2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud PROJEKT: CHRISTIANSVEJ BASSIN OG VEJPROJEKT
Beschreibung: Glostrup Spildevand A/S står over for at skulle etablere et underjordisk bassin på Christiansvej i Glostrup. Parallelt har Glostrup Kommune projekteret et vejprojekt på (dele af) arealet. Da Glostrup Spildevand A/S’ projekt også omfatter ledninger i vejareal, ønsker parterne at udbyde de to projekter i et fælles udbud. Udbuddet benævnt ”Christiansvej Bassin og Vejprojekt” omfatter etablering af bassin og ledninger i vej (Delkontrakt 1) samt udførelse af vejprojekt (Delkontrakt 2). Begge delkontrakter udføres i hovedentreprise. Kontraktpart på Delkontrakt 1 er: Glostrup Spildevand A/S CVR 33 04 32 60 Ørnebjergvej 7 2600 Glostrup Kontraktpart på Delkontrakt 2 er: Glostrup Kommune CVR 65 12 01 19 Rådhusparken 2 2600 Glostrup Der indgås separat kontrakt for hver af de to delkontrakter. Kontraktgrundlaget på de to delkontrakter er – bortset fra bestemmelserne om forsinkelsesbod – identisk. Tilbud skal omfatte begge delkontrakter: Ansøgning/tilbud skal omfatte begge delkontrakter. En ansøger/tilbudsgiver kan altså ikke afgive prækvalifikationsansøgning eller tilbud på kun en af de to udbudte delkontrakter. Evalueringen af de to delkontrakter sker samlet og delkontrakterne tildeles én tilbudsgiver. Bygherre har overvejet muligheden for, at delkontrakterne kan tildeles forskellige tilbudsgivere, men har fravalgt denne løsning, da en sådan opsplitning indebærer en betydelig risiko for uhensigtsmæssige tekniske og juridiske grænseflader med deraf følgende risiko for forøgede projektomkostninger. Tilbud må ikke være betinget af, at der indgås kontrakt på begge delkontrakter, da Glostrup Spildevand A/S og Glostrup Kommune hver for sig træffer beslutning om kontraktindgåelse. Én tilbudsliste, to kontrakter: De to delkontrakter udbydes på den måde, at tilbud skal afgives på én tilbudsliste, som omfatter alle de arbejder, der skal udføres under de to udbudte delkontrakter. I forbindelse med kontraktindgåelsen fordeles tilbudslistens mængder ud på de to udbudte delkontrakter, idet vindende tilbudsgiver skal indgå en separat entreprisekontrakt med hver Bygherre, som omfatter de arbejder, som relaterer sig til den pågældende Bygherres projekt. Af tilbudslisten fremgår, hvordan de udbudte mængder fordeler sig på hver af de to udbudte delkontrakter. I udbudsbekendtgørelsen anvendes ”Bygherre” som en generisk betegnelse for Glostrup Spildevand A/S og Glostrup Kommune. ”Entreprenøren” anvendes om vindende tilbudsgiver.
Vorherige Bekanntmachung: 46387-2025
Interne Kennung: 205110
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens 1 § 61, stk. 1, litra a og litra c. Begrundelsen for valg af udbudsform er, at udbuddet omfatter komplekse anlæg, som nødvendiggør inddragelse af Entreprenørens tekniske viden og kompetencer, herunder i forhold til udførelsesmetode, håndtering af væsentlige aktiviteter risici og bæredygtighedsaspekter, jf. konkurrenceparametrene. Udbudsformen betyder, at processen i hovedtræk indeholder følgende aktiviteter: 1. Alle interesserede virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"). 2. På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificerer Bygherre fire ansøgere2 . 3. Prækvalificerede ansøgere kan afgive tilbud ("lukket runde"). 4. Efter tilbudsfristens udløb beslutter Bygherre, om der skal træffes tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud. Træffes der ikke tildelingsbeslutning, indleder Bygherre forhandlinger3 . 5. På baggrund af forhandlingerne kan Bygherre tilrette udbudsgrundlaget og tilbudsgiverne opfordres til at afgive reviderede eller endelige tilbud. 6. Efter udløbet af tilbudsfristen for de endelige tilbud, tildeler Bygherre kontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet. Bygherre yder et vederlag på 75.000 kr. ekskl. moms til hver af de forbigåede tilbudsgivere, som afgiver endeligt tilbud4 . Vederlag ydes ikke til vindende tilbudsgiver, ligesom vederlag ikke ydes til tilbudsgivere, som afgiver ukonditionsmæssige tilbud (dvs. tilbud, som ikke antages til evaluering). Bygherres udbetaler ikke vederlag, hvis udbuddet annulleres. Hvis Bygherre vælger at indlede forhandlinger, anser Bygherre sig for berettiget til at forhandle om alle tilbud, herunder tilbud, som må betragtes som ukonditionsmæssige og/eller som indeholder forbehold (herunder forbehold over for Mindstekrav eller grundlæggende vilkår i udbudsgrundlaget). Bygherre forbeholder sig ret til at gennemføre flere forhandlingsrunder, ligesom Bygherre forbeholder sig ret til at forhandle skriftligt med tilbudsgiverne, dvs. uden afholdelse af forhandlingsmøder.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Etablering af bassin og ledninger i vej (Delkontrakt 1)
Beschreibung: Udbuddet benævnt ”Christiansvej Bassin og Vejprojekt” omfatter blandt andet etablering af bassin og ledninger i vej (Delkontrakt 1), som udføres i hovedentreprise. Kontraktpart på Delkontrakt 1 er: Glostrup Spildevand A/S CVR 33 04 32 60 Ørnebjergvej 7 2600 Glostrup
Interne Kennung: 205110-1
Los: LOT-0002
Titel: Udførelse af vejprojekt (Delkontrakt 2)
Beschreibung: Udbuddet benævnt ”Christiansvej Bassin og Vejprojekt” omfatter blandt andet udførelse af vejprojekt (Delkontrakt 2), som udføres i hovedentreprise. Kontraktpart på Delkontrakt 2 er: Glostrup Kommune CVR 65 12 01 19 Rådhusparken 2 2600 Glostrup
Interne Kennung: 205110-2