See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare si executie lucrari pentru obiectivul: „Execuție lucrări pentru relocarea/protecția utilităților pentru proiectul Amenajarea unei zone de agrement și ecoturism pe dealurile Gușteriței”, Cod SMIS 335292
Beschreibung: Contract de executie lucrari constand in servicii de proiectare si executie lucrari pentru obiectivul: „Execuție lucrări pentru relocarea/protecția utilităților pentru proiectul Amenajarea unei zone de agrement și ecoturism pe dealurile Gușteriței”, Cod SMIS 335292, conform specificatiilor prevazute in documentatia de atribuire. Contractul presupune proiectarea și execuția lucrărilor de trecere în subteran a unui tronson de aproximativ 0,85 km al liniei electrice aeriene de 110kV dublu circuit și a infrastructurii de fibră optică, în scopul eliberării amplasamentului obiectivului de investiții, în concordanță cu prevederile impuse de Avizul nr. 70/25/225/25.06.2025 emis de Comisia Tehnico-Economică de Avizare Zonală TS a DEER România. Durata totală a contractului este de 12 luni, incepand de la data ultimei semnaturi electronice aplicate pe contract. Astfel: - 2 luni de la data semnarii contractului pentru proiectare - PT+ DE+ DTAC + DTOE + verificarea proiectului de verificatori autorizați + obținere avize și acorduri - in maxim 1 luna de la data finalizarii documentatiei tehnice autoritatea contractanta va in incheia procesul verbal de receptie a proiectului, va obtine Autorizatia de constructie si va emite ordinul de incepere a lucrarilor - 8 luni de la emiterea ordinului de incepere a lucrarilor - execuție lucrări si asistenta tehnica din partea proiectantului (pe toata durata executiei lucrărilor) - maxim 1 lună de la notificarea privind finalizarea lucrărilor – pentru desfășurarea recepției la terminarea lucrărilor Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor: 20 Autoritatea contractanta va transmite raspunsul la clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4270740-2026_PAAPD1602528
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232200 Arbeiten in Verbindung mit Starkstromleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Contract de executie lucrari constand in servicii de proiectare si executie lucrari pentru obiectivul: „Execuție lucrări pentru relocarea/protecția utilităților pentru proiectul Amenajarea unei zone de agrement și ecoturism pe dealurile Gușteriței”, Cod SMIS 335292, conform specificatiilor prevazute in documentatia de atribuire. Natura serviciilor si lucrarilor care fac obiectul contractului: - Pentru realizarea obiectivul de investiții „Amenajarea unei zone de agrement și ecoturism pe dealurile Gușteriței, inclusiv relocarea rețelelor de utilități, cod SMIS 335292” se impune realizarea condițiilor de coexistență a drumului cu rețeaua electrică aparținând DEER stabilite în cadrul studiului de coexistență realizat la faza proiectării obiectivului. - Referitor la Linia LEA 110 kw a fost elaborat studiul de coexistenta, si a fost avizat de către DEER prin avizul nr. 70/25/225/25.06.2025, fapt pentru care sunt necesare demararea procedurilor de achiziție a unor servicii specializate de proiectare (PT+ DE+ DTAC+DTOE+ verificarea proiectului de verificatori autorizați+obținere avize+ asistență tehnică) și execuția lucrărilor în vederea trecerii din LEA (linii electrice aeriene) în LES (linii electrice subterante) 110kV a liniei electrice dublucircuit prezentă pe amplasament. Valoarea estimata fara TVA (numai in cifre): 15.000.000,00 lei fără TVA, din care: - Proiectare si Asistenta Tehnica din partea proectantului: 628.052,39 lei fara TVA - Executie lucrari: 14.371.947,61 lei far TVA Durata totală a contractului este de 12 luni, incepand de la data ultimei semnaturi electronice aplicate pe contract. Astfel: - 2 luni de la data semnarii contractului pentru proiectare - PT+ DE+ DTAC + DTOE + verificarea proiectului de verificatori autorizați + obținere avize și acorduri - in maxim 1 luna de la data finalizarii documentatiei tehnice autoritatea contractanta va in incheia procesul verbal de receptie a proiectului, va obtine Autorizatia de constructie si va emite ordinul de incepere a lucrarilor - 8 luni de la emiterea ordinului de incepere a lucrarilor - execuție lucrări si asistenta tehnica din partea proiectantului (pe toata durata executiei lucrărilor) - maxim 1 lună de la notificarea privind finalizarea lucrărilor – pentru desfășurarea recepției la terminarea lucrărilor
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen, 71356200 Technische Hilfe