585843-2026 - Wettbewerb
Polen – Kreditgewährung – Kredyt na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Drzycim na 2026 rok
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKredyt na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Drzycim na 2026 rok
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 4.400.000,00 zł (słownie: cztery miliony czterysta tysięcy zł 00/100) na finansowanie planowanego deficytu budżetu.
Interne KennungRIRG.271.5.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des Verfahrens1. Zamawiający informuje, iż na podstawie art. 139 ust. 1 ustawy Pzp może najpierw dokonać badania i oceny ofert, a następnie dokonać kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 2. Komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia w tym, składanie ofert, odbywa się za pośrednictwem platformy zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1358713 , natomiast przekazywanie dokumentów lub oświadczeń między Zamawiającym, a Wykonawcą z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie Pzp, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pośrednictwem platformy zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1358713 lub za pomocą poczty elektronicznej, na adres poczty elektronicznej: ug@drzycim.pl. 3. Zgodnie z 67 ustawy Pzp, Zamawiający podaje minimalne wymagania techniczne związane z korzystaniem z Platformy - platformazakupowa.pl: a) stały dostęp do sieci Internet o gwarantowanej przepustowości nie mniejszej niż 2 Mbit/s, b) komputer klasy PC lub MAC o następującej konfiguracji: pamięć min. 2 GB Ram, procesor Intel IV 2 GHZ lub jego nowsza wersja, jeden z systemów operacyjnych - MS Windows 7, Mac Os x 10 4, Linux, lub ich nowsze wersje, c) zainstalowana przeglądarka internetowa obsługująca Javascript np.: EDGE, Chrome, FireFox, w najnowszej dostępnej wersji, z włączoną obsługą języka Javascript, akceptująca pliki typu „cookies” lub możliwością korzystania z lokalnej pamięci przeglądarki, d) komunikacja z platformazakupowa.pl jest szyfrowana z wykorzystaniem protokołu TLS 1.3. e) Czas odbioru danych przez platformę zakupową jest zsynchronizowany z czasem urzędowym obowiązującym w Polsce wyznaczonym przez serwery czasu Głównego Urzędu Miar z użyciem protokołu NTP, f) pozostałe wymagania techniczne i organizacyjne wysyłania i odbierania dokumentów elektronicznych, elektronicznych kopii dokumentów i oświadczeń oraz informacji przekazywanych przy ich użyciu opisane zostały w Regulaminie korzystania z Platformy zakupowej zamieszczonym na stronie internetowej pod adresem https://platformazakupowa.pl/strona/regulamin 4. Szczegółowe informacje o środkach komunikacji elektronicznej zawiera Rozdział 11 SWZ. 5. Ofertę składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej w formatach danych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t. j. Dz. U. z 2025 r., poz. 1703), z zastrzeżeniem formatów, o których mowa w art. 66 ust. 1 ustawy Pzp, z uwzględnieniem rodzaju przekazywanych danych. Zamawiający preferuje w szczególności następujące formaty przesłanych danych: .pdf, .docx, zip. (Zamawiający dopuszcza także format RAR). 6. Zamawiający nie wymaga wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. 7. Szczegółowe warunki dotyczące postępowania o udzielenie zamówienia publicznego są określone w SWZ, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu zamówienia, warunków postępowania o udzielenie zamówienia (pełny opis procedury), warunków uczestnictwa wykonawców w postępowaniu, kryteriów oceny ofert oraz wszelkie informacje potrzebne do prawidłowego sporządzenia i złożenia oferty dostępna jest na stronie internetowej prowadzonego postępowania, o której mowa w pkt. 1.2 SWZ. 8. Numeracja przywołana w pkt 2.1.4 ogłoszenia o zamówieniu wynika z numeracji przyjętej w SWZ.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1, Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 4.400.000,00 zł (słownie: cztery miliony czterysta tysięcy zł 00/100) na finansowanie planowanego deficytu budżetu. 