587820-2026 - Ergebnis
Finnland – Installation von elektrischen und mechanischen Einrichtungen – Lapin hyvinvointialueen kiinteistöjen fyysisen pääsynhallinnan järjestelmät sekä niihin liittyvät laitteet, tarvikkeet, ohjelmistot ja palvelut
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lapin hyvinvointialueen kiinteistöjen fyysisen pääsynhallinnan järjestelmät sekä niihin liittyvät laitteet, tarvikkeet, ohjelmistot ja palvelut
Beschreibung: Lapin hyvinvointialue hankkii omistamiinsa sekä vuokrasuhteen kautta hallinnoimiinsa kiinteistöihin ja niiden osiin fyysisen pääsynhallinnan järjestelmiä sekä niihin liittyviä laitteita, tarvikkeita, ohjelmistoja ja palveluita. Hankintaan liittyy puitejärjestely, johon valitaan kolme (3) parasta hyväksytyn tarjouksen tehnyttä tarjoajaa. Päätöksenteon perusteena on halvin (alin) kokonaisvertailuhinta. Selvyyden vuoksi todetaan, että Lapin hyvinvointialue valitsee toimittajan puitejärjestelyn sisällä toimeksiantokohtaisesti ensisijaisesti puitejärjestelyn etusijajärjestyksen mukaisesti. Lapin hyvinvointialue voi kuitenkin tehdä myös puitejärjestelyn sisällä kevennetyn kilpailutuksen eli niin sanotun minikilpailutuksen sellaisten toimeksiantojen (hankintojen) kohdalla, joiden se ei katso sopivan etusijajärjestyksen perusteella tilattavaksi. Puitejärjestelyn toimintamalli on kuvattu yksityiskohtaisemmin tarjouspyynnön liitteenä olevassa sopimusluonnoksessa. Osatarjouksia tai vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Tilaaja ei sitoudu vähimmäisostomääriin eikä solmittavat sopimukset sisällä määräostovelvoitetta. Fyysisen pääsynhallinnan järjestelmiä sekä niihin liittyviä laitteita, tarvikkeita, ohjelmistoja ja palveluita koskevat tarkemmat vaatimukset sekä solmittavien puitesopimusten toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat on ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä. Sopimuskauden pituus on 24 kuukautta siten, että palvelutuotanto aloitetaan 1.9.2026 alkaen. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaisen optiosopimuskauteen. Hankinta on ennakoituun arvon perustuen hankintalain 107 §:ssä tarkoitetun liitteen E kohdan 12. (tutkinta- ja turvallisuuspalvelut) mukaisen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta.
Interne Kennung: LAPHA/8248/02.08.01/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousten käsittelyn menettelyvaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1) Avaa tarjoukset 2) Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3) Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 3) Vertailee tarjoukset 4) Pyytää ja/tai tarkastaa voittajaehdokkaan soveltuvuutta koskevat selvitykset ja todistukset 5) Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi 6) Tekee hankintasopimuksen. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Puitejärjestelyn toimintamalli on kuvattu tarjouspyynnön liitteenä olevassa sopimusluonnoksessa. Katso myös tarjouspyynnön kohta "Muut tiedot" - Päätöksenteon perusteet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51100000 Installation von elektrischen und mechanischen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000