2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse, implementering og vedligeholdelse af billeddiagnostisk løsning
Beschreibung: Region Syddanmark står over for at skulle anskaffe en ny regional IT-løsning til de billeddiagnostiske områder (herefter "Løsningen"). Løsningen skal omfatte RIS, PACS, VNA, Klinisk Viewer samt understøttelse af brystkræftscreeningen og udgør det centrale kliniske værktøj for radiologiske og nuklearmedicinske afdelinger hos Region Syddanmark. Løsningen skal ibrugtages på 4 sygehusenheder fordelt på 12 radiologiske afdelinger, 3 nuklearmedicinske afdelinger samt den regionale brystkræftscreening. Region Syddanmark råder over flere hundrede billeddannende modaliteter og udfører over 1 mio. undersøgelser årligt. Løsningen skal patientsikkert og brugervenligt understøtte en effektiv klinisk arbejdsgang samt sikre det sammenhængende patientforløb på tværs af sygehusenheder, afdelinger og specialer. Løsningen skal være et robust, stabilt og velfungerende værktøj i klinikernes daglige arbejde og samtidig have den fleksibilitet, der er nødvendig for at imødekomme fremtidige forbedringstiltag og ændrede behov. Den udbudte anskaffelse er uddybende beskrevet i Bilag-03 med underbilag. Selve anskaffelsen omfatter funktionalitet til understøttelse af arbejdsgangene inden for radiologi, nuklearmedicin og mammografiscreening samt lagring af billeddiagnostiske undersøgelser. Anskaffelsen omfatter endvidere implementering og vedligeholdelse af den nye løsning. BDSYD-principper: Anskaffelsen foretages med grundlag i fire overordnede principper, som Parterne tilsvarende skal benytte som grundlæggende principper for Løsningen og samarbejdet: • Effektiv understøttelse af patienternes vej: Løsningen er patientsikker, arbejdskraftbesparende, intuitiv og brugervenlig. • Stabil drift: Den store produktion af billeddiagnostiske undersøgelser kan foregå sikkert, uforstyrret af nedetid og driftsstop til fordel for patienter, medarbejdere og effektivitet. • Performance: Korte system-svartider i løsningen og god performance, hvilket er vigtigt for patienter, medarbejdere og effektivitet. • Standardløsning: Løsningen er velfungerende og velafprøvet i et sammenligneligt setup samt har åbne og veldefinerede snitflader. Der er option til Region Midtjylland og Region Nordjylland om anskaffelse af tilsvarende løsning, jf. Bilag-19 med underbilag. Region Syddanmark gennemfører udbuddet på vegne af alle regionerne, og der indgås efterfølgende særskilte kontrakter mellem den valgte Leverandør og den enkelte region. Det bemærkes, at Region Syddanmark har geoblokering ift. en række lande som oplistet i Bilag-02.A. Listen kan rekvireres ved henvendelse via kommunikationsfanen på udbudssitet Ethics og kan modtages af interesserede leverandører mod en fortrolighedserklæring fra den rekvirerende part. Der er taget højde for dette i den fastlagt tilbudsfrist.
Interne Kennung: BD SYD
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud efter forhandling, og der prækvalificeres 3 tilbudsgivere. Der gives mulighed for at forhandle om de indledende tilbud, der ikke er konditionsmæssige. Udbudsformen skal dels give ordregiver mulighed for at præcisere materialet, særligt i forhold til at håndtere eventuelle cost-drivere, dels bidrage til at de endelige tilbud er konditionsmæssige. Antallet af forhandlingsrunder kan udvides undervejs, men der forventes alene en forhandlingsrunde med hver af tilbudsgiverne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72210000 Programmierung von Softwarepaketen, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72261000 Software-Unterstützung, 72262000 Software-Entwicklung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72268000 Bereitstellung von Software, 72310000 Datenverarbeitung, 72320000 Datenbankdienste, 72322000 Datenverwaltung, 85150000 Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Følgende optioner indgår i udbuddet: - Nye Integrationer, jf. Bilag-12 - Deponering af kildekode, jf. Bilag-12 - Hardware og software ift. drift, jf. Bilag-17 - Option til øvrige regioner, jf. Bilag-19 Optionerne er beskrevet i de nævnte bilag.