585461-2026 - Ergebnis
Finnland – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Inkoon kunnan henkilö- ja pientavarakuljetukset sekä INKYYTI - kutsuliikennepalvelu
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Inkoon kunnan henkilö- ja pientavarakuljetukset sekä INKYYTI - kutsuliikennepalvelu
Beschreibung: Inkoon kunta kilpailuttaa kunnan perusopetuksen lakisääteiset kuljetukset sekä koulupäivinä tapahtuvat Inkoon kunnan muiden hallintoyksiöiden tarvitsemat kuljetukset tukipalveluina että INKYYTI – kutsuliikennepalvelun tilauskyydit. Kuljetukset voivat olla myös yhteiskuljetuksia mahdollisuuksien mukaan edellä mainittujen toimintojen mukaisesti. Inkoo varaa oikeuden lisähankintoihin kuljetustarpeen mukaan ensisijaisesti kilpailutuksessa valittujen liikennöitsijöiden kanssa ja jatkoneuvottelut aloitetaan järjestyksessä kilpailutuksessa voittaneiden kesken ensin Osa 1, sitten Osa 2, Osa 3 ja Osa 4. Kuljetuspalvelut sisältävät perusopetuksen alakoululaisten kuljetuksia aamuisin ja iltapäivisin yhteen kyläkouluun/-sta (Degerby) ja kahteen kirkonkylällä olevaan alakouluun/-ista (Kyrkfjärden ja Merituuli) sekä liityntäkuljetuksia vuorolinjoille aamuisin Virkkalaan ja Lohjalle lähtevien ja sieltä iltapäivisin palaavien 7.-9.luokkalaisten perusopetuksen koululaisten osalta liityntäkuljetuksia vuorolinjoilta kotipysäkeille. Lisäksi koulukuljetuksia hoidetaan Inkoosta Virkkalaan ja Lohjalle sekä päinvastoin erillispäätösten ja mahdollisten lukujärjestyskaavioiden perusteella osin samoilla ajoneuvoilla ja mahdollisilla lisähankinnoilla, kun päätökset ja lukujärjestykset ovat tiedossa ennen lukuvuoden alkua vuosittain. Kunnan sisällä tai kunnan rajojen ulkopuolelle tapahtuvia tilausajoja hoidetaan myös kouluautoilla aika-taulujen antaessa siihen mahdollisuuden ja kunnan tukipalveluna varhaiskasvatus (päiväkodit ja perhe-päivähoito) sekä Hyvinvointiala saavat tilata kuljetuspalvelua koulukuljetuksista vapaana olevilta ajoneuvoilta Liikkumisenpalvelut – yksiköstä. Koululaisryhmät voivat tilata kuljetuksia myös kunnanrajan ulkopuolelle suuntautuviin kulttuuri-, luonto- ja/tai liikuntatapahtumiin kuten esimerkiksi uimahallikäynteihin. INKYYTI – kutsuliikennepalvelu toimii koulupäivien aikana ja tilauskyydit hoidetaan kouluajojen välissä erillisen Kutsuliikennealustapalvelun ja Matkahuollon sovellusten tukemana kunnan sisäisenä joukkoliikenteenä. Koulujen loma-aikoina tapahtuva INKYYTI-kutsuliikennepalvelu kilpailutetaan yhden ajoneuvo-kohteen optiona. Kouluautojen keskimääräinen päiväkohtainen kilometrimäärä on noin 208 km/päivä – autosta ja reitistä riippuen päiväkohtaiset kilometrimäärät vaihtelevat arviolta 170 – 240 km välillä. Henkilökuljetusten sopimushintaa tarkistetaan vuosittain Tilastokeskuksen tuottaman Linja-autoliikenteen kustannusindeksitaulukon LALKI 2020=100 mukaisesti. Vuosittainen indeksintarkistuskuukausi on huhtikuu ja Tilastokeskus julkaisee sen pääasiassa toukokuussa. Muutokset tulevat voimaan seuraavan lukuvuoden alussa elokuun kuljetuksissa.
