See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sosiaalihuolto- ja lastensuojelulain mukaiset tukitoimet ja palvelut
Beschreibung: Kainuun hyvinvointialue pyytää tarjouksia sosiaalihuolto- ja lastensuojelulain mukaisista avohuollon tukitoimista ja palveluista ajalle 1.1.2027 - 31.12.2028. Lisäksi Tilaaja varaa optiot (1+1 vuotta) vuosille 2029 ja 2030. Tilaaja päättää optioiden käytöstä viimeistään 12 kuukautta ennen alkuperäisen sopimuskauden päättymistä. Osa-aluekohtaiset tarjoukset ovat sallittuja. Hankinta on jaettu osa-alueisiin: 1) Lapsiperheiden kotipalvelu Lapsiperheiden kotipalvelua järjestetään sosiaalihuoltolain (1301/2014 § 18 a) mukaisena palveluna. Kotipalvelulla tarkoitetaan asumiseen, hoitoon ja huolenpitoon, toimintakyvyn ylläpitoon, lasten hoitoon ja kasvatukseen, asiointiin sekä muihin jokapäiväiseen elämään kuuluvien tehtävien ja toimintojen suorittamista tai niissä avustamista. 2) Ammatillinen tukihenkilötoiminta Ammatillista tukihenkilötoimintaa järjestetään lapsille, nuorille ja aikuisille. Ammatillista tukihenkilötoimintaa voidaan järjestää sosiaalihuoltolain mukaisena palveluna (ShL1301/2014 § 28) ja tai osana lastensuojelun avohuoltoa (LsL 417/2007 § 36). Kainuun hyvinvointialue järjestää osa-alueiden mukaisia palveluja sekä omana toimintana että ostopalveluna. Lapsiperheiden kotipalvelussa pääpainopiste palveluntuottamisessa on omassa toiminnassa. Ammatillista tukihenkilötoimintaa hankintaan ostopalveluna. Ammatillisen tukihenkilötoiminnan asiakasmäärät ja tukisuhteiden kestot vaihtelevat asiakkaiden palvelutarpeiden mukaisesti kaikissa asiakasryhmissä: aikuisasiakkaat, lastensuojelun jälkihuollossa olevat nuoret, lastensuojelun avohuollon asiakkailla ja sosiaalihuoltolain mukaisessa tukisuhdetoiminnassa olevilla lapsiasiakkailla. Tällä hetkellä lapsiperheiden sosiaalityössä ammatillinen tukihenkilö on noin sadalla asiakkaalla ja aikuisten sosiaalityössä noin kahdellakymmenellä asiakkaalla. Asiakasmäärä kuvaa nykytilannetta ja vaihtelee asiakkaiden yksilöllisten tuen tarpeiden mukaisesti. Asiakasmäärästä ei voi kuitenkaan tehdä johtopäätöstä tulevien vuosien määristä. Tilaaja ei sitoudu tarjouspyynnöllä tiettyyn hankintamäärään, eikä ole korvausvelvollinen mahdollisista hankintamäärän muutoksista sopimuskaudella. Tilaajan tarpeet voivat sopimuskauden aikana muuttua. Tarjouspyynnön asiakasmäärät ovat arvioita ja lopulliset hankittavan palvelun määrät voivat olla ilmoitettua suurempia tai pienempiä. Tilaajalla ei ole velvollisuutta maksaa palveluntuottajaan kohdistuvia mahdollisia maksuja. Mikäli hankintakauden aikana tulee lainsäädännöstä johtuvia tai muutoin Tilaajasta riippumattomista syistä muutoksia hankinnan kohteeseen, Tilaajan asemaan tai velvollisuuksiin, Tarjoaja sitoutuu siihen, että hankintasopimusta muutetaan niitä vastaavaksi.
