See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk indkøbssystem for landinspektør- og landmålerydelser til KomUdbud
Beschreibung: Udbuddet omfatter etablering af et Dynamisk Indkøbssystem for indkøb af landinspektør- og landmålerydelser for de deltagende kommuner fra indkøbsfælleskabet KomUdbud. De deltagende kommuner i nærværende udbud er: •Middelfart Kommune •Nyborg Kommune •Odense Kommune •Esbjerg Kommune •Kolding Kommune •Svendborg Kommune •Ikast-Brande Kommune •Fredericia Kommune •Billund Kommune •Silkeborg Kommune I ydelsesbeskrivelsen (bilag 1) fremgår de opgavetyper, som de tilmeldte Ordregivere forventer at købe ind under det Dynamiske Indkøbssystem. Kravene til ydelserne vil blive fastlagt under de konkrete indkøb i det Dynamiske Indkøbssystem. Det Dynamiske Indkøbssystem er inddelt i to kategorier: 1. Kategori med tildelingskriteriet Pris, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, pkt. 1 2. Kategori med tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, pkt. 3. Kategori 1. Opgaver med en forventet værdi under 200.000 DKK ekskl. moms, afgifter, herunder tinglysningsafgifter, skal udbydes i kategori 1 med tildelingskriteriet Pris. Vurderingen af en konkret opgaves forventede værdi foretages af Ordregiver på baggrund af dennes bedste og faglige skøn. Kategori 2. Opgaver med en forventet værdi på 200.000 DKK eller derover ekskl. moms, afgifter, herunder tinglysningsafgifter skal udbydes i kategori 2 med tildelingskriteriet, Bedste forhold mellem pris og kvalitet. Vurderingen af en konkret opgaves forventede værdi foretages af Ordregiver på baggrund af dennes bedste og faglige skøn. Følgende er eksempler på opgaver der vil blive indkøbt i det Dynamiske Indkøbssystem (oplistningen er ikke udtømmende): •Matrikulære sager oUdstykning oArealoverførsel oSamnotering af ejendomme oRådgivning i forbindelse med matrikulære forhold oServituterklæring oUdskillelse af offentlige veje •Afsætning af skel og fixpunkter •Skelforretning, herunder f.eks. hævd oEjendomsberigtigelse oAdkomstberigtigelse •Berigtigelse af jordfordeling oVejprojekter oI forbindelse med den grønne trepart •Ekspropriation herunder frivillige aftaler oSkelundersøgelse oOpmålinger og dokumentation oByggemodninger oTracemålinger oLængdemålinger/profil oDeklarationer oDroneopmåling oEkspropriationsforretninger •Ledningsregistrering •Bistand ved arealkøb og salg
Vorherige Bekanntmachung: 469044-2026
Interne Kennung: 607966
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71510000 Standortbegehung, 71354000 Kartografiedienste, 71355000 Vermessungsarbeiten, 71353000 Oberirdische Vermessung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kategori 1 - Opgaver med en forventet værdi under 200.000 DKK
Beschreibung: Opgaver med en forventet værdi under 200.000 DKK ekskl. moms, afgifter, herunder tinglysningsafgifter, skal udbydes i kategori 1 med tildelingskriteriet Pris. Vurderingen af en konkret opgaves forventede værdi foretages af Ordregiver på baggrund af dennes bedste og faglige skøn. Hvis opgaven vurderes at være under 200.000 kr., anvendes kategori 1 og tildelingskriteriet ”Pris” jf. udbudslovens § 162, stk. 1, pkt. 1.
Interne Kennung: 608354
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71510000 Standortbegehung, 71354000 Kartografiedienste, 71355000 Vermessungsarbeiten, 71353000 Oberirdische Vermessung