășurată de beneficiar, activitate care permite atingerea rezultatelor/indicatorilor asumați prin cererea de finanțare pentru proiectul ConsEDU. Serviciile de organizare conferință națională se vor desfășura în municipiul Iași - 100 de persoane participante în total, din care 100 vor avea nevoie de cazare, 1 noapte conform condițiilor dib Caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55100000 Dienstleistungen von Hotels, 55110000 Hotel-Übernachtungen, 55300000 Restaurant- und Bewirtungsdienste, 79961000 Dienstleistungen des fotografischen Gewerbes