Interne Kennung: 605138
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) mukainen avoin menettely, jossa hankintayksikkö (Kainuun hyvinvointialue) julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimijat voivat tehdä tarjouksen. Puitejärjestelyyn valitaan kullekin osa-alueelle enintään kolme (3) kpl palveluntuottajia, jotka ovat jättäneet hyväksytyn tarjouksen. Puitesopimuskumppanit asetetaan kokonaistaloudellisuuden mukaiseen etusijajärjestykseen. Tilaajalla on oikeus olla valitsematta kolmea palveluntuottajaa kullekin osa-alueelle, jos hyväksyttyjä tarjouksia on vähemmän, kuin kolme. Puitejärjestely ja palveluntuottajien valinta Tässä hankinnassa muodostetaan useamman palveluntuottajan puitejärjestely lapsiperheiden kotipalvelun sekä lasten ja nuorten ammatillisen tukihenkilötoiminnan tuottamisesta. Palveluntuottajat asetetaan tarjouskilpailun perusteella etusijajärjestykseen valintaperusteena halvin hinta. Toimeksiantojen tekemisessä tilaaja noudattaa ensisijaisesti etusijajärjestystä. Toimeksiannot osoitetaan lähtökohtaisesti etusijajärjestyksessä ensimmäisenä olevalle palveluntuottajalle. Asiakaskohtainen valintamenettely puitejärjestelyssä Koska hankinnan kohteena olevat palvelut ovat luonteeltaan yksilölliseen palvelutarpeen arviointiin perustuvia, asiakas- ja perhekohtaisesti suunniteltavia ja tavoitteellisia, sekä luottamuksellisia ja usein pidempikestoisia työskentelyprosesseja, tilaajalla on oikeus valita palveluntuottaja asiakaskohtaisesti myös muulla kuin etusijajärjestyksen mukaisella tavalla silloin, kun se on asiakkaan palvelutarpeen tai palvelun toteuttamisen kannalta perusteltua. Päätöksenteon perusteet toimeksiannoissa Palveluntuottajan valinta perustuu aina asiakkaan palvelutarpeeseen, asiakassuunnitelmaan tai toteuttamissuunnitelmaan sekä palvelun tarkoituksenmukaiseen toteuttamiseen. Palveluntuottaja voidaan valita etusijajärjestyksestä poikkeavalla tavalla ainoastaan silloin, kun jokin seuraavista objektiivisista perusteista täyttyy: 1. Palvelun toteuttamisen edellytykset: palvelun toteuttaminen edellyttää sellaista ajallista saatavuutta, käyntiaikaa, tiheyttä tai muuta arjen järjestelyä, jota etusijajärjestyksessä ensisijaisella palveluntuottajalla ei ole. Palveluntuottajan resurssit eivät riitä palvelun toteuttamiseen vaaditulla tavalla tai aikataulussa 2. Asiakaskohtainen palvelutarve: asiakkaan tai perheen yksilöllinen palvelutarve, asiakassuunnitelma tai toteuttamissuunnitelma edellyttää erityistä osaamista, työskentelytapaa tai menetelmää, jota etusijajärjestyksessä ensimmäisenä oleva palveluntuottaja ei pysty tarjoamaan kyseisessä tilanteessa 3. Palvelun jatkuvuus: palvelun jatkuvuuden turvaaminen on asiakkaan tai perheen tilanteen kannalta perusteltua, ja palveluntuottajan vaihtaminen vaarantaisi asetettujen tavoitteiden saavuttamisen tai aiheuttaisi asiakkaalle merkittävää haittaa 4. Muu objektiivinen ja palveluun liittyvä syy: asiakkaan tilanteeseen liittyy muu vastaava, suoraan palvelun toteuttamiseen liittyvä objektiivinen syy, joka edellyttää tietyn palveluntuottajan valintaa Tilaaja voi muuttaa etusijajärjestystä tilanteissa, joissa palveluntuottaja ei kykene tuottamaan palvelua sopimuksen mukaisesti, tai muutoin olennaisesti rikkoo sopimusehtoja. Sopimuskauden aikana tehtävät hinnanmuutokset ovat sallittuja ainoastaan sopimusehtojen mukaisesti ja tilaajan hyväksyminä. Mahdollisista hinnanmuutoksista johtuen puitejärjestelyssä vahvistettu palveluntuottajien etusijajärjestys voi sopimuskaudella, mukaan lukien mahdolliset optiokaudet, muuttua. Tarjoajan tulee huomioida ja tiedostaa se, että hinnanmuutos voi olla sekä hintaa korottava että myös hintaa laskeva. Hinnan muutos on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön kohdassa "Hinta ja kaupalliset ehdot".
