2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Interiør og Isoleringsarbejder på Søværnets Skibe
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører interiør- og isoleringsarbejder på Søværnets skibe, og omfatter løbende modifikation og reparation ombord på skibene. Denne type arbejder skal ofte foregå hurtigt og effektivt, så skibenes beredskab påvirkes mindst muligt. Som følge heraf har Forsvaret brug for ekstern assistance til interiør- og isoleringsarbejder, som kan igangsættes med kort varsel når behovet opstår. En del af arbejdet vil foregå i samarbejde med andre typer håndværkere, eksempelvis malere, elektrikere, smede, stilladsarbejdere og kranførere. Ydelsen består af reparationsarbejder og modifikationsarbejder på Søværnets skibe samt tilhørende adkomstarbejder. Reparationsarbejder kan være udbedring af skader på inventar, reparation og udskiftning af loft- eller garneringsplader, samt lakeringsopgaver på træ. Modifikation kan være ændring af nuværende inventar løsninger, samt nyfremstilling af beslag, vugger, opbevaringsløsninger, eller montering af færdige løsninger. Leverandøren skal levere ydelser inden for 3D-scanning og 3D-print til støtte for opmåling, dokumentation, vedligeholdelse og fremstilling af komponenter. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af aptering på skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og genmontage af samme komponenter samt retablering af maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve interiør- og/eller isoleringsarbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Det er et krav, at Leverandøren er sikkerhedsgodkendt på virksomhedsniveau, samt har sikkerhedsgodkendt personel til udførelse af aftalens opgaver, på tidspunktet for tilbudsafgivelsen. Det anses ikke, at perioden fra tilbudsafgivelse til aftalens underskrift er lang nok til, at manglende sikkerhedsgodkendelser kan tilvejebringes.
Vorherige Bekanntmachung: 800761-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50240000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen, 50640000 Reparatur und Wartung von Kriegsschiffen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale Øst
Beschreibung: Arbejder med udgangspunkt på Flådestation Korsør
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale Vest
Beschreibung: Arbejder med udgangspunkt på Flådestation Frederikshavn