See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
Beschreibung: H. Skjøde Knudsen skal for bygherren Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") opføre 42 familieboliger fordelt på 7 bygninger på Ejlstrupvej 191 i Odense V. Boligerne opføres i traditionelt murværk, mørke betontagsten samt træ/alu vinduer og døre. Indvendigt består lejlighederne af køkken, opholdsrum og badeværelse. Der er tale om 2-, 3- og 4- værelseslejligheder som har en størrelse fra 62 m² til 110 m². For bygherren er der stor fokus på sammenhold og fællesskab for deres beboere, og derfor er alle indgangssider til boligen placeret ind mod bebyggelsen store fælles grønne område. Byggeriet følger FAB’s bæredygtighedsplan, hvor der stilles krav til blandt andet brug af miljøcertificerede- og indeklimavenlige materialer både udvendig og indvendig og opføres i funktion og kvalitet i henhold til FAB’s generelle kravspecifikation. I hver ende af bebyggelsen har beboerne mulighed for at parkere på dertil indrettede P-pladser. Til opførsel af de 42 familieboliger i Ejlstrup har H. Skjøde Knudsen som udbudsfuldmægtig for FAB i alt 12 fagentrepriser udbudt i særskilte delkontrakter: Delaftale 1: Anlæg Delaftale 2: Beton, Pladsstøbt Delaftale 3: Indvendige vægge, porebeton Delaftale 4: Betonelementer inkl. montage Delaftale 5: Murer Delaftale 6: Tømrer Delaftale 7: Gulve Delaftale 8: El Delaftale 9: VVS Delaftale 10: Ventilation Delaftale 11: Maler Delaftale 12: Køkkener og inventar. Denne bekendtgørelse vedr. Delaftale 3, 4, 6, 10 og 12. For Delaftalerne 3, 4 og 5 er kontrakterne tildelt efter overgang til udbud med forhandling uden offentliggørelse af en ny udbudsbekendtgørelse, jf. bekendtgørelse 402987-2025.
Vorherige Bekanntmachung: 336774-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0003
Titel: Indvendige vægge, porebeton
Beschreibung: Bagvægge i 1-planshusene, lejlighedsskel og indvendige skillevægge.
Haupteinstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Fradrag hvis væg i badeværelse udgår - Tillæg for etablering af huller i lejlighedsskel - Tillæg for Gavlvægge i tagrum for inspektionslem
Los: LOT-0004
Titel: Betonelementer inkl. montage
Beschreibung: Levering og montering af letklinke elementer i 2-planshusene samt huldæk og gavlelementer
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for udstøbning af installationsskakt - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Tillæg for ekstra kranløft
Los: LOT-0006
Titel: Tømrer
Beschreibung: Levering og montering af komplet tagkonstruktion inkl. tagrender og tagnedløb. Levering og montering af vinduer og døre. Indvendigt udføres gerigter, fodpaneler, loftlemme, lofter og døre. Udførsel af 2 skure i terræn
Haupteinstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45261000 Errichtung von Dachstühlen sowie Dachdeckarbeiten und zugehörige Arbeiten, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillægspris for massive indvendige døre - Tillæg for baldakin ved hver hoveddør - Fradragspris hvis 1 stk. skur udgår af projekt - Fradrag for loftlemme m. stige udgår af projektet - Tillæg for indretning af skur til toilet - Tillæg for dør/adgangslem i gavle - Tillæg for adgangslem i lejlighedsskel - Tillæg for afdækningsplade i melamin i teknikrum
Los: LOT-0010
Titel: Ventilation
Beschreibung: Komplet ventilationsanlæg i 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for mekanisk ventilering af skur - Tillæg for fastlåsning af gevind i kontrolventiler
Los: LOT-0012
Titel: Køkkener og inventar
Beschreibung: Levering og opsætning af køkkener og teknikskabe i 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45421151 Installation von Einbauküchen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for garderobeskabe - Fradrag for overskabe bortset fra emhætteskab udgår af projektet - Fradrag for at brusevinger udgår af projektet.