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lapsiperheiden kotipalvelu
Beschreibung: Lapsiperheiden kotipalvelua järjestetään sosiaalihuoltolain (1301/2014 § 18 a) mukaisena palveluna ja kotipalvelulla tarkoitetaan asumiseen, hoitoon ja huolenpitoon, toimintakyvyn ylläpitoon, lasten hoitoon ja kasvatukseen, asiointiin sekä muihin jokapäiväiseen elämään kuuluvien tehtävien ja toimintojen suorittamista tai niissä avustamista. Palvelua hankitaan pääosin arkipäivisin. Palveluhankintaa voi olla satunaisesti viikonloppuisin ja yöaikaan. Toiminnan tavoitteena on auttaa ja tukea perhettä selviytymään erilaisista arjen tilanteista. Kotipalvelua annetaan sairauden, synnytyksen, vamman tai muun vastaavanlaisen toimintakykyä alentavan syyn tai erityisen perhe- tai elämäntilanteen perusteella niille henkilöille, jotka tarvitsevat apua selviytyäkseen edellä tarkoitetuista tehtävistä ja toiminnoista. Lapsiperheiden kotipalvelun tavoitteena on vahvistaa perheen arjessa selviytymistä. Työskentelyllä pyritään perheiden varhaiseen tukemiseen. Lapsiperheiden kotipalvelun tarve arvioidaan tapauskohtaisesti ja palvelun määrästä ja yksityiskohdista sovitaan yhdessä perheen kanssa ennen kotipalvelun aloittamista. Lapsiperheiden kotipalvelun sisältö on kuvattu tarkemmin liitteessä: Liite 6_ Osa-alueiden palvelukuvaukset. Tilaaja tilaa palvelun puhelimitse, kirjallisesti sähköpostitse tai muulla sähköisellä järjestelmällä. Tilaajalla on oikeus tilata asiakkaan palvelujakso etuisuusjärjestyksestä seuraavalta palveluntuottajalta, mikäli palveluntuottaja ei voi tuottaa asiakkaalle tilattua palvelua tilaajan määrittämässä ajassa. Yksilöllisen asiakastarpeen vaatiessa tilaajalla on oikeus tilata palvelu siltä palveluntuottajalta, joka pystyy palvelun tuottamaan. Tilaaja ei syyllisty sopimusrikkomuksiin, mikäli se poikkeaa hankintapäätöksen mukaisesta etusijajärjestyksestä tilaajan arvioidessa, että se on asiakkaan edun mukaista. Puitejärjestelyyn valitaan kullekin osa-alueelle enintään kolme (3) kpl palveluntuottajia, jotka ovat jättäneet hyväksytyn tarjouksen. Puitesopimuskumppanit asetetaan kokonaistaloudellisuuden mukaiseen etusijajärjestykseen. Tilaajalla on oikeus olla valitsematta kolmea palveluntuottajaa kullekin osa-alueelle, jos hyväksyttyjä tarjouksia on vähemmän, kuin kolme. Tilaajalla on oikeus perua tilattu asiakkaan palvelujakso. Tilauksen peruminen tehdään viimeistään 10 arkipäivää ennen palvelun alkamista kirjallisesti sähköpostitse tai muulla sähköisellä järjestelmällä. Tilaaja ja palveluntuottaja sopivat sopimuskaudella tarkemmin palvelun tuottamisesta. Tilaaja ei sitoudu tarjouspyynnöllä tiettyyn hankintamäärään, eikä ole korvausvelvollinen mahdollisista hankintamäärän muutoksista sopimuskaudella. Tilaajan tarpeet voivat sopimuskauden aikana muuttua ja vaihdella tilaajan tarpeiden mukaisesti. Palvelun tulee olla koko sopimuskauden tarjouspyynnön mukaista. Tarjoaja sitoutuu koko sopimuskauden (myös mahdolliset optiovuodet) tuottamaan palvelua tarjouspyynnössä ja sen liitteissä mainituilla ehdoilla.
Interne Kennung: 1.-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Lisähankintamahdollisuus: tilaaja varaa oikeuden laajentaa sopimusta, mikäli se perustuu hankintamenettelyn aikana tiedossa olleisiin ja hankinta-asiakirjoissa mainittuihin sopimusehtoihin tai niiden muuttamista koskeviin ehtoihin, niiden rahallisesta arvosta riippumatta, ja nämä ehdot ovat selkeät, täsmälliset ja yksiselitteiset, eivätkä ne muuta hankintasopimuksen yleistä luonnetta (1397/2016, 14 luku, 136 §, 2 mom., 1 kohta); tai mikäli alkuperäisen sopimuskumppanin on tarpeen suorittaa lisätöitä tai -palveluja taikka ylimääräisiä tavarantoimituksia, jotka eivät sisältyneet alkuperäiseen sopimukseen, ja jos sopimuskumppanin vaihtaminen ei ole mahdollista taloudellisista tai teknisistä syistä ja aiheuttaisi merkittävää haittaa tai kustannusten merkittävää päällekkäisyyttä hankintayksikölle (1397/2016, 14 luku, 136 §, 2 mom., 2 kohta).
