583324-2026 - Wettbewerb
Schweden – Umbau von Küchen oder Restaurants – Storkök Häggviksskolan
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Storkök Häggviksskolan
Beschreibung: Denna upphandling omfattar Häggviksskolans storkök, Helenelundsskolans storkök samt Edsbergsskolans storkök. Omfattningen i detalj framgår av handlingar enligt Upphandlingsfö-reskrifter UFB.22 Handlingsförteckning. Entreprenören åtar sig att genomföra rubricerat projekt i enlighet med avtal. För Häggviksskolan ska storköket totalrenoveras. Efter renoveringen ska kökets flöden ha effektiviserats, köket ska kunna nyttjas som beredskapskök och arbetsmiljön för kökspersonalen ska ha förbättrats. Utöver storköksrenoveringen ska även avloppsstammar och värmerör i hela skolan åtgärdas. Dessa arbeten kommer att genomföras etappvis, huvudsakligen under och i anslutning till sommarloven. För Helenelundsskolans storkök och Edsbergsskolans storkök avses motsvarande renoverings- och beredskapsåtgärder genomföras inom ramen för denna upphandling. Beställaren har dock i dagsläget ännu inte erhållit erforderliga genomförandebeslut för dessa objekt. Beställaren förbehåller sig därför rätten att helt eller delvis avbeställa dessa delar av uppdraget utan att detta medför någon rätt till ersättning utöver redan utfört och beställt arbete enligt kontraktet.
Interne Kennung: SKAB2024-000252
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212500 Umbau von Küchen oder Restaurants
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45214200 Bauarbeiten für Schulgebäude, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45350000 Maschinentechnische Installationen, 45400000 Baufertigstellung, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Storkök Häggviksskolan