585342-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Rammeaftale for kloakrådgivning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale for kloakrådgivning
BeschreibungGuldborgsund Spildevand A/S (herefter ”Bygherre”) udbyder herved rammeaftale omfattende tekniske rådgivningsydelser til projektering af mindre kloakanlæg over en periode på 48 måneder. Behovet for rådgiverbistand vil variere, men forventes i hovedtræk at omfatte bistand til følgende: - Projektering og udbud, herunder af mindre kloakanlæg - Optimering af tidligere kloakerede områder - Klimatilpasningsprojekter - Semi-separeringer - Projektering, udbud samt tilsyn ved etablering af bassiner - Dialog med myndigheder og andre samarbejdspartnere - Tilsyn og deltagelse i diverse byggemøder - Arbejdsmiljøkoordinering, AMK (P) og (B) - Geotekniske og miljømæssige undersøgelser.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter: 1. Alle virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud 2. Bygherre vurderer indledningsvist, om tilbuddene er afgivet af tilbudsgivere, som opfylder egnethedskravene 3. Derefter evaluerer Bygherre tilbuddene fra de tilbudsgivere, som er egnede 4. Bygherre tildeler rammeaftalerne til de to tilbudsgivere, som har afgivet de tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 90490000 Überprüfung von Abwasserkanälen und Beratung in Sachen Abwasserbehandlung
5. Los
LosLOT-0000