See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Talous- ja jätevesinäytteiden sekä elintarvike-, sisäilma-, pintapuhtaus- ja uimavesinäytteiden tutkimuspalvelut
Beschreibung: Savonlinnan kaupungin hankintapalvelut pyytää tarjouksia näytetutkimuspalveluista, jotka kattavat seuraavat näytetyypit: - elintarvikenäytteet - uimaranta- ja uima-allasvesinäytteet - pintahygienia- ja sisäilmanäytteet - talousvesinäytteet (sisältäen sekä käyttötarkkailu- että viranomaisvalvonnan näytteet) - jätevesinäytteet (tuleva-, lähtevä- ja prosessialtaiden jätevedet, kompostoitavat lietenäytteet sekä purkuvesistöjen vesinäytteet) Palveluun sisältyvät: - näytteiden laboratoriotutkimukset - analyysitulosten toimittaminen tilaajalle sähköisessä muodossa - näytteiden kuljettaminen tutkimuslaboratorioon - tarvittaessa asiantuntijalausunnot tulosten tulkintaan - näytteenottopalvelu osassa talous- ja jätevesien purkuvesistöjen sekä uima-allasvesien näytteistä Tutkimusten tulee täyttää voimassa olevat viranomaismääräykset, standardit sekä Euroopan unionin suoraan velvoittavat säädökset, Suomen lait ja asetukset. Tavoitteena on varmistaa laadukas, luotettava ja ajantasainen näytteiden analysointi kunnan viranomaisvalvonnan ja terveydensuojelun tarpeisiin. Sopimuskausi alkaa arviolta 1.1.2027 ja sopimus tehdään toistaiseksi voimassaolevana. Sopimuksen irtisanomisaika on kuusi (6) kuukautta molemminpuolisesti. Tarjous on sitova ja se tulee laatia suomen kielellä. Hankintaprosessi toteutetaan kokonaisuudessaan suomen kielellä. Hankinnan tarkempi kuvaus ja vaatimukset käyvät ilmi tarjouspyyntöasiakirjoista.
Interne Kennung: 578606
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa tarjouspyynnön saataville, joiden perusteella kaikki halukkaat tarjoajat voivat tehdä tarjouksen. Hankintamenettely etenee seuraavasti: 1. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 3. Tarjousten vertailu 4. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 5. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Mikäli kaikki saapuneet tarjoukset tai sen osat ovat tarjouspyynnön vastaisia tai soveltumattomia, voidaan siirtyä neuvottelumenettelyyn.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73111000 Forschungslabordienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Talous- ja jätevesinäytetutkimuspalvelut
Beschreibung: Osan kohteena on talousvesinäytteiden (sisältäen sekä käyttötarkkailu- että viranomaisvalvonnan näytteet) ja jätevesinäytteiden (tuleva-, lähtevä- ja prosessialtaiden jätevedet, kompostoitavat lietenäytteet sekä purkuvesistöjen vesinäytteet) tutkimuspalvelut tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden vaatimusten mukaisesti.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Elintarvikenäytetutkimuspalvelut
Beschreibung: Osan kohteena on elintarvikenäytteiden tutkimuspalvelut tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden vaatimusten mukaisesti.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Sisäilmanäytetutkimuspalvelut
Beschreibung: Osan kohteena on sisäilmanäytteiden tutkimuspalvelut tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden vaatimusten mukaisesti.
Interne Kennung: 4-2
Los: LOT-0004
Titel: Pintapuhtausnäytetutkimuspalvelut
Beschreibung: Osan kohteena on pintapuhtausnäytteiden tutkimuspalvelut tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden vaatimusten mukaisesti. Pintapuhtausnäytteitä otetaan erilaisilta tasopinnoilta (esim. seinät, lattiat, erilaiset tasot, laudepinnat yms.), laitteista/materiaaleista (esim. elintarvikehuoneistoissa käytettävät koneet ja laitteet, muista huoneistoista esim. pelit, lelut, siivousvälineet yms.).
Interne Kennung: 5-3
Los: LOT-0005
Titel: Uimavesinäytetutkimuspalvelut
Beschreibung: Osan kohteena on uimavesinäytteiden (uimahalli- ja uimarantavedet) tutkimuspalvelut tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden vaatimusten mukaisesti.
Interne Kennung: 3-4