586130-2026 - Wettbewerb
Finnland – Bauarbeiten – Maanrakennusurakka - FG146 Arkkukallion Synkronikompensaattorilaitos, 1. vaihe
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maanrakennusurakka - FG146 Arkkukallion Synkronikompensaattorilaitos, 1. vaihe
Beschreibung: Fingrid Oyj rakennuttaa synkronikompensaattorilaitoksen omistamansa sähköasema läheisyyteen. Tämän tarjouspyynnön laajuuteen kuuluu Arkkukallion synkronikompensaattorilaitoksen maanrakennusurakka. Arvioitu urakka-aika maanrakennustöille on lokakuu 2026 - tammikuu 2027. Hankinnan tarkentavat asiakirjat liitteinä.
Interne Kennung: 624172
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Alustava aikataulu on seuraava. Aikataulu ei sido Tilaajaa ja ajat ovat vain arvioita: Neuvottelumenettelyn julkaisu (1. vaihe): 24.8.2026 Päätös osallistujien valinnasta 9.9.2026 Lopullinen tarjouspyyntö (2. vaihe): 9.9.2026 Lopulliset tarjoukset 23.09.2026 Hankintapäätös 30.09.2026 *(1. vaihe sisältää tilaajan lopullisen tarjouspyynnön laajuuden materiaalin, tlaaja varaa oikeuden muutoksille ennen lopullisen tarjouspyynnön julkaisua. Hankinnassa noudatetaan lakia vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (niin sanottu erityisalojen hankintalaki, 1398/2016). Hankinta toteutetaan käyttämällä neuvottelumenettelyä. Hankintamenettelyn ensimmäisessä vaiheessa ehdokkaita pyydetään jättämään osallistumishakemukset neuvottelumenettelyyn. Hankintayksikkö valitsee hankintamenettelyyn mukaan kaikki ehdokkaat, jotka täyttävät hankintayksikön asettamat vähimmäisvaatimukset, ja joita ei rasita pakollinen poissulkemisperuste. Harkinnanvaraisen poissulkemisperusteen ollessa kyseessä, hankintayksikkö harkitsee tapauskohtaisesti, voiko ko. ehdokas osallistua tarjouskilpailuun. Neuvottelumenettelyssä voidaan neuvotellaan ehdokkaiden kanssa hankinnan lopullisesta toteutustavasta, hinnoittelumallista sekä hankinnan keskeisistä ehdoista. Neuvotteluiden päätyttyä hankintayksikkö pyytää tarjoajilta sitovan tarjouksen neuvottelujen pohjalta määritellyillä ehdoilla. Osallistumishakemuksen tai tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta korvausta yrityksille. Hankintaan liittyvät tilaajan hankinta-asiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Jos yritys haluaa tarjousasiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat yrityksen itsensä vastattavina Neuvottelumenettelyyn valitaan vain tarjoajia, jotka pystyvät toteuttamaan hankinnan kohteena olevan urakan kokonaisuudessaan.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ei optioita.