See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af undervandsrobotter (ROV-system)
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses (herefter ”FMI”) agter at indgå en kontrakt med SAAB DYNAMICS AB (herefter ”SAAB”) om anskaffelse af undervandsrobotter (samlet et ROV-system) samt tilhørende integrationsydelser. Kontrakten giver desuden FMI mulighed for løbende tilkøb af vedligeholdelsestjenesteydelser og reservedele i op til 15 år (svarende til ROV-systemets forventede levetid) efter underskrift af kontrakten. Anskaffelsen har hastende karakter og er en del af den danske oprustning som følge af den aktuelle sikkerhedspolitiske situation, idet ROV-systemet skal integreres på Forsvarets nye skib (Norwind Helm), som skal udgøre en ny, dedikeret kapacitet til overvågning af undersøisk infrastruktur i og omkring de danske farvande. FMI har således et operationelt tvingende og akut behov for at indgå kontrakten. Kontrakten tildeles direkte uden udbud til SAAB i henhold til den udbudsretlige hjemmel i krisebestemmelsen i FSD’s artikel 28, stk. 1, litra c, henset til anskaffelsens presserende karakter, jf. nærmere punktet ”Begrundelse for direkte tildeling”.
Vorherige Bekanntmachung: 160597-2026
Interne Kennung: 4046310
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35512400 Unbemannte Unterwasserfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0000