585287-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Technische Computerunterstützung – “Servicii de asistenţă tehnică, mentenanţă corectivă și evolutivă pentru sistemul informatic integrat al Casei Naționale de Pensii Publice”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: “Servicii de asistenţă tehnică, mentenanţă corectivă și evolutivă pentru sistemul informatic integrat al Casei Naționale de Pensii Publice”
Beschreibung: “Servicii de asistenţă tehnică, mentenanţă corectivă și evolutivă pentru sistemul informatic integrat al Casei Naționale de Pensii Publice”În vederea asigurării unei utilizări la parametrii optimi şi în conformitate cu standardele şi specificaţiile sistemului informatic integrat al CNPP, dar şi pentru a aduce valoare adăugată acestui sistem, este imperios necesar să se asigure sustenabilitatea sistemului. Activitățile care vor fi desfășurate sunt următoarele: - Rezolvarea disfuncționalităților aplicației (Bug-fixing); - Corecții de date atunci când se constată erori în funcționalitatea sistemului cauzate de inconsistențe sau coruperi de date; - Administrarea echipamentelor pe care sunt instalate aplicațiile sistemului informatic (Oracle); - Administrarea echipamentelor pe care sunt instalate aplicațiile sistemului informatic ( non Oracle); - Administrarea echipamentelor de networking; - Servicii de administrare infrastructura Microsoft În perioada de mentenanţă, ofertantul câștigător, trebuie să îndeplinească următoarele activităţi:a. Ședinţe periodice privind analiza şi dezbaterea problemelor identificate; b. Întreţinerea şi buna funcţionare a sistemului informatic la parametrii agreaţi (funcţional, disponibilitate şi integritate date) prin verificarea soluţiei. i. Administrare baze de date, ii. Administrarea proceselor , Copii de siguranţă și restaurare baze de date (back-up/restore): iv. Monitorizarea performanţei bazelor de date: furnizorul va monitoriza performanţa bazelor de date aferente sistemului informatic integrat al CNPP, în vederea analizei potenţialelor probleme și a identificării metodelor de remediere. v. Prestatorul va monitoriza securitatea datelor stocate în cadrul bazelor de date aferente sistemului informatic integrat al CNPP și va asigura faptul că accesul la aceste date, precum și la obiectele stocate în cadrul bazei de date nu se poate face decât folosind mecanismele de autentificare ale aplicaţiilor (roluri predefinite).ii. Copii de siguranţă și restaurare aplicaţii: furnizorul va întreţine și va monitoriza procedura de realizare a copiilor de siguranţă pentru modulele de aplicaţii din cadrul sistemului informatic integrat al CNPP. iii. Instalarea de noi versiuni ale aplicaţiilor apărute în urma remedierii defectelor de fabricaţie ale soft-ului.d. Infrastructura Micorosoft existenta in cadrul CNPP este caracterizată printr-o complexitate ridicată, având în componență mai multe tipuri de servicii și sisteme, distribuite în locații diferite și aflate în diverse stadii de actualizare tehnologică. În acest sens trebuie parcurse cel puțin următoarele etape: i. analiza cerinţelor şi a impactului actualizărilor/ modificărilor asupra sistemului informatic integrat Orizont urmare a implementării modificărilor și completărilor legislației aflată în vigoare; ii. dezvoltarea de module sau funcţionalităţi noi sau modificarea celor existente urmare a implementării modificărilor și completărilor legislative menționate, intr-o maniera care sa asigure compatibilitatea atat cu sistemul actual (Orizont) cat si cu cel viitor (Phoenix) iii. testarea aplicatiilor dezvoltate în urma implementării cerinţelor; iv. instruirea personalului, pentru noile funcţionalităţi implementate; v. actualizarea documentaţiei conform modificărilor/noilor funcţionalităţi implementate. 6.3.2. Implementarea altor modificări legislative sau cerințe specifice de modificare a aplicațiilor În acest sens trebuie parcurse cel puțin următoarele etape: i. analiza cerinţelor şi a impactului actualizărilor/ modificărilor asupra sistemului informatic integrat Orizont urmare a implementării modificărilor și completărilor legislației aflată în vigoare; ii. dezvoltarea de module sau funcţionalităţi noi sau modificarea celor existente urmare a implementării modificărilor și completărilor legislative menționate. iii. testarea aplicațiilor dezvoltate în urma implementării cerinţelor; iv. instruirea personalului, pentru noile funcţionalităţi implemente
Interne Kennung: A61480/N1999/14.10.2025
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72611000 Technische Computerunterstützung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Conform caiet de sarcini
Interne Kennung: 1