584567-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Wartung von Straßenbeleuchtungen – Delegarea gestiunii serviciilor de iluminat public în Municipiul Miercurea Ciuc
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Delegarea gestiunii serviciilor de iluminat public în Municipiul Miercurea Ciuc
Beschreibung: Delegarea gestiunii serviciului de iluminat public pe raza municipiului Miercurea Ciuc pentru activitățile de gestionare, administrare, exploatare și întreținere a sistemului de iluminat public și realizarea iluminatului ornamental festiv, pe o perioada de 4 ani, cu posibilitate de prelungire cu maxim 2 ani. Întreținerea sistemului de iluminat public • Întreținerea sistemului de iluminat public cuprinde întreținerea iluminatului căilor de circulație rutieră și pietonală. Iluminat arhitectural • Intretinerea echipamentelor actuale utilizate pentru iluminatul arhitectural al unor obiective din Municipiul Miercurea Ciuc. Iluminat festiv • Realizarea iluminatului festiv pentru sarbatorile de iarna cu materiale din stocul Municipiului Miercurea Ciuc. • Asigurarea energiei electrice cu ocazia sarbatorilor si/sau evenimentelor culturale, sportive, religioase etc. organizate sau sprijinite de Municipiul Miercurea Ciuc. Cu ocazia acestor evenimente, sarbatori va fi asigurat si personalul operativ de interventie.
Interne Kennung: 4245747_2026_PAAPD1609493
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Delegarea gestiunii serviciului de iluminat public pe raza municipiului Miercurea Ciuc pentru activitățile de gestionare, administrare, exploatare și întreținere a sistemului de iluminat public și realizarea iluminatului ornamental festiv, pe o perioada de 4 ani, cu posibilitate de prelungire cu maxim 2 ani. Întreținerea sistemului de iluminat public • Întreținerea sistemului de iluminat public cuprinde întreținerea iluminatului căilor de circulație rutieră și pietonală. Iluminat arhitectural • Intretinerea echipamentelor actuale utilizate pentru iluminatul arhitectural al unor obiective din Municipiul Miercurea Ciuc. Iluminat festiv • Realizarea iluminatului festiv pentru sarbatorile de iarna cu materiale din stocul Municipiului Miercurea Ciuc. • Asigurarea energiei electrice cu ocazia sarbatorilor si/sau evenimentelor culturale, sportive, religioase etc. organizate sau sprijinite de Municipiul Miercurea Ciuc. Cu ocazia acestor evenimente, sarbatori va fi asigurat si personalul operativ de interventie. Prestarea serviciului de iluminat public se va executa astfel încât sa se realizeze: a) verificarea şi supravegherea continua a functionarii reţelelor electrice de joasa tensiune, posturilor de transformare, cutiilor de distribuţie şi a corpurilor de iluminat; b) corectarea şi adaptarea regimului de exploatare la cerinţele utilizatorului; c) controlul calităţii serviciului asigurat; d) întreţinerea tuturor componentelor sistemului de iluminat public; e) menţinerea în stare de funcţionare la parametrii proiectati a sistemului de iluminat public; f) măsurile necesare pentru prevenirea deteriorarii componentelor sistemului de iluminat public; g) întocmirea sau reactualizarea, după caz, a documentaţiei tehnice necesare realizării unei exploatări economice şi în condiţii de siguranta; h) respectarea instrucţiunilor furnizorilor de echipamente; i) funcţionarea instalaţiilor de iluminat, în conformitate cu programele aprobate; j) respectarea instrucţiunilor/procedurilor interne şi actualizarea documentaţiei; k) respectarea regulamentului de serviciu aprobat de autoritatea administraţiei publice locale sau asociaţia de dezvoltare comunitara, după caz, în condiţiile legii; l) funcţionarea pe baza principiilor de eficienta economică, având ca obiectiv reducerea costurilor specifice pentru realizare a serviciului de iluminat public; m) menţinerea capacităţilor de realizare a serviciului şi exploatarea eficienta a acestora, prin urmărirea sistematica a comportării reţelelor electrice, echipamentelor, întreţinerea acestora, planificarea reparaţiilor capitale, realizarea operativă şi cu costuri minime a reviziilor/reparaţiilor curente; n) îndeplinirea indicatorilor de calitate ai serviciului prestat, specificati în regulamentul serviciului; o) încheierea contractelor cu furnizorii de utilităţi, servicii, materiale şi piese de schimb, prin aplicarea procedurilor concurentiale impuse de normele legale în vigoare privind achiziţiile de lucrări sau de bunuri; p) dezvoltarea/modernizarea, în condiţii de eficienta a sistemului de iluminat public în conformitate cu programele de dezvoltare/modernizare elaborate de către consiliul local, sau cu programele proprii aprobate de autoritatea administraţiei publice locale; q) un sistem prin care sa poată primi informaţii sau sa ofere consultanţa şi informaţii privind orice problema sau incidente care afectează sau pot afecta siguranta, disponibilitatea şi/sau alţi indicatori de performanta ai serviciilor de iluminat; r) asigurarea, pe toată durata de executare a serviciului, de personal calificat şi în număr suficient pentru îndeplinirea activităţilor ce fac obiectul serviciului de iluminat public; s) urmărirea şi înregistrarea indicatorilor de performanta aprobaţi pentru serviciul de iluminat public se va face de către operator pe baza unei proceduri specifice; ș) instituirea şi aplicarea unui sistem de comunicare cu beneficiarii cu privire la reglementările noi ce privesc serviciul de iluminat public şi modificările survenite la actele normative din domeniu. În termen de 60 de zile calendaristice de la data încredinţării serviciului de iluminat public va prezenta autorităţii administraţiei publice locale modul de organizare a acestui sistem; t) informarea utilizatorului şi a beneficiarilor despre planificarea anuala a reparaţiilor/reviziilor ce se vor efectua la sistemul de iluminat public.
Interne Kennung: 1