2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wykonanie w sezonie zima 2025/2026 usług związanych z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych administrowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu
Beschreibung: Zamówienie obejmuje usługi zimowego utrzymania dróg powiatowych zarządzanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu przy odśnieżaniu i usuwaniu śliskości na drogach powiatu opolskiego, w ramach wydzielonych 4 części (pozostałe 3 części są rozstrzygane w ramach postępowania nr AO.261.1.9.2025.EW). Wykonawca zabezpieczy łączność telefonii komórkowej ze wszystkimi jednostkami sprzętowymi i sprzętowo transportowymi, zarówno zamawiającego jak i wykonawcy.
Interne Kennung: AO.261.1.14.2025.EW
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, ze względu na konieczność skrócenia terminu na składanie ofert, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, gdyż zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Niniejsze postępowanie jest wynikiem unieważnienia czterech z siedmiu części w postępowaniu nr AO.261.1.9.2025.EW, a warunki tych części nie zostały zmienione. W poprzednim postępowaniu, prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, Ogłoszenie o zamówieniu nr 448544-2025 zostało przesłane w dniu 09.07.2025 roku, a otwarcie ofert nastąpiło w dniu 18.08.2025 roku. Zatem termin składania ofert był dłuższy niż 35 dni wymaganych (wynosił 40 dni) od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. W dniu 01.09.2025 roku, ze względu na zbyt wysokie ceny ofert, Zamawiający unieważnił części 2, 5, 6 i 7 postępowania. Ze względu na zbliżający się okres zimowy (01.11.2025-15.04.2026) i konieczność realizacji zadań statutowych, występuje konieczność przyspieszenia procedury postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamawiający, po przeanalizowaniu całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, stwierdza, iż rozstrzygnięcie ww. postępowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego nie jest możliwe z zachowaniem, wynikającego z art. 138 ust 1 ustawy Pzp, terminu na składanie ofert, co z kolei w istotny sposób zagraża interesom Zamawiającego. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia w wyżej wymienionym okresie wynika z konieczności zagwarantowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Brak skrócenia terminu na składanie ofert mogłoby spowodować niemożność realizacji zadań statutowych Zamawiającego, a co za tym idzie skutków organizacyjnych, gospodarczych i społecznych po jego stronie. Jednocześnie, skrócenie terminu na składanie ofert w nowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Biorąc pod uwagę charakter przedmiotu zamówienia, przygotowanie przez Wykonawców ofert nie jest czasochłonne. Każdy z Wykonawców bowiem jako profesjonalny podmiot w obrocie prawno-gospodarczym jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego postępowania w sytuacji, gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówienia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Rynek usługodawców tego zamówienia skupia profesjonalne podmioty zajmujące się tą materią, w związku z czym, obiektywnie rzecz biorąc, każdy z tych podmiotów jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zamówienia w warunkach, gdy termin składania ofert ulegnie skróceniu. Nie bez znaczenia dla Zamawiającego, przy skróceniu terminu składania ofert, jest fakt, że przedmiotem zamówienia jest zimowe oczyszczanie dróg, które jest znormalizowane od wielu lat przeprowadzania przedmiotowej procedury i oferowane w powszechnie przyjętych standardach. Zatem biorąc pod uwagę wszystkie wyżej przytoczone argumenty oraz dobro omawianego postępowania, dobro finansów publicznych, kwestie organizacyjne Zamawiającego stwierdzić należy, iż w rozpatrywanym przypadku zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia publicznego, a co za tym idzie, skrócenie terminu składania ofert jest jak najbardziej uzasadnione i dozwolone przepisami ustawy.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0002
Titel: 2. Wykonanie w 2025/2026 usług związanych z ZUD na terenie gmin Łubniany, Murów, Turawa
Beschreibung: Zamówienie obejmuje usługi w zakresie zimowego utrzymania dróg powiatowych przy odśnieżaniu i usuwaniu śliskości na terenie gmin Łubniany, Murów, Turawa (Obwód Drogowy w Kotorzu Małym).
Interne Kennung: część 2
Los: LOT-0005
Titel: 5. Wykonanie w 2025/2026 usług związanych z ZUD na terenie gmin Dąbrowa, Komprachcice, Prószków.
Beschreibung: Zamówienie obejmuje usługi w zakresie zimowego utrzymania dróg powiatowych przy odśnieżaniu i usuwaniu śliskości na terenie gmin Dąbrowa, Komprachcice, Prószków (Obwód Drogowy w Dąbrowie).
Interne Kennung: część 5
Los: LOT-0006
Titel: 6. Wykonanie w 2025/2026 usług związanych z ZUD na terenie gmin Niemodlin i Tułowice
Beschreibung: Zamówienie obejmuje usługi w zakresie zimowego utrzymania dróg powiatowych przy odśnieżaniu i usuwaniu śliskości na terenie gmin Niemodlin i Tułowice (Obwód Drogowy w Dąbrowie ).
Interne Kennung: część 6
Los: LOT-0007
Titel: 7. Wykonanie w 2025/2026 usług związanych z ZUD – obsługa punktu dyspozytorskiego w Bierkowicach.
Beschreibung: Zamówienie obejmuje obsługę części od 1 do 6 t.j. czynności bezpośrednie i pomocnicze mające na celu prawidłowe wykonywanie usług w zakresie odśnieżania i usuwania oblodzeń, a polegające m.in. na: a) praca i dyżur ładowarki na bazie w Opolu-Bierkowicach - sporządzanie za pomocą ładowarki mieszanki piaskowo-solnej (uszorstniającej), - dodawanie w razie potrzeb na polecenie Zamawiającego innych materiałów do mieszanki np. chlorku wapnia - mieszanie i pryzmowanie materiałów uszorstniających do AZ - załadunek materiałów uszorstniających na piaskarko-solarki – dla części 1, 2 i 5, - załadunek materiałów uszorstniających na samochody Zamawiającego przewożące je na place magazynowe Wykonawców - dla części 3, 4 i 6, - raportowanie cotygodniowe wg wzoru zamieszczonego w dokumentach zamówienia, b) dyżur osobowy (dyżurny AZ - koordynator) - przyjmowanie / zbieranie informacji ( w sezonie 2025/2026 ) o stanie pogody i obsługa meteorologiczna w celu prawidłowej realizacji usług zimowego utrzymania. - koordynowanie pracy jednostek sprzętowo-transportowych podczas prowadzenia usług zimowego utrzymania dróg powiatowych objętych częściami od 1 do 6, - raportowanie cotygodniowe wg wzoru zamieszczonego w dokumentach zamówienia.
Interne Kennung: część 7