585300-2026 - Ergebnis
Finnland – Elektrizität – Sähköenergian hankinta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sähköenergian hankinta
Beschreibung: Ruoveden kunta -ryhmän (sis. Ruoveden kunta, Ruoveden Asunnot Oy ja Ruoveden Palvelukiinteistöt Oy) sähkönmyyntisopimuksen kilpailutus, jonka tuloksena sovittiin sähkönmyyjän marginaaleista ja sopimusehdoista. Lopullinen sähköenergian laskutushinta muodostuu sähkönmyyjän marginaalista, profiilikustannuksesta sekä prosenttiosuuksina tehdyistä SYS- ja EPAD-hinnankiinnityksistä ja/tai kiinnittämättömistä Spot-osuuksista. Lisäksi läpilaskutetaan Fingridin tasepalvelun tuotannon ja kulutuksen volyymimaksu sekä Datahubin käyttöpaikkakohtaiset maksut niiden toimitusjaksolla kulloinkin voimassa olevien hinnastojen mukaisesti.
Interne Kennung: Ruoveden kunta -ryhmä
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjoukset ja mahdolliset lisätietopyynnöt tulee toimittaa Tarjouspalvelun kautta. Muulla tavoin toimitettuja tarjouksia ei hyväksytä. Tarjoajien tasapuolisen kohtelun turvaamiseksi emme vastaa puhelimitse tai muulla edellä mainitusta poikkeavalla tavalla esitettyihin kysymyksiin. Esitetyt kysymykset ja niihin annetut vastaukset julkaistaan sähköisesti Tarjouspalvelussa, samoin kuin tarjouspyyntöön mahdollisesti tehtävät tarkennukset. Tarjoajan on tarkistettava tarjouspyyntöasiakirjoihin mahdollisesti tehdyt tarkennukset tarjouspyynnössä mainituista Tarjouspalvelun internetosoitteista ennen tarjouksen jättämistä. Tarjoaja on velvollinen huomioimaan kysymykset ja niihin annetut vastaukset sekä käyttämään hyväkseen mahdollisesti täsmennettyjä tarjoustietoja tarjousta antaessaan. Tarjouskilpailu tullaan suorittamaan mahdollisten täsmennettyjen asiakirjojen perusteella. TARJOUKSEN JÄTTÄMINEN: Tarjoukset on lähetettävä sähköisesti Tarjouspalvelu.fi-toimittajaportaalista. Järjestelmän käyttöä koskevissa kysymyksissä tulee olla yhteydessä Tarjouspalvelun tukeen (puh. +358 20 766 1075 tai contact.mercell.com), mikäli palvelun Tukiportaalista ei löydy tarvittavaa tietoa. Tukiportaali löytyy osoitteesta https://tarjouspalvelu.fi/venienergia
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuksen puitteissa on mahdollista lisätilauksena ostaa alkuperätakuita asiakkaan niin halutessa (max. sopimusjakson volyymia vastaava määrä). Alkuperätakuiden arvioitu hintataso on otettu huomioon optiona tämän hankinnan arvon arvioinnissa.