585289-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Ausrüstung für Parkplätze – Parkeringssystem
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelParkeringssystem
BeschreibungDTU ønsker at købe et parkeringssystem til DTU’s campus i Lyngby. Med et parkeringssystem mener DTU et teknisk system, der anvendes til at registrere og styre brugen af en DTU’s parkeringspladser. Systemet har til formål at give et løbende overblik over, hvor mange parkeringspladser der er optaget, og hvor mange der er ledige. Registreringen skal ske ved hjælp af kameraer eller induktive spoler, som er placeret ved ind- og udkørslerne til parkeringspladserne. Hver gang en bil kører ind på parkeringspladsen, tælles den som en optaget plads, og hver gang en bil kører ud, frigives der tilsvarende en plads. På den måde kan systemet løbende beregne, hvor mange parkeringspladser der er til rådighed. Oplysningerne skal vises på digitale parkeringsskilte ved indkørslen eller langs adgangsvejene, hvor bilisterne kan se, hvor mange pladser der er ledige, før de kører ind på området.
Vorherige Bekanntmachung327294-2026
Vorherige Bekanntmachung482991-2026
Interne Kennung10655-1
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i udbudsloven.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34926000 Ausrüstung für Parkplätze
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile, 34920000 Straßenausrüstung, 34924000 Wechselverkehrszeichen, 34990000 Ausrüstung für Kontrolle, Sicherheit, Signalisierung und Beleuchtung, 34996000 Steuer- und Überwachungs-, Sicherheits- oder Signaleinrichtungen für den Straßenverkehr, 34996300 Steuer- und Überwachungs-, Sicherheits- oder Signaleinrichtungen für Parkplätze
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKøb af yderligere 5 parkeringsskilte (levering og opsætning) Køb af yderligere 2 års service.