587668-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Siltojen ja taitorakenteiden uudisrakentamisen suunnittelu- ja asiantuntijapalvelut
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Siltojen ja taitorakenteiden uudisrakentamisen suunnittelu- ja asiantuntijapalvelut
Beschreibung: Helsingin kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala (KYMP) hankkii yhdessä hankintarenkaan kanssa Siltojen ja muiden taitorakenteiden uudisrakentamisen suunnittelu- ja asiantuntijapalveluja puitejärjestelynä. Hankinta on jaettu kolmeen (3) eri osa-alueeseen seuraavasti: Osa-alue 1: Yleis- ja rakennussuunnittelu, laajat tai vaativat suunnittelukokonaisuudet Osa-alue 2: Yleis- ja rakennussuunnittelu, tavanomaiset suunnitelmakokonaisuudet Osa-alue 3: Suunnittelun projektinjohtopalvelut Osa-alue 1 tilaajat: - Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala - Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos (HKL) - Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä (HSY) - Helen Oy - Helen Sähköverkko Oy - Mahdolliset muut Yhteinen kunnallistekninen työmaa -yhteistoimintasopimuksen (YKT) jäsenet Osa-alue 2 tilaajat: - Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala - Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy - Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos (HKL) - Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä (HSY) - Helen Oy - Helen Sähköverkko Oy Osa-alue 3 tilaajat: - Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala - Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy - Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos (HKL) - Helen Oy - Helen Sähköverkko Oy Puitejärjestelyn mukaisia tilauksia voivat itsenäisesti tehdä ainoastaan hankintarenkaaseen nimetyt sopimusosapuolet. Mahdolliset muut Yhteisen kunnallisteknisen työmaan toimijat voivat käyttää puitejärjestelyä ainoastaan osallistuessaan varsinaisen hankintarenkaan osapuolien hankkeisiin, eikä näillä toimijoilla ole itsenäistä oikeutta tilausten tekemiseen. Osa tarjouspyynnön liitteistä on osa-aluekohtaisia ja nämä liitteet on merkitty kyseisen osa-alueen tunnuksella (OA1, OA2 tai OA3). Ellei liitteessä ole osa-alueen tunnusta, on liite yhteinen kaikille osa-alueille. Puitejärjestelyn arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 37 450 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 46 700 000 euroa.
Interne Kennung: HEL 2026-004319
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Yleis- ja rakennussuunnittelu, laajat tai vaativat suunnittelukokonaisuudet
Beschreibung: Hankinnan kohde on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä "Palvelun kuvaus". Osa-alueelle 1 valitaan viisi (5) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän. Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Jos kaksi tai useampi tarjoaja saa vertailussa saman yhteenlasketun pistemäärän: - etusijalle asetetaan se tarjoaja, jonka saadut laatupisteet ovat korkeammat - jos sekä laadun vertailupisteet että hintapisteet ovat samat, järjestys ratkaistaan arvonnalla. Osa-alueen 1 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 27 300 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 34 100 000 euroa. Hankinnan arvonlisäveroton ennakoitu arvo jakaantuu hankintarenkaan osapuolien kesken seuraavasti: - Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimialan tilausten ennakoitu arvo 12 800 000 € ja enimmäisarvo 16 000 000 € - Helsingin kaupungin liikenneliikelaitoksen tilausten ennakoitu arvo 14 000 000 € ja enimmäisarvo 17 500 000 € - Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän tilausten ennakoitu arvo 200 000 € ja enimmäisarvo 250 000 € - Helen Oy:n tilausten ennakoitu arvo 200 000 € ja enimmäisarvo 200 000 € - Helen Sähköverkko Oy:n tilausten ennakoitu arvo 50 000 € ja enimmäisarvo 50 000 € - Muiden mahdollisten YKT-tilaajien tilausten ennakoitu arvo 50 000 € ja enimmäisarvo 100 000 €
Interne Kennung: OA1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Yleis- ja rakennussuunnittelu, tavanomaiset suunnitelmakokonaisuudet
Beschreibung: Hankinnan kohde on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä "Palvelun kuvaus". Osa-alueelle 2 valitaan seitsemän (7) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän. Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Jos kaksi tai useampi tarjoaja saa vertailussa saman yhteenlasketun pistemäärän: - etusijalle asetetaan se tarjoaja, jonka saadut laatupisteet ovat korkeammat - jos sekä laadun vertailupisteet että hintapisteet ovat samat, järjestys ratkaistaan arvonnalla. Osa-alueen 2 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 7 400 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 9 200 000 euroa. Hankinnan arvonlisäveroton ennakoitu arvo jakaantuu hankintarenkaan osapuolien kesken seuraavasti: - Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimialan tilausten ennakoitu arvo 6 000 000 € ja enimmäisarvo 7 500 000 € - Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy:n tilausten ennakoitu arvo 200 000 € ja enimmäisarvo 250 000 € - Helsingin kaupungin liikenneliikelaitoksen tilausten ennakoitu arvo 800 000 € ja enimmäisarvo 1 000 000 € - Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän tilausten ennakoitu arvo 200 000 € ja enimmäisarvo 250 000 € - Helen Oy:n tilausten ennakoitu arvo 150 000 € ja enimmäisarvo 150 000 € - Helen Sähköverkko Oy:n tilausten ennakoitu arvo 50 000 € ja enimmäisarvo 50 000 €
Interne Kennung: OA2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Suunnittelun projektinjohtopalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohde on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä "Palvelun kuvaus". Osa-alueelle 3 valitaan neljä (4) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän. Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Jos kaksi tai useampi tarjoaja saa vertailussa saman yhteenlasketun pistemäärän: - etusijalle asetetaan se tarjoaja, jonka saadut laatupisteet ovat korkeammat - jos sekä laadun vertailupisteet että hintapisteet ovat samat, järjestys ratkaistaan arvonnalla. Osa-alueen 3 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 2 750 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 3 400 000 euroa. Hankinnan arvonlisäveroton ennakoitu arvo jakaantuu hankintarenkaan osapuolien kesken seuraavasti: - Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimialan tilausten ennakoitu arvo 600 000 € ja enimmäisarvo 750 000 € - Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy:n tilausten ennakoitu arvo 50 000 € ja enimmäisarvo 50 000 € - Helsingin kaupungin liikenneliikelaitoksen tilausten ennakoitu arvo 2 000 000 € ja enimmäisarvo 2 500 000 € - Helen Oy:n tilausten ennakoitu arvo 50 000 € ja enimmäisarvo 50 000 € - Helen Sähköverkko Oy:n tilausten ennakoitu arvo 50 000 € ja enimmäisarvo 50 000 €
Interne Kennung: OA3-2