2. Verfahren
Verfahren
Titel: Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Świerklany
Beschreibung: Przedmiot zamówienia obejmuje odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Świerklany: a) z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, b) zebranych w kontenerach znajdujących się w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującym się w Świerklanach przy ul. Pogodnej 5; c) odpadów budowlanych i rozbiórkowych, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz zużytych opon, odbieranych w dodatkowych terminach, na indywidualne zgłoszenie właściciela nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy.
Interne Kennung: RI.272.7.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 15.3. Wykonawca składa ofertę za pośrednictwem zakładki „Oferty/wnioski”, widocznej w podglądzie postępowania, po zalogowaniu się na konto Wykonawcy. Sposób przygotowania oferty został szczegółowo opisany w pkt. 16 SWZ, a sposób złożenia oferty został szczegółowo opisany w pkt. 19 SWZ. 15.4. Komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia (z wyłączeniem składania ofert) odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem: 15.4.1. „Formularzy do komunikacji” dostępnych na Platformie e-Zamówienia w zakładce „Formularze”. Maksymalny rozmiar plików przesyłanych za pośrednictwem „Formularzy do komunikacji” wynosi 150 MB (wielkość ta dotyczy plików przesyłanych jako załączniki do jednego formularza), lub: 15.4.2. poczty elektronicznej na adres e-mail: przetargi@swierklany.pl W przypadku niedostarczenia przez serwer pocztowy Zamawiającego informacji zwrotnej o braku możliwości dostarczenia wiadomości do serwera pocztowego odbiorcy wiadomość uważa się za dostarczoną, niezależnie czy Wykonawca ją przeczyta czy nie. Uwaga: Zamawiający będzie przekazywał Wykonawcom wezwania, zawiadomienia i informacje na adres e-mail Wykonawcy, wskazany przez niego w Formularzu Oferty. Wykonawca, jako podmiot profesjonalny, ma obowiązek sprawdzania poczty elektronicznej wskazanej przez niego w Formularzu Oferty, gdyż korespondencja od Zamawiającego może trafić do folderu SPAM. 15.5. Minimalne wymagania techniczne dotyczące sprzętu używanego w celu korzystania z usług Platformy e-Zamówienia oraz informacje dotyczące specyfikacji połączenia określa Regulamin Platformy e-Zamówienia, dostępny na stronie internetowej https://ezamowienia.gov.pl/pl/regulamin/#regulamin-serwisu 15.6. W przypadku problemów technicznych i awarii związanych z funkcjonowaniem Platformy e-Zamówienia użytkownicy mogą skorzystać ze wsparcia technicznego dostępnego pod numerem telefonu (32) 77 88 999 lub drogą elektroniczną poprzez formularz udostępniony w zakładce „Zgłoś problem” https://ezamowienia.gov.pl/soz/latest-faq 15.7. Sposób sporządzenia dokumentów elektronicznych musi być zgodny z wymaganiami określonymi w: 15.7.1. rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie (Dz.U.2020.2452), 15.7.2. rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U.2020.2415).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 4.2.1. Przedmiot zamówienia obejmuje odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Świerklany: a) z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, b) zebranych w kontenerach znajdujących się w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującym się w Świerklanach przy ul. Pogodnej 5; c) odpadów budowlanych i rozbiórkowych, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz zużytych opon, odbieranych w dodatkowych terminach, na indywidualne zgłoszenie właściciela nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy. W załączniku nr 1 do Specyfikacji Warunków Zamówienia – Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, Zamawiający wskazał: - liczbę mieszkańców Gminy Świerklany na dzień 31.12.2024 r. wraz ze zmianami liczby ludności w latach 2021÷2024, - liczbę nieruchomości z podziałem na ich rodzaj na dzień 12.05.2025 r. wraz ze zmianami ich liczby w latach 2021÷2024, - liczbę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, - długość dróg, wzdłuż których będą odbierane odpady komunalne, - rodzaje i pojemności pojemników na odpady, przeznaczonych do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych przez mieszkańców oraz w PSZOK, - rodzaje