See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud vedrørende øvelses- og konkurrencehoveder til frisøruddannelsen
Beschreibung: NEXT Uddannelse København udbyder på vegne af uddannelsesinstitutionerne Tradium, EUC Sjælland, Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle og NEXT Uddannelse København rammeaftale på øvelses- og konkurrencehoveder til frisøruddannelsen. Rammeaftalen vedrører indkøb og levering af øvelses- og konkurrencehoveder til frisøruddannelsen på skolerne. De 4 deltagende skoler (Ordregiver) er alle forpligtet til at anvende rammeaftalen. Forpligtelsen medfører dog ikke en pligt for Ordregiver til at aftage en bestemt mængde af de produkter, der er omfattet af rammeaftalen. Der henvises til den udarbejdede Tilbudsliste, som indgår som en del af udbudsmaterialet. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen Mercell Tendering Platform. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som kontohaver hos hos Mercell Tendering (https://app.mercell.com) for at kunne deltage i udbuddet. Oprettelse som kontohaver kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende Mercell Tendering Platformen herunder forhold vedrørende oprettelsen som kontohaver, skal stilles direkte til Mercell via: https://mercell.atlassian.net/servicedesk/customer/portal/128/group/224/create/3883. Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsprocessen.
Interne Kennung: 867997
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til udbudsloven, jf. lov nr. 1564 af 15. december 2015. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57. NEXT Uddannelse København er ansvarlig for, at de generelle principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet samt forbuddet mod forskelsbehandling respekteres i alle faser af udbuddet.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33711600 Haarpflegemittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33711630 Perücken
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiverne har option på forlængelse af rammeaftalen på uændrede vilkår i op til to gange 12 måneder