2. Verfahren
Verfahren
Titel: Janakkalan Vesi liikelaitos- Puhdistamolietteen jatkokäsittelypalvelu
Beschreibung: Janakkalan kunnan liikelaitos Janakkalan Vesi (myöhemmin Tilaaja) pyytää tarjoustanne Janakkalan Veden jäteveden puhdistamolietteen jatkokäsittelypalvelusta. Hankinnan kohteena on Janakkalan Vesi liikelaitoksen jätevedenpuhdistamolla syntyvän linkokuivatun jätevesilietteen kuljetus ja jatkokäsittely. Jätevedenpuhdistamolla syntyy linko- ja rumpukuivattua lietettä, jonka kuiva-ainepitoisuus on enintään noin 30 %. Kuivattu liete varastoidaan puhdistamolla noin 60 m³ lietesiiloon, josta se luovutetaan jatkokäsittelyyn kuljetettavaksi. Lietteen siirto kuljetusvälineeseen tapahtuu lietesiilosta purkuruuvien avulla. Hankintaan sisältyy kokonaispalveluna: -lietteen lastaus puhdistamolla kuljetusvälineeseen -lietteen kuljetus jätevedenpuhdistamolta jatkokäsittelyyn -lietteen jatkokäsittely -lietteen loppusijoitus tai hyödyntäminen voimassa olevan lainsäädännön ja viranomaismääräysten mukaisesti Tarjoajan vastuulla on huolehtia siitä, että koko palveluketju toteutetaan asianmukaisesti ja kaikkia soveltuvia lakeja, määräyksiä ja lupaehtoja noudattaen. Lietettä syntyy aiempien vuosien toteumatietojen perusteella syntyy keskimäärin arviolta noin 2400-2 600 tonnia vuodessa (vaihteluvälin ollessa 5 066…8 166 kg/d). Ilmoitettu määrä on arvio, eikä se muodosta tilaajalle sitovaa hankintamäärää, vaan todellinen määrä voi vaihdella sopimuskauden aikana. Tarkemmat tiedot lietteen laadusta on esitetty tarjouspyynnön liitteissä. Hankinta ei koske esikäsittelylaitoksessa syntyvää flotaatiolietettä, joka eroaa koostumukseltaan ja käsittelyvaatimuksiltaan tässä hankinnassa tarkoitetusta lietteestä. Lietteen omistusoikeus ja vastuu siirtyvät palveluntuottajalle, kun liete on siirretty kuljetusvälineeseen puhdistamolla. Tilaaja ei ota vastaan käsiteltyä lietettä. Palveluntuottaja vastaa myös mahdollisista alihankkijoista kuten omastaan. Janakkalan Vesi tekee hankintapäätöksensä ja hankintasopimuksensa tarjouskilpailun voittajaksi valittavan tarjoajan kanssa.
Interne Kennung: 572160
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan avoimena menettelynä, jossa kaikki halukkaat tarjoajat voivat tehdä tarjouksen. Hankinnasta on julkaistu hankintailmoitus Hilma-ilmoituskanavassa ja tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla Cloudia-tarjouspalvelussa. Tarjoukset tulee jättää määräaikaan mennessä sähköisesti Cloudia-tarjouspalvelun kautta. Myöhästyneitä tarjouksia ei oteta käsittelyyn. Tarjousten käsittely etenee seuraavasti: 1. tarjousten avaaminen 2. tarjoajien kelpoisuuden arviointi (ml. poissulkemisperusteet ja ESPD-tiedot) 3. tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 4. tarjousten vertailu 5. hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 6. hankintasopimuksen tekeminen Vertailuun otetaan mukaan vain ne tarjoukset, jotka täyttävät kaikki tarjouspyynnössä asetetut vaatimukset. Hankinnan ratkaisuperusteena on halvin kokonaishinta tarjouspyynnössä esitetyllä tavalla. Hankintamenettely voidaan keskeyttää osittain tai kokonaan perustellusta syystä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle
5. Los
Los: LOT-0000