i ilości zebranych oraz zagospodarowanych odpadów komunalnych w podziale na lata 2021÷2024, wraz z prognozowaną średnią masą odpadów przeznaczoną do odebrania i zagospodarowania w latach 2026÷2027. Ponadto w załączniku tym opisano: - rodzaje odpadów komunalnych odbieranych selektywnie od właścicieli nieruchomości, - rodzaje odpadów komunalnych odbieranych w sposób selektywny z PSZOK, - sposób odbioru odpadów powstałych na nieruchomościach zamieszkałych przez mieszkańców, w tym na indywidualne zgłoszenie właściciela takiej nieruchomości, - sposób odbioru odpadów powstałych na nieruchomościach, na których prowadzona jest działalność społeczno-użytkowa, i na których nie zamieszkują mieszkańcy. Rodzaje tych nieruchomości określa uchwała nr 440/LXVIII/23 Rady Gminy Świerklany z dnia 20.06.2023 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerklany. Uchwała ta stanowi załącznik nr 11 do SWZ, - wymogi dot. przekazywania odebranych odpadów komunalnych do instalacji komunalnej, - standard sanitarny wykonywania usługi oraz ochrony środowiska, - obowiązek oraz sposób prowadzenia dokumentacji związanej z działalnością objętej zamówieniem, - szczegółowe wymagania stawiane przedsiębiorcom odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz zebranych w kontenerach znajdujących się w PSZOK, - sposób opracowania harmonogramu odbioru odpadów, - wymagane środki transportu do odbioru odpadów. Nadto uchwała nr 441/LXVIII/23 Rady Gminy Świerklany z dnia 20.06.2023 r. w sprawie określenia sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi załącznik nr 10 do SWZ. W uchwale nr 440/LXVIII/23 Rady Gminy Świerklany z dnia 20.06.2023 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerklany, stanowiącej załącznik nr 11 do SWZ, określone zostały wymagania w stosunku do właścicieli nieruchomości, zobowiązujące ich do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz sposobu gromadzenia odpadów (rozdział 2÷3 Uchwały). Wskazano również częstotliwość pozbywania się tych odpadów, również w podziale na okresy roku kalendarzowego. Ponadto postanowieniami SWZ Wykonawca zobowiązany został do przestrzenia przepisów ochrony środowiska, a szczególności przepisów: - ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, - ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, - ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, - rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, - uchwały Nr V/37/8/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 24.04.2017 roku w sprawie przyjęcia „Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2016-2022”. - uchwała Nr VII/6/8/2024 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 21.10.2024 roku w sprawie przyjęcia „Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2023-2028” W związku z powyższym Zamawiający szczegółowo określił standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia w szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (załącznik nr 1 do SWZ), uchwałach Rady Gminy Świerklany (załączniki nr 9÷10 do SWZ) oraz w Projektowanych postanowieniach umowy (załącznik nr 25 do SWZ), tj. ustalił standardy: - odbioru odpadów, - zagospodarowania odpadów (standardy tych usług ściśle wyznaczają przepisy ustaw, do których odesłał Zamawiający). Wszystkie ww. informacje i wymagania zawarte w wymienionych załącznikach do Specyfikacji Warunków Zamówienia wskazują istotne cechy zamówienia oraz standard jakościowy wykonania usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Standardy te nie zostały ustalone indywidualnie przez Zamawiającego na jego potrzeby, a wynikają z przyjętych dla zamówienia norm określonych ww. przepisami prawa. Odwołanie się do konkretnych przepisów prawa w materii, która jest przez to prawo ściśle określana, tak jak sposób utylizacji czy recyklingu odpadów oraz do wymogów sprzętu i pojazdów do odbierania odpadów, zastępuje konieczność określania indywidualnie przez Zamawiającego standardów jakościowych. Przepisy prawa są powszechnie obowiązujące, co oznacza, że każdy Wykonawca musi się do nich dostosować i wykonać przedmiot zamówienia tak samo, tj. wszyscy Wykonawcy biorący udział w postępowaniu muszą zaoferować poziom świadczenia usługi nieróżniący się od siebie jakościowo.
Interne Kennung: RI.271.7.2025