2. Verfahren
Verfahren
Titel: Katujen talvikunnossapito
Beschreibung: Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta ja hankintamenettelynä on avoin menettely. Hankintailmoitus on julkaistu HILMA- palvelussa osoitteessa www.hankintailmoitukset.fi. Sopimuskausi, urakan kuvaus, urakkahinnat ja tarjouksen vertailuperusteet Sopimukset tehdään ajalle 1.11.2026 – 31.10.2027 ja sen jälkeen tilaajalla on mahdollisuus jatkaa sopimukset optiokaudelle: 1.11.2027 – 31.10.2031. Talvikunnossapidon urakointiin lähdetään kunnan päivystyksen ilmoituksesta. Päätoteuttajana toimivan pääurakoitsijan on itsenäisesti valvottava omaa ja mahdollisten aliurakoitsijoidensa työnsuoritusta Ilmajoen kunnan antamien talvihoidon kriteerien perusteella. Tilaaja maksaa urakoitsijoille yksikköhintojen ja työsuoritteiden mukaisesti lasketun urakkasumman ja sen lisäksi varallaolokorvauksen. Varallaolokorvaus sisältää talvikauden 1.11 – 30.4 välisenä aikana varallaolo- ja päivystysvalmiuden, siirtymät urakkakohteisiin tarjouspyynnön mukaisin ehdoin ja kunnan hankkimien aurauskeppien poiston. Mikäli kunnan hoidossa olevan tie- ja katuverkoston tai kiinteistöiden laajuuteen tulee muutoksia, tilaaja voi muuttaa urakan laajuutta. Tällöin urakkahintaa tarkistetaan urakka-alueen muutoksen suhteessa ja mikäli urakka-alueen laajuuden muutostarve on yli 10%, tarkistuksen määrästä ja kustannusvaikutuksesta neuvotellaan ja sovitaan urakoitsijan kanssa erikseen. Tarjouskilpailun toteutus on kuvattu tarjouspyynnössä tarkemmin.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-053826-LOT-0001