See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af sprogstøtte til medarbejdere i Københavns Kommune 2026
Beschreibung: Udbuddet omfatter sprogstøtte til medarbejdere ansat i Københavns Kommunes Sundheds- og Omsorgsforvaltning. Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (Light-regimet) jf. Udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15.12.2015). Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler og gennemføres med henblik på at indgå 2 rammeaftaler á 4-års varighed vedr.: ● Delaftale 1: Medarbejdere med dansk som andetsprog. ● Delaftale 2: Udenlandske sygeplejersker på vej til autorisation. Rammeaftaleværdien for delaftale 1 forventes at være kr. 5.500.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 7.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Rammeaftaleværdien for Delaftale 2 forventes at være kr. 2.550.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 3.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Kriterier for tildeling af rammeaftalerne er følgende: ● Pris 30 %, ● Kvalitet 70 %. Under Kvalitet vægtes følgende delkriterier: • Dansk i ældreplejen 20 %, • Progression og differentiering 20 %, • Pædagogisk tilgang 20 %, • Virksomhedsforlagt undervisning 20 %, • Organisering 20 %.
Interne Kennung: 26-7839
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet omfatter sprogstøtte til medarbejdere ansat i Københavns Kommunes Sundheds- og Omsorgsforvaltning. Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (Light-regimet) jf. Udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15.12.2015).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80580000 Veranstaltung von Sprachkursen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80340000 Sonderausbildung, 80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht, 80561000 Ausbildung in Gesundheitsschutz
5. Los
Los: LOT-0001
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 1
Interne Kennung: 26-7839-1
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 2
Interne Kennung: 26-7839-2
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 26-7839
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80580000 Provision of language courses
Additional classification (cpv): 80340000 Special education services, 80400000 Adult and other education services, 80561000 Health training services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Lot: LOT-0002
Title: Delaftale 1
Internal identifier: 26-7839-1
Lot: LOT-0003
Title: Delaftale 2
Internal identifier: 26-7839-2