See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af Rammeaftaler om Køb af Computere til DR
Beschreibung: Dette genudbud vedrører DR’s nuværende rammeaftaler om computere , der udløber ultimo 2025. Der er foretaget en række justeringer af kravspecifikationen siden det første udbud i juni 2025. DR ønsker at indgå nye rammeaftaler for de kommende 2 år med mulighed for forlængelse i op til 2 år. Nærværende udbud omfatter ikke it-tilbehør, tablets, Apple-computere, service eller gensalg/genanvendelse, da disse områder udbydes på anden vis eller er dækkede af eksisterende aftaler. DR har til hensigt at indgå en rammeaftale med to selvstændige delaftaler, der fungerer som selvstændige rammeaftaler: • Delaftale 1: Rammeaftale om køb af administrative computere • Delaftale 2: Rammeaftale om køb af produktionscomputere Begge rammeaftaler omfatter en række specificerede modeller og tilkøb hertil samt andre konfigurationer af samme modeller. Rammeaftalerne ønskes begge indgået for en 2-årig periode med mulighed for forlængelse á to gange 12 måneder. Efter rammeaftalens indgåelse vil ordrer blive tildelt ved simpel bestilling hos den valgte leverandør på de vilkår, der er fastsat i rammeaftalen og tilhørende bilag.
Vorherige Bekanntmachung: 345762-2025
Interne Kennung: 2025/24
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt Udbud efter Udbudsloven
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30213000 Personalcomputer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer, 30213300 Tischcomputer
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Rammeaftale om køb af administrative computere
Beschreibung: Rammeaftalen omfatter levering af ca. 1000 administrative computere årligt samt originalt tilbehør i form af mus, tastatur og strømforsyning. DR anskaffer en del af sin samlede indkøbsvolumen via SKI. De nævnte anskaffelser gælder specifikke produktkategorier og fabrikater, som ikke er omfattet af rammeaftalen.
Interne Kennung: Computerudbud Delaftale 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: DR ønsker mulighed for at kunne opgradere udvalgt computerhardware til en højere standard end den i kravspecifikationen angivne.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Rammeaftale om køb af produktionscomputere
Beschreibung: Rammeaftalen omfatter levering af computere samt originalt tilbehør i form af mus, tastatur og strømforsyning til brug i DR's produktion. Produktionscomputere levetidsforlænges, så længe det er muligt og rentabelt, og antallet af nyanskaffelser må forventes at variere med efterspørgslen.
Interne Kennung: Computerudbud Delaftale 2
Haupteinstufung (cpv): 30214000 Arbeitsplätze
Beschreibung der Optionen: DR ønsker mulighed for at kunne opgradere udvalgt computerhardware til en højere standard end den i kravspecifikationen angivne. Optioner fremgår af kravspecifikationen.