2. Verfahren
Verfahren
Titel: Industriteknisk utbildning 2026 - Hässleholm
Beschreibung: Arbetsförmedlingen avser att upphandla en industriteknisk arbetsmarknadsutbildning med leveransort Hässleholm. På längre sikt bedömer man att det kommer att råda brist på kvalificerade yrkesarbetare inom industrin. I branschen förväntas relativt höga pensionsavgångar samtidigt som man ser att intresset för att utbilda sig mot industriyrken är och har varit låg bland unga.
Interne Kennung: Af-2026/0049 8671
Zentrale Elemente des Verfahrens: detta upphandlingsförfarande kommer Arbetsförmedlingen att annonsera upphandlingsdokument där samtliga krav på leverantören och krav på tjänsten framgår. Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 19 kap. enligt nedan angivet förfarande: Upphandlingsdokument annonseras Upphandlingsdokumenten annonseras i upphandlingsverktyget Mercell Tendsign. Under denna period kan leverantören hämta upphandlingsdokumenten, ställa frågor kring krav och innehåll och inkomma med sitt anbud. Sista dag för att inkomma med anbudet är . Anbudstiden kan komma att förlängas vid behov och meddelande kring detta annonseras då i upphandlingsverktyget Mercell Tendsign. 1. Kontroll av kravuppfyllelse Inkomna anbud kontrolleras mot ställda krav. Kontrollen avser uteslutningsgrunder, krav på leverantören -kvalificeringskrav och krav på utförandet av tjänsten. 2. Utvärdering Leverantörer och anbud som uppfyller ställda krav utvärderas enligt angiven tilldelningsgrund, tilldelningskriterier och utvärderingsmodell. 3. Tilldelning Beslut om tilldelning fattas och meddelas anbudsgivarna i upphandlingsverktyget Mercell Tendsign. I det fall endast ett anbud inkommer kan Arbetsförmedlingen teckna kontrakt utan föregående tilldelningsmeddelande. 4. Vid upphandlingsförfarandet tillämpas de grundläggande upphandlingsrättsliga principerna. Dialog Upphandlingsformen innebär att Arbetsförmedlingen får ha dialog med en eller flera leverantörer i den pågående upphandlingen enligt 19 kap 15 § LOU. Dialogen kan vara både skriftlig och/eller muntlig.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generell del
Beschreibung: Arbetsförmedlingen avser att upphandla en industriteknisk arbetsmarknadsutbildning med en industriteknisk grundutbildning med möjlighet till fördjupning mot CNC eller Svets. På längre sikt bedömer man att det kommer att råda brist på kvalificerade yrkesarbetare inom industrin. I branschen förväntas relativt höga pensionsavgångar samtidigt som man ser att intresset för att utbilda sig mot industriyrken är och har varit låg bland unga. För att möta den efterfrågan av kvalificerad arbetskraft som nu finns i branschen och den ökning som förväntas på sikt kommer det vara viktigt att det finns utbildningar inom branschområdet. Dessa utbildningar blir viktiga för att kunna höja kompetensen hos arbetssökande som varit yrkesverksamma inom branschen och för att kunna producera kvalificerade yrkesarbetare till industrin.
Interne Kennung: 1918160-0
Los: LOT-0002
Titel: Leveransort Hässleholm
Beschreibung: Arbetsförmedlingen avser att upphandla en industriteknisk arbetsmarknadsutbildning med en industriteknisk grundutbildning med möjlighet till fördjupning mot CNC eller Svets. På längre sikt bedömer man att det kommer att råda brist på kvalificerade yrkesarbetare inom industrin. I branschen förväntas relativt höga pensionsavgångar samtidigt som man ser att intresset för att utbilda sig mot industriyrken är och har varit låg bland unga. För att möta den efterfrågan av kvalificerad arbetskraft som nu finns i branschen och den ökning som förväntas på sikt kommer det vara viktigt att det finns utbildningar inom branschområdet. Dessa utbildningar blir viktiga för att kunna höja kompetensen hos arbetssökande som varit yrkesverksamma inom branschen och för att kunna producera kvalificerade yrkesarbetare till industrin. Om Arbetsmarknadsutbildning: Med arbetsmarknadsutbildning avses yrkesinriktad utbildning som syftar till att underlätta för den enskilde att få eller behålla ett arbete och som motverkar att brist på arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden. Om Förberedande utbildning: Förberedande utbildning är individuellt anpassade insatser av vägledande, orienterande eller rehabiliterande karaktär. Syftet är att förbereda en arbetssökande för arbete, studier eller deltagande i något annat av Arbetsförmedlingens program.
Interne Kennung: 1918161-1