Interne Kennung: 606289
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Vaiheet: - Tarjoukset avataan - Tarjoajien soveltuvuus tarkastetaan - Tarjoukset tarkastetaan tarjouspyyntöä vastaaviksi - puutteelliset selvitetään ja/tai poistetaan vertailusta - Tarjoukset vertaillaan - Edullisimmat tarjoukset osakohteittain valitaan - kunnanhallinto tekee hankintapäätöksen - antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille - pyytää ja tarkastaa parhaiden tarjousten antajia koskevat todistukset ja selvitykset - solmii hankintasopimuksen osakohteittain voittajien kanssa ja hankintasopimus tulee voimaan vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella HANKINTASOPIMUS voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoajat ovat saaneet tai heidän katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Hankintapaketti 1, Osa1
Beschreibung: 4 kpl M3 – linja-autoja, alaluokka B, Euro6 Ajoneuvoissa on oltava 22-matkustajapaikkaa Ajoneuvojen käyttöönottopäivän täytyy olla 1.6.2021 tai sen jälkeen Kuljetukset sisältävät pääasiassa koulukuljetuksia Inkoon kunnan alueella sekä reitteihin että aikatauluihin voi tulla muutoksia sopimuskauden aikana. Kohteen kuljetuksiin voidaan liittää muita kunnan hallinnoimia kuljetuksia sekä kutsu- että palveluliikennettä ja pientavarakulje-tuksia kunnan eri yksiköiden välillä. Lisäksi tarpeen mukaan koululaiskuljetuksia voi olla myös Inkoo – Virkkala / Lohja välillä perusopetuksen yläkoululaisille sekä alakoululaisten ryhmäkul-jetuksia kunnan ulkopuolelle. Ajoneuvojen työaika pääosin klo 7:00 – 16:30 välillä reitistä riippuen ja lisäksi lukukausien alussa voi olla muutamalla ajoneuvolla työajan aloitus klo 6:30-6:45 liityntäkuljetuksilla. Aikaisempi työpäivän aloitus sovitaan kuljettajakohtaisesti. Yhteishinta 4 ajoneuvoa € / pv, alv 0 %
Interne Kennung: Osa 1, päivähintakohtaiset autot, 4 ajoneuvoa-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kuljetustarpeen mukaan kuten oppilasmäärän tai lukujärjestysmuutoksista johtuen voidaan osaan 1 hankkia lisää ajoneuvoja
Los: LOT-0002
Titel: Hankintapaketti 1, Osa 2
Beschreibung: M1 esteetön tila-auto, Euro6 Ajoneuvossa on oltava 8-matkustajapaikkaa sekä 1 pyörätuolipaikka ja ajoneuvo on varustettava INVA-hissillä. Kuljetukset sisältävät pääasiassa koulukuljetuksia Inkoon kunnan alueella sekä reitteihin että aikatauluihin voi tulla muutoksia sopimuskauden aikana. Kohteen kuljetuksiin voidaan liittää muita kunnan hallinnoimia kuljetuksia sekä kutsu- että palveluliikennettä ja pientavarakuljetuksia kunnan eri yksiköiden välillä. Lisäksi tarpeen mukaan koululaiskuljetuksia voi olla myös Inkoo – Virkkala / Lohja välillä perusopetuksen yläkoululaisille sekä alakoululaisten ryhmäkuljetuksia kunnan ulkopuolelle. Ajoneuvon työaika pääosin klo 7:00 – 16:30 välillä reitistä riippuen ja lisäksi lukukausien alussa voi olla ajoneuvolla työajan aloitus klo 6:30-6:45 liityntäkuljetuksilla. Aikaisempi työpäivän aloitus sovitaan kuljettajakohtaisesti. € / pv, alv 0 %
Interne Kennung: Osa 2, päiväkohtainen ajoneuvo, INVA-varustus, M1- 1+8-paikkainen-1
Beschreibung der Optionen: Lukuvuosittain tarkastellaan kalustotarpeet ja -sopivuudet koulujen oppilasmääriin sekä kokonaisvaltaisesti oppilaiden sijainnit suhteessa kouluun ja koulumatkojen turvallisuuden takaaminen
Los: LOT-0003
