58378-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigung von Schulen – Aarhus Katedralskole - Udbud af rengøring - 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelAarhus Katedralskole - Udbud af rengøring - 2026
BeschreibungServicemægleren A/S har glæden af at bistå Aarhus Katedralskole (herefter benævnt "Ordregiver") med udbud af rengøring på dennes adresse i Aarhus.Opgaven omfatter rengøring hos Aarhus Katedralskole på følgende adresse:Aarhus Katedralskole, Skolegyden 1-3, 8000 Aarhus COpgaven vedrører udførelse af daglig programmeret rengøring af undervisningslokaler, fællesområder, kantineområder, toiletfaciliteter, m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt at elever og administrativt personale. Der er omkring 7.700 m2 der dagligt skal gøres rent hos Ordregiver på dennes adresse.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler. Rengøringsopgavens omfang er nærmere beskrevet i bygnings- og lokalefortegnelser med tilhørende tegninger (Bilag C og C1).Specificering af nærværende rengøringsopgave findes i Kravspecificeringen (Bilag B)
Interne Kennung275124999
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015) og består af en indledende prækvalifikationsfase samt en efterfølgende tilbudsfase, hvor de prækvalificerede leverandører inviteres til at afgive tilbud. Ordregiver har valgt ikke at opdele opgaven i delaftaler, idet det vurderes mest hensigtsmæssigt, at én leverandør varetager den samlede rengøringsopgave med henblik på at opnå synergimæssige fordele. På baggrund af objektive og ikke-diskriminerende udvælgelseskriterier vil Ordregiver udvælge et begrænset antal ansøgere, som inviteres til at afgive tilbud.Ordregiver forbeholder sig retten til at afvise tilbud, der indeholder forbehold over for udbudsmaterialets krav og betingelser, ikke er vedlagt den krævede dokumentation samt/eller ikke er modtaget i overensstemmelse med udbudsmaterialets bestemmelser.Yderligere oplysninger om udbudsprocessen fremgår af udbudsbetingelserne, som leverandørerne opfordres til at gennemgå grundigt.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90919300 Reinigung von Schulen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste, 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung, 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung, 90919200 Büroreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenUdbuddet omfatter en række optionsmuligheder, hvortil der er knyttet særskilte optionspriser. Optionsmulighederne omfatter bl.a. timepriser for ekstra rengøring i forbindelse med særskilt bestilt rengøring samt tillæg for ekstra hygiejnerengøring. Endvidere omfatter optionsmulighederne priser for særbehandling af gulve, herunder opskuring og PUR-behandling, samt rengøring efter henholdsvis håndværkerarbejde og skolearrangementer. For disse ydelser skal Tilbudsgiver angive priser pr. m² i Bilag D i forbindelse med afgivelse af tilbud. Optionsmulighederne omfatter både udvidelses- og reduktionsydelser og er fastsat pr. lokalekategori og under hensyntagen til den konkrete opgaves karakter. Nærmere oplysninger om optionsmulighederne, herunder de konkrete priser og vilkår, fremgår af udbudsmaterialet, herunder Bilag B.