2. Szczegółowe warunki zamówienia, w tym standardy jakościowe, o których mowa w art. 246 ust. 2 ustawy Pzp: 1) Spłata kapitału następować będzie w ratach kwartalnych w wysokościach i terminach określonych według harmonogramu stanowiącego Załącznik Nr 2 do SWZ. 2) Zamawiający zastrzega sobie prawo, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów, do wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu. W takich przypadkach Wykonawca nie będzie pobierał opłat i prowizji. 3) W przypadku wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu, Wykonawca i Zamawiający ustalą nowy harmonogram spłat zgodnie z wnioskiem Zamawiającego w formie aneksu do umowy, bez pobierania dodatkowych opłat. 4) Uruchomienie kredytu planuje się w jednej transzy w terminie do 31 grudnia 2026 roku. 5) Okres kredytowania od dnia podpisania umowy kredytowej do 31.12.2040 r. 6) Karencja w spłacie rat kapitałowych kredytu do 31 marca 2031 r. 7) Uruchomienie kredytu nastąpi w oparciu o pisemną dyspozycję, która zostanie złożona Wykonawcy. Dopuszcza się złożenie dyspozycji za pośrednictwem faksu lub drogą elektroniczną, na numer faksu lub adres e-mail wskazany w umowie. 8) Wypłata kredytu nastąpi na rachunek Zamawiającego prowadzony w banku wybranym do obsługi bankowej budżetu gminy. 9) Odsetki spłacane będą tylko od kwoty faktycznie uruchomionego (wypłaconego) kredytu. 10) Kapitalizacja odsetek jest niedopuszczalna. 11) Oprocentowanie kredytu będzie liczone w oparciu o WIBOR 1M z notowań na dzień 19.08.2026 r. na potrzeby badania ofert. 12) Wysokość marży Wykonawcy pozostaje niezmienna w całym okresie kredytowania. 13) Wykonawca poinformuje Zamawiającego o kwocie naliczonych odsetek za dany miesiąc do końca danego miesiąca. 14) Do wyliczenia odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni kalendarzowych w poszczególnych miesiącach, a rok równy 365 dni. 15) Odsetki naliczane są od uruchomionej kwoty kredytu począwszy od dnia wypłaty kredytu/transzy kredytu do dnia poprzedzającego jego faktyczną spłatę (spłatę raty) włącznie. 16) Odsetki spłacane będą w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca. 17) W przypadku, gdy termin spłaty kredytu/odsetek od kredytu upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy, albo nie będącym dniem roboczym dla Zamawiającego, uważa się, że termin spłaty został zachowany, jeżeli spłata nastąpiła w pierwszym dniu roboczym po tym dniu. Należy przy tym uwzględnić, że jest to termin maksymalny i istnieje możliwość wcześniejszej spłaty raty kredytu, co nie wymaga każdorazowej zmiany Harmonogramu spłaty. 18) Za datę spłaty odsetek oraz rat kapitału uznaje się dzień wpływu środków na rachunek bankowy Wykonawcy. 19) Koszty wynikające z obsługi kredytu Zamawiający pokrywa tylko do wysokości odsetek od uruchomionego kredytu. Wszystkie pozostałe czynności wykonywane przy obsłudze kredytu przez Wykonawcę, w tym m.in. uruchomienie i postawienie kredytu do dyspozycji Zamawiającego, otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego kredytu, przelanie środków pieniężnych z tytułu kredytu/transzy kredytu, wystawianie opinii bankowych dotyczących realizacji przez Zamawiającego zobowiązań z tytułu kredytu są bezpłatne dla Zamawiającego. 20) Wszelkie rozliczenia pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcami będą prowadzone w walucie polskiej (PLN). 21) Gmina nie złoży oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 par. 1 pkt 5 k.p.c. 22) Na rachunkach Gminy w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 23) Gmina nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. 24) W Gminie nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.2009 r. o finansach publicznych. 25) W gminie nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. 26) Zamawiający nie posiada zobowiązań z tytułu wykupu wierzytelności, forfaitingu, factoringu, eFinancingu, leasingu. 27) Zamawiający nie udzielił poręczeń i gwarancji innym podmiotom. 28) Gmina nie ma powiązań kapitałowych z innymi podmiotami 29) Zabezpieczeniem kredytu będzie wyłącznie weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. 30) Skarbnik Gminy złoży kontrasygnatę na umowie kredytowej. 31) Dokumenty dotyczące sytuacji finansowej Gminy Drzycim umieszczone są w Załączniku Nr 8 do SWZ.