See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tietoliikenneliittymät
Beschreibung: Keva (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia liittymien hankinnasta. Hankinnan kohteena on liittymät (internet, kuidut ja Express Routet) sekä internet-liittymiin tarvittavan DDOS-suojauksen. Myös Domain- ja DNS-palvelut sisältyvät hankintaan. Tilaaja ei sitoudu mihinkään hankintamääriin. Hankinta on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen. Osa-alue 1: - liittymät (internet, kuidut ja Express Routet) - internet-liittymiin tarvittavan DDOS-suojauksen - Domain- ja DNS-palvelut - Domainien hallinta - asiantuntijapalvelut osa-alueen tehtäviin Osa-alue 2: - liittymät (internet, kuidut ja Express Routet) - internet-liittymiin tarvittavan DDOS-suojauksen - asiantuntijapalvelut osa-alueen tehtäviin Tarjoaja voi osallistua molempien osa-alueiden kilpailutukseen, mutta voi tulla valituksi vain toiseen näistä. Keva valitsee kaksi (2) tarjoajaa, Osa-alueelle 1 yhden ja osa-alueelle 2 toisen tarjoajan. Valinta suoritetaan ensin osa-alueen 1 osalta. Sama tarjoaja ei voi tulla valituksi molemmille osa-alueille. Sopimuskausi on toistaiseksi voimassa oleva.
Interne Kennung: 405/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä (hankintalaki 32 §). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalaki 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Asiointikieli hankinnassa on suomi. Pyynnöstä hankintayksikkö voi toimittaa tarjoajalle osoitetiedot, johon liittymät tämän hetkisen tilanteen mukaisesti tullaan hankkimaan. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. HANKINTAMENETTELYSTÄ POISSULKEMINEN Hankintamenettelystä suljetaan pois myös tarjoaja, joka on syyllistynyt tai jonka edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on syyllistynyt julkisista hankinnoista annetun lain 80 §:ssä mainittuihin rikoksiin. Tarjoaja, joka syyllistyy hankintalain vastaiseen menettelyyn ja/tai väärien ja/tai puutteellisten tietojen antamiseen, voidaan sulkea pois hankintamenettelystä. Hankintamenettelyn ulkopuolelle voidaan sulkea tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste. Hankintamenettelystä suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä tarjoajan soveltuvuudelle asetettuja vähimmäisvaatimuksia (83 §). Tarjouksen on oltava sisällöltään tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukainen ja sisällettävä kaikki tarjoajien ja tarjousten arvioinnissa sekä tarjousten vertailussa tarvittavat pyydetyt tiedot. Tarjoukseen ei saa liittää tarjoajan omia tarjouspyynnön vastaisia ehtoja. Hankintayksiköllä on velvollisuus hylätä tarjous, joka on tarjouspyynnön vastainen ja vertailukelvoton (74 §). Alihankkijoiden, joiden voimavaroihin tarjoaja vetoaa, sekä ryhmittymän jäsenten yhdessä on täytettävä soveltuvuusvaatimukset siten kuin tässä tarjouspyynnössä on kuvattu. Tältä osin noudatetaan hankintalain 92 §:ää. Hankintayksikkö voi sulkea tarjouskilpailusta tarjouksen, jonka hinta on hankinnan laatuun ja laajuuteen nähden poikkeuksellisen alhainen (96 §). Edellä mainittu lista ei ole tyhjentävä, vaan hankintayksikkö voi myös muusta perustellusta syystä olla hyväksymättä tarjousta tai jättää hankinnan suorittamatta. Tarjouksen pois sulkemisessa noudatetaan hankintalakia ja sen oikeuskäytäntöä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72411000 Anbieter von Internetdiensten (ISP)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tietoliikenneliittymät osa-alue 1
Beschreibung: - liittymät (internet, kuidut ja Express Routet) - internet-liittymiin tarvittavan DDOS-suojauksen - Domain- ja DNS-palvelut - Domainien hallinta - asiantuntijapalvelut osa-alueen tehtäviin
Interne Kennung: Osa-alue 1-0
Haupteinstufung (cpv): 72720000 Fernnetzdienste
Los: LOT-0002
Titel: Tietoliikenneliittymät osa-alue 2
Beschreibung: Osa-alue 2: - liittymät (internet, kuidut ja Express Routet) - internet-liittymiin tarvittavan DDOS-suojauksen - asiantuntijapalvelut osa-alueen tehtäviin
Interne Kennung: Osa-alue 2-1