586989-2026 - Ergebnis
Rumänien – Bauarbeiten – REGENERARE URBANA IN ZONA POIANA MARE, ORAS URICANI
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: REGENERARE URBANA IN ZONA POIANA MARE, ORAS URICANI
Beschreibung: În cadrul proiectului se vor executa următoarele lucrări conform PT: Regenerarea unei suprafețe de peste 122.000 mp afectate de activități miniere Transformarea zonei într-un complex modern de agrement și infrastructură turistică Amenajarea a două iazuri în zona de parc Realizarea de terenuri de sport dedicate: • teren de tenis • teren de badminton • teren multisport • teren de minigolf Construirea unui skatepark Zonă pentru evenimente socio-culturale și educaționale Două amfiteatre în aer liber pentru spectacole și manifestări Zonă de odihnă și socializare Locuri de joacă moderne pentru copii Clădire administrativă (birou informare, casierie, spații administrative) 4 corpuri pentru dușuri, lavoare și WC-uri Facilități pentru grill și terasă acoperită 3 anexe tehnice pentru funcționarea ansamblului Rețele edilitare complete și căi moderne de circulație, cu acces pentru persoane cu dizabilități Amenajare peisagistică amplă: arbori, arbuști, gazon japonez și plante ornamentale Replantare și densificare forestieră Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, inainte de data limita de depunere a ofertelor cu 11 zile.
Interne Kennung: 4634647_2026_PAAPD1582640
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În cadrul proiectului se vor executa următoarele lucrări conform PT: - reconversia imobilelor afectate de activitățile miniere respectiv se va reintegra o suprafata de 122.034 mp in circuitul socio-cultural - educational prin crearea unui spatii publice noi, -reconversia pentru noi folosințe socio-culturale prin realizarea de investiții in infrastructura, respectiv se vor amenaja terenuri de sport, zona pentru evenimente socio-cultural-educationale si zone de odihna si socializare. Primul pas în pregătirea zonei amplasamentului este curățarea terenului de eventualele deșeuri. Constructorul va replanta în scopul densificării zonei de pădure, puieții existenți înalți de minim 2 m de pe suprafeţele pe care urmează a se construi. Vegetația arboricolă va fi îndepărtată şi mutată pe cât posibil, în afara zonei în care vor fi amplasate construcții, vegetația îndepărtată și mutată urmând a respecta amenajarea peisageră propusă în proiect. În această etapă va fi realizată și împrejmuirea întregii parcele, pentru a asigura un nivel de securitate ridicat în timpul construcțiilor și un aspect unitar. Următorul pas în proiectul de regenerare urbană este reprezentat de amenajarea terenului. Arealele destinate plantărilor, precum și publicului pentru relaxare și socializare, vor fi acoperite cu un strat de pământ gros de 10 cm, peste care se va împrăștia amendament de calciu în proporție de 1 kg la 1 mp. Având în vedere faptul că întreaga intervenție este estimată a fi realizată în decurs de 4 ani, amenajarea peisageră se va realiza în etape corelate cu sezoanele de repaus vegetativ și cu procesele chimice ce se realizează în sol. Zonele unde vor fi plantări vor fi semănate preponderent cu trifoi. Se vor realiza lucrări de terasare conform planului de ansamblu și a sistematizării pe verticală, astfel ca terenul să fie pregătit pentru amplasarea construcțiilor. De asemenea, în zonele îndepărtate de construcții în care vor exista doar spații verzi amenajate, se va începe plantarea vegetației conform amenajării peisagere propuse. Vor exista fâșii de gazon japonez de-a lungul circulațiilor și pâlcuri de tufișuri arbustive și de arbori, care vor fi plantați în perioada rece. Amplasarea acestora se va face conform planșelor de amenajare peisageră. Proveniența materialului de plantare va fi pepiniera. De acolo se vor procura următoarele: arbori foioși, arbori rășinoși, arbuști (rășinoși și foioși) și plante perene ornamentale. Tot în această perioadă a excuției se va pregăti amenajarea celor două iazuri din zona de parc. Prezența iazurilor va fi un sprijin pentru zona de tip parc din jur, ce va îngloba elemente de vegetație, arbori, arbuști și plante decorative din zone muntoase. Din punct de vedere al infrastructurii, vor fi realizate instalațiile pentru rețelele edilitare pentru a se finaliza lucrările care presupun intervenția asupra terenului, precum și căile de circulație. Realizarea căilor de circulație se va finaliza după încheierea lucrărilor de construire. În măsura în care în zona respectivă construcțiile sunt complet construite, se va putea trece la finalizarea acestora. Îmbrăcămințile rutiere alese sunt suprafețe rugoase, antiderapante și stabile. În zona în care există diferențe de nivel mai mari de 2.5 cm, se vor realiza rampe de acces pentru facilitarea accesului persoanelor cu dizabilități și evitarea împiedicării. Clădirea cea mai importantă din complexul de agrement este clădirea administrativă, care va avea funcțiuni administrative, oficiu, birou de informații, casierie, depozitări și toalete. Casieria are rolul de a coordona întreaga locație, având în vedere și faptul că este amplasată în proximitatea accesului principal în complex. Clădirile grupurilor sanitare și a dușurilor se vor amplasa conform planului de ansamblu și a planului de situație, pentru a acoperi necesitățile întregii zone de odihnă și socializare. Grupurile sanitare se constituie într-un ansamblu de 4 corpuri de clădire – 2 cu dușuri și lavoare și 2 cu wc-uri. Acestea vor fi amplasate pe o platformă de lemn unitară, iar spațiul dintre construcții, cu destinația de zonă de așteptare, va fi acoperit cu pergole din lemn. Facilitățile pentru grill se vor construi într-o locație conform planului de ansamblu și a planului de situație aferent. Acesta constă într-o terasă acoperită cu țiglă ceramică, cu structură din stâlpi și grinzi din beton, cu cuptoare și grătare din cărămidă, mobilate cu blaturi de lucru pentru prepararea hranei, precum și mese cu bănci din lemn și vor deservi întreaga zonă odihnă și cea de socializare din sudul parcelei. Întregul ansamblu necesită o gamă variată de instalații a căror funcționare trebuie menținută și verificată constant, iar anumite instalații au nevoie de spații închise special amenajate. Pentru aceasta, în cadrul ansamblului vor fi construite 3 anexe tehnice. Se va amenaja o zona de odihnă și socializare si doua amfiteatre realizate din gabioane, cu suprafață de stat din lemn tratat pentru exterior. Se vor amplasa terenuri de sport, precum și alte zone de recreere cu destinație variată, după cum urmează: -terenuri de sport; -skatepark; -zonă pentru evenimente socio-culturale-educaționale; -teren pentru minigolf. Terenurile de sport vor functiona gratuit in functie de solicitari. In cadrul acestui proiect se vor desfasura urmatoarele activitati socio-cultural- educationale: -pe terenurile de sport se vor desfasura activitati sportive si recreationale -se vor organiza evenimente socio-culturale atat pe scena si zona verde terasata cat si in amfiteatrul in aer liber. aceste activitati se refera la spectacole, nedeii momarlanesti - se vor organiza diverse ateliere pentru promovarea traditilor si obieciurilor locale. Descrierea lucrărilor aferente achizitiei, precum si specificatiile tehnice se regasesc desrise in mod detaliat in cuprinsul documentatiilor tehnice anexate ( PT, Caiet de sarcini, planse)
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111291 Erschließungsarbeiten, 45112710 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Grünanlagen, 45112711 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Parkanlagen, 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten