2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anlægs- og rørarbejder (nord)
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører en rammeaftale om udførelse af anlægs- og rørarbejder samt rørleverancen i forbindelse med udbygningen af fjernvarmenettet i Rødovre Kommune. Anlægs- og rørarbejderne skal udføres i hovedentreprise. Rammeaftalen udbydes af Rødovre Kommune på vegne af Rødovre Kommunale Fjernvarmeforsyning (herefter ”RKF”). Projektet omfatter en udbygning af fjernvarmenettet i et parcelhusområde, der er beliggende i Rødovre Kommune. Parcelhusområdet er beliggende nord for Roskildevej. Rammeaftalen omfatter udførelsen af ca. 9,5 km hoved- og fordelingsledninger samt 715 potentielle kundetilslutninger. Opgaven forventes inddelt i ni (9) mindre etaper, der skal udføres i perioden fra år 2025-2028. På tidspunktet for udbuddet af rammeaftalen forventes der en tilslutning på ca. 80% af de potentielle kunder i parcelhusområdet. RKF forventer at udnytte rammeaftalen ved at afgive bestilling på de første tre (3) etaper, som forventes udført i løbet af 2025-2026, umiddelbart efter rammeaftalens indgåelse. Efterfølgende forventer RKF at afgive bestillinger på anlægs- og rørarbejderne så der arbejdes på to etaper samtidigt, hvorved entreprenøren opnår en jævn arbejdsmængde gennem hele året. Den udbudte opgave omfatter hverken VVS- og el-arbejder eller levering af fjernvarmeunits, der udføres i andre entrepriser. For en mere detaljeret beskrivelse af udbuddets omfang henvises til udbudsmaterialet, som er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummet: TN026733 På tidspunktet for rammeaftalens indgåelse er det RKFs forventning, at den maksimale mængde under rammeaftalen vil udgøre 9,5 km hovedledning til forsyning af 715 potentielle kunder i området (herefter ”Rammen”). Rammen er baseret på et skøn, hvori der navnlig er taget højde for den usikkerhed, som fjernvarmeområdet er præget af, herunder antallet af tilslutninger til fjernvarmenettet. RKF kan frem til seks måneder før rammeaftalens udløb forhøje Rammen med 10 % af den ovennævnte mængde. Rammen kan således forhøjes til i alt 10,45 km hovedledning. Rammeaftalen er ikke forpligtende for RKF, hvilket betyder, at RKF i rammeaftalens varighed kan indkøbe de samme arbejder, som er omfattet af rammeaftalen, hos andre end hovedentreprenøren. RKF forpligter sig ikke med rammeaftalen til at aftage en bestemt mængde eller værdi af arbejder fra hovedentreprenøren. Hovedentreprenøren kan således ikke gøre krav på regulering af de tilbudte priser, erstatning, kompensation eller anden godtgørelse, hvis RKF bestiller færre arbejder end forudsat eller beskrevet i rammeaftalen eller dennes bilag.
Vorherige Bekanntmachung: 389799-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 45. Denne udbudsform indebærer, at enhver økonomisk aktør, som opfylder RKFs mindstekrav til egnethed og som ikke er omfattet af de for udbuddet gældende udelukkelsesgrunde, kan afgive tilbud på opgaven.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen, 44160000 Rohrleitungen, Rohrleitungssysteme, Leitungen, Ummantelungen, Verrohrungen und zugehörige Artikel, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til bekendtgørelsens afsnit 2.1, Procedure.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen, 44160000 Rohrleitungen, Rohrleitungssysteme, Leitungen, Ummantelungen, Verrohrungen und zugehörige Artikel
Optionen:
Beschreibung der Optionen: RKF kan frem til seks måneder før Rammeaftalens udløb forhøje Rammen med 10 % af den ovennævnte mængde. Rammen kan således forhøjes til i alt 10,45 km hovedledning. RKF kan desuden træffe beslutning om at forlænge rammeaftalens varighed med yderligere to (2) gange ét (1) år (dvs. med ét år ad gangen). Rammeaftalens makismale løbetid udgør således seks (6) år.