588807-2026 - Ergebnis
Dänemark – Reinigungsdienste – Udbud af kontrakt vedrørende levering af rengøringsydelser i Jammerbugt Kommune
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt vedrørende levering af rengøringsydelser i Jammerbugt Kommune
BeschreibungUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66.
Vorherige Bekanntmachung304142-2026
Interne Kennung687285
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66. Det følger af udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra c, at udbudsproceduren udbud med forhandling kan anvendes, hvis c) kontrakten kan på grund af særlige omstændigheder med hensyn til dens art, kompleksitet eller de retlige og finansielle forhold eller risici i forbindelse hermed, herunder et behov for tilpasning af tilbuddene til kontraktens særlige omstændigheder, ikke tildeles uden forudgående forhandling. Jammerbugt Kommune har vurderet, at den udbudte kontrakt kræver dialog om de juridiske og finansielle vilkår for udbuddet. Vurderingen er baseret på Kontraktens kompleksitet angående vilkår om omfangs- og kvalitetsskalering samt anvendelse af og integration til Jammerbugt Kommunes IT-rengøringskvalitetssystem. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase herunder eventuelt en eller flere forhandlingsrunder. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Jammerbugt Kommune forbeholder sig retten til at tildele Kontrakten på baggrund af Tilbudsgivernes indledende tilbud. I så fald vil Jammerbugt Kommune ikke gennemføre forhandlinger. Den udbudte kontrakt er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, pga. opgavens omfang samt det forhold, at det er Ordregivers vurdering, at der opnås tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet, hvis Kontrakten udføres af én leverandør. Der er således ikke mulighed for at afgive deltilbud. Der skal afgives tilbud på den samlede kontrakt.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungUdbuddet gennemføres af Jammerbugt Kommune, Toftevej 43, 9440 Aabybro, CVR.: 29189439, der ønsker at indgå en kontrakt vedrørende levering af rengøringsydelser i Jammerbugt Kommune. Jammerbugt Kommune ønsker at indgå én samlet Kontrakt om den udbudte Ydelse. Ydelsen forventes at udgøre rengøring på lokationerne; Aaby Sdr. Gade og Kattedamsvej. Herudover omfatter Ydelsen option på ekstraydelser samt mulighed for udvidelse til nye lokationer. Jammerbugt Kommune indgår på den baggrund Kontrakt med én leverandør om levering af Ydelsen. Kontrakten har en varighed på 6 år, og det er Jammerbugt Kommunes forventning, at Kontrakten træder i kraft den 11. september 2026. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66. Jammerbugt Kommune forbeholder sig retten til at tildele Kontrakten på baggrund af Tilbudsgivernes indledende tilbud. I så fald vil Jammerbugt Kommune ikke gennemføre forhandlinger. Hvis Jammerbugt Kommune ikke optager forhandlinger, er det Jammerbugt Kommunes forventning, at Kontrakten træder i kraft den 1. juli 2026. Den estimerede kontraktværdi i hele kontraktens varighed er på ca. DKK 50.000.000 ekskl. moms. For yderligere oplysninger om aftalegrundlag henvises til udbudsmaterialet. Der afholdes informationsmøde og besigtigelsesmøde, som der kan læses nærmere om i udbudsbetingelserne og på udbudsportalen - Comdia.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten omfatter ud over de aftalte faste ydelser mulighed for, at Ordregiver kan i) tilkøbe ad hoc ydelser (ydelserne kan vedrøre ekstra rengøringsydelser eller andre serviceydelser) på rammeaftalelignende vilkår, eller ii) foretage tilkøb ved udnyttelse af optionen om udvidelse af de faste ydelser med yderligere lokationer og/eller yderligere ydelsesomfang.