Los: LOT-0002
Titel: Ammatillinen tukihenkilötoiminta
Beschreibung: Ammatillista tukihenkilötoimintaa järjestetään lapsille, nuorille ja aikuisille. Ammatillista tukihenkilötoimintaa voidaan järjestää sosiaalihuoltolain mukaisena palveluna (ShL1301/2014 § 28) ja tai osana lastensuojelun avohuoltoa (LsL 417/2007 § 36). Ammatillista tukihenkilötoimintaa voidaan järjestää arkisin, viikonloppuisin ja juhlapyhinä eri vuorokaudenaikoina. Ammatillinen tukihenkilötoiminta on tavoitteellista asiakaspalvelua. Toiminnasta laaditaan aina tavoitteellinen suunnitelma sekä selkeät ja tarkat tavoitteet. Palveluntuottajan velvollisuus on raportoida tukihenkilötoiminnasta. Toiminta kohdistuu aina yksittäiseen asiakkaaseen ja hänen perheeseensä. Kyseessä ei ole ryhmämuotoinen toiminta. Toiminta tapahtuu aina lähityönä (ei etätyönä). Tukihenkilötoimintaa toteutetaan asiakaan omassa kodissa ja kodin ulkopuolella asiakkaan omissa toimintaympäristöissä. Toiminta ei edellytä palveluntuottajalle tilavelvoitetta toimitiloille. Ammatillinen tukihenkilötoiminta on määräaikaista palvelua. Toiminta tähtää aina muutokseen asiakkaan elämässä. Omatyöntekijä seuraa muutoksen toteutumista säännöllisesti. Ammatillisen tukihenkilötoiminnan sisältö on kuvattu tarkemmin liitteessä: Liite 6_ Osa-alueiden palvelukuvaukset. Tilaaja tilaa palvelun puhelimitse, kirjallisesti sähköpostitse tai muulla sähköisellä järjestelmällä. Tilaajalla on oikeus tilata asiakkaan palvelujakso etuisuusjärjestyksestä seuraavalta palveluntuottajalta, mikäli palveluntuottaja ei voi tuottaa asiakkaalle tilattua palvelua tilaajan määrittämässä ajassa. Yksilöllisen asiakastarpeen vaatiessa tilaajalla on oikeus tilata palvelu siltä palveluntuottajalta, joka pystyy palvelun tuottamaan. Tilaaja ei syyllisty sopimusrikkomuksiin, mikäli se poikkeaa hankintapäätöksen mukaisesta etusijajärjestyksestä tilaajan arvioidessa, että se on asiakkaan edun mukaista. Puitejärjestelyyn valitaan kullekin osa-alueelle enintään kolme (3) kpl palveluntuottajia, jotka ovat jättäneet hyväksytyn tarjouksen. Puitesopimuskumppanit asetetaan kokonaistaloudellisuuden mukaiseen etusijajärjestykseen. Tilaajalla on oikeus olla valitsematta kolmea palveluntuottajaa kullekin osa-alueelle, jos hyväksyttyjä tarjouksia on vähemmän, kuin kolme. Tilaajalla on oikeus perua tilattu asiakkaan palvelujakso. Tilauksen peruminen tehdään viimeistään 10 arkipäivää ennen palvelun alkamista kirjallisesti sähköpostitse tai muulla sähköisellä järjestelmällä. Tilaaja ja palveluntuottaja sopivat sopimuskaudella tarkemmin palvelun tuottamisesta. Tilaaja ei sitoudu tarjouspyynnöllä tiettyyn hankintamäärään, eikä ole korvausvelvollinen mahdollisista hankintamäärän muutoksista sopimuskaudella. Tilaajan tarpeet voivat sopimuskauden aikana muuttua ja vaihdella tilaajan tarpeiden mukaisesti. Palvelun tulee olla koko sopimuskauden tarjouspyynnön mukaista. Tarjoaja sitoutuu koko sopimuskauden (myös mahdolliset optiovuodet) tuottamaan palvelua tarjouspyynnössä ja sen liitteissä mainituilla ehdoilla.
Interne Kennung: 2.-1