587879-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Luftreiniger – Udbud af luftrensere
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af luftrensere
BeschreibungUdbuddet omfatter to Rammeaftaler (herefter benævnt Aftaler) på levering af luftrensere til Aarhus Kommune. Luftrenserne skal kunne forbedre indeklimaet og reducere røg- og lugtgener fra bl.a. cigaretter, e-cigaretter, piber, sår, urin og afføring mv. Formålet er at skabe et bedre arbejdsmiljø for de medarbejdere og plejepersonale, der hjælper borgere, der ikke formår at lufte tilstrækkeligt ud, i eget hjem, på plejehjem, på bosteder og lignende. Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler.
Interne Kennung784917
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39811200 Luftreiniger
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1
BeschreibungDen tilbudte luftrenser på delaftale 1 skal som udgangspunkt anvendes til rum på minimum 115 m3. Luftrenseren skal dels anvendes i rum i hjem hos storrygende borgere, som dagligt ryger cigaretter, e-cigaretter, pibe mv, og hvor borgeren ikke har fysisk og/eller psykisk funktionsniveau til at få luftet ud inden en medarbejder kommer i hjemmet. Dels skal den bruges i rum, hvor der er lugtgener fra sår, urin og afføring mv. og evt. også røggener.
Interne Kennung784921
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39811200 Luftreiniger
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2
BeschreibungDen tilbudte luftrenser på delaftale 2 skal som udgangspunkt anvendes til større arealer på minimum 190 m3. Luftrenseren skal dels anvendes i hjem hos storrygende borgere, som dagligt ryger, cigaretter, e-cigaretter, pibe mv., og hvor borgeren ikke har fysisk og/eller psykisk funktionsniveau til at få luftet ud inden en medarbejder kommer i hjemmet. Dels skal denne luftrenser anvendes på fælles-arealer (fx gangarealer mv.) på plejehjem og bosteder mv., hvor røg- og øvrige lugtgener trænger ud på fællesarealer, da nogle borgere ikke kan lide at have deres dør lukket.
Interne Kennung784922
587879-2026 - Competition
Denmark – Air sanitisers – Udbud af luftrensere
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleUdbud af luftrensere
Internal identifier784917
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 39811200 Air sanitisers
5. Lot
LotLOT-0001
TitleDelaftale 1
Internal identifier784921
Additional classification (cpv): 39811200 Air sanitisers
LotLOT-0002
TitleDelaftale 2
Internal identifier784922