Titel: Hankintapaketti 2, Osa 3
Beschreibung: M3 – linja-auto, alaluokka B, Euro6 Ajoneuvossa on oltava 22-matkustajapaikkaa Kuljetukset sisältävät pääasiassa koulukuljetuksia Inkoon kunnan alueella sekä reitteihin että aikatauluihin voi tulla muutoksia sopimuskauden aikana. Kohteen kuljetuksiin voidaan liittää muita kunnan hallinnoimia kuljetuksia sekä kutsu- että palveluliikennettä ja pientavarakuljetuksia kunnan eri yksiköiden välillä. Lisäksi tarpeen mukaan koululaiskuljetuksia voi olla myös Inkoo – Virkkala / Lohja välillä perusopetuksen yläkoululaisille sekä alakoululaisten ryhmäkuljetuksia kunnan ulkopuolelle. Ajoneuvojen työaika pääosin klo 7:00 – 16:30 välillä reitistä riippuen ja lisäksi lukukausien alussa voi olla muutamalla ajoneuvolla työajan aloitus klo 6:30-6:45 liityntäkuljetuksilla. Aikaisempi työpäivän aloitus sovitaan kuljettajakohtaisesti. € / pv, alv 0 %
Interne Kennung: Osa 3, M3-linja-auto, päivähintakohtainen M3-linja-auto-2
Beschreibung der Optionen: Kuljetustarpeen mukaan kuten oppilasmäärän tai lukujärjestysmuutoksista johtuen voidaan osaan 3 hankkia lisää ajoneuvoja
Los: LOT-0004
Titel: Hankintapaketti 2, Osa 4
Beschreibung: M2/M3 – linja-auto, Euro6, INVA-hissivarustus, 1-2 pyörätuolipaikkaa ja 10-16 matkustajapaikkaa Kuljetukset sisältävät pääasiassa alakoululaisten kuljetuksia Inkoon kunnan alueella sekä yläkoululaisten liityntä- ja erilliskuljetuksia Inkoo – Virkkala/Lohja välillä. Päivittäisiin reitteihin että aikatauluihin voi tulla muutoksia sopimuskauden aikana. Reitit ovat mahdollisuuksien mukaan Inkoon kunnan sisällä myös avointa joukkoliikennettä, kutsu- tai palveluliikennettä. Kohteen kuljetuksiin voidaan liittää muita kunnan hallinnoimia kuljetuksia tukipalveluna kuten päiväkotien ryhmäkuljetuksia tai koululaisryhmiä sekä hyvinvointitoimialan ryhmäkuljetuksia. Ajoneuvon työaika pääosin klo 6:30 – 16:00 välillä reitistä riippuen. Työaika viikolle suunnitellaan ajo- ja lepoaikasäännösten mukaisesti huomioiden reittien monipuolisuus ja päivittäinen vaihtelevuus. € / pv, alv 0 %
Interne Kennung: Osa 4, M2/M3-linja-auto, INVA-varustus-3
Beschreibung der Optionen: Lukuvuosittain jatkettavia optiovuosia
Los: LOT-0005
Titel: Hankintapaketti 1, Osa 2, INKYYTI
Beschreibung: Kuuluu osana Hankintapaketti 1 / Osa 2 ajoneuvon lisähankintaa (M1 esteetön tila-auto, INVA-hissivarusteinen), Euro6 Ajoneuvossa on oltava 8-matkustajapaikkaa sekä 1 pyörätuolipaikka ja ajoneuvo on varustettava INVA-hissillä. Kutsuliikenne – kuljetuspalvelu optio vuosittain Koulujen lukuvuoden loma-aikana osa 2 ajoneuvo M1-tila-auto hankitaan vuosittain sovittavin ehdoin perussopimuskauden aikana hoitamaan erikseen loma-aikaisia INKYYTI-kutsuliikennepalvelua Inkoon kunnan alueella. Ajopäivät ovat viikoille 42 (syysloma), 51-1 (joululoman arkipäivät), 8 (talviloma) sekä kesälomakausi (kesäkuu – elokuun alku) arkipäivisin INKYYTI - kutsupalveluliikenteessä. Toimintapalveluaika on arkipäivisin klo 8:30 – 16:00 (ei aattopäivinä; jouluaatto ja juhannusaatto). Lomapäiviä on lukuvuodessa 5 pv + 5 pv + joululoma + kesäloma (noin 65-69 pv) € / pv, alv 0 %
Interne Kennung: Optio, INKYYTI - kutsuliikenne-4
Beschreibung der Optionen: INKYYTI - kutsuliikennepalvelu vuosittaisen tarpeen mukaisesti koulujen loma-aikaiseen kuljetuspalveluun hankittava